Fasádní pastovité omítky - základní rozdělení a vlastnosti

Nejpoužívanější povrchovou úpravou v kontaktním zateplování fasád jsou fasádní omítky. Jaké fasádní omítky dnešní doba nabízí, jak tyto omítky rozdělujeme a jaké mají vlastnosti?

Obrázek 1 pro článek Fasádní pastovité omítky - základní rozdělení a vlastnosti

Každý kontaktní zateplovací systém musí mít finální povrchovou vrstvu, která chrání celý systém před vlivy prostředí a dá domu finální estetický vzhled. Správně zvolená povrchová úprava ovlivňuje životnost celého systému.

Povrchová úprava fasády musí splňovat tyto vlastnosti:
  • odolná proti působení vody
  • dostatečně přídržná k podkladu
  • mrazuvzdorná
  • schopna odolávat teplotním změnám a výkyvům
  • dostatečně paropropustná
  • odolná proti mechanickému poškození
  • odolná proti šíření ohně

Finální úprava společně s armovací vrstvou vytváří ochranné souvrství zateplovacího systému. Finální povrchová úprava (omítka,obklad) musí vždy správně fungovat s ostatními materiály celého systému. Díky tomu pak tato vrstva odolává:

  • mechanickému poškození rázem - poškození fasády je závislé na kvalitě a odolnosti výztužné vrstvy a povrchové úpravy
  • teplotním dilatacím - výztužná vrstva chrání systém proti vlivu dilatace a udržuje schopnost omítky chránit systém proti vodě

Při nedodržení předepsané materiálové skladby systému může často docházet k poruchám. Proto nikdy nezaměňujte předepsané systémové prvky (stěrkový tmel, armovací tkanina, penetrace pod omítku, finální pastovitá omítka )za nesystémové levnější řešení. Takto udělaný systém by nemusel splňovat nároky na pevnost a celkovou ochranu zateplené fasády.


DĚLENÍ OMÍTEK DLE ZRNITOSTI:


Omítky lze dále dělit podle hlavní pojivé složky:

MINERÁLNÍ OMÍTKA

Jednoduše zpracovatelná kvalitní omítka. Před aplikací se musí balení (pytel 25 kg) promíchat v daném poměru s vodou. Minerální omítka je vyrobena s přírodních materiálů (minerálů) za použití dolomitických vápenců, křemičitých písků, ušlechtilých cementů a dalších přísad. Omítka má díky přírodním materiálům vysokou paropropustnost a vysoké pH, které mají pozitivní vliv na životnost a estetický vzhled omítky. Je odolná proti tvorbě plísní a řas.

Omítku je nutné po natažení dodatečně ošetřit silikátovým, nebo ideálně silikonovým nátěrem, probarveným do požadovaného odstínu. Nevýhodou je pracnost, protože se omítka finální úprava aplikuje ve 3 krocích.

1. Natažení samotné minerální omítky

2. Napenetrování omítky před aplikací probarveného nátěru

3. Nanesení probarveného nátěru

Tyto 3 kroky prodlužují realizaci a navyšují cenu za práci oproti pastovitým omítkám. Minerální omítka je dostupná v zrnitostech 1,4 - 3 mm v různých strukturách zrna ( hlazená, rýhovaná neb břízolitová).

 

AKRYLÁTOVÁ , DISPERZNÍ PASTOVITÁ OMÍTKA

Probarvená omítka, jejíž základ tvoří vodná disperze styren akrylátového kopolymeru nebo vodní disperze syntetického polymeru. Tyto disperze jsou dobře ředitelné vodou a dobře mísitelné s anorganickými plnidly a pigmenty. Lze je míchat do sytých a tmavých odstínů. Má velmi dobrou přilnavost a vzniklá vrstva omítky má dobrou mechanickou odolnost proti otěru za mokra.

Do akrylátových omítek se přidávají fungicidní přísady. Dobře snáší UV záření, jsou odolné proti silnému klimatu. Při natažení je možné je ředit předepsaným poměrem vody.

Nevýhodou je nízká paropropustnost a nízká odolnost proti tvorbě mechů a plísní. Produkt je cenově dostupný a velmi oblíbený.

Z pohledu vývoje a požadované životnosti zateplovacích systémů považuji akrylátové a disperzní omítky za přežité a nedoporučuji je pro venkovní použití.

 

SILIKÁTOVÁ PASTOVITÁ OMÍTKA:

Pastovitá, probarvená omítka, vyrobená na bázi vodního skla – silikátu. Omítky se již dodatečně neředí vodou, pouze silikátovou penetrací. Při výrobě omítky se kombinují pojivové schopnosti vodního skla a organických polymerních sloučenin. Ostatní složky omítky tvoří pigmenty (pouze anorganické), plniva (vápence, křemenné písky, mastek, bentonity) a aditiva (dispergátory, odpěňovače, záhustky atd.). Silikátové omítky jsou vysoce paropropustné.

Nevýhodou jsou náročné klimatické podmínky pro jejich technologii aplikace. Finální tvorbu a vytvrzení omítky nezajišťuje odpaření vody z omítky, ale její vlastní materiálová krystalizace. K tomu je nutné mít optimální klimatické podmínky 20°C a 50% vlhkost vzduchu po dobu minimálně 3 dnů. Stejné pravidlo platí pro silikátovou penetraci pod omítku.

Častou chybou řemeslníků bývá podcenění tohoto pravidla a pak dochází k vyplavení pigmentu z omítky z důvodu nízkých teplot pod 10°C a vysoké vzdušné vlhkosti, tvorbě fleků na již natažené omítce. Omítka vysychá i 10 dní a je na povrchu měkká. Při nedodržení předepsaných klimatickým podmínek může dojít třeba i k prokreslení hmoždinek. Omítka má omezenou životnost a časem dochází k její postupné degradaci – je nutné ji cca po 5 letech přetřít ochranným silikátovým nátěrem.

Silikátovou omítku doporučuji na zateplovací systém, kde izolant tvoří fasádní minerální vata nebo jako povrchovou úpravu tepelněizolačních minerálních omítek.


SILIKONOVÁ PASTOVITÁ OMÍTKA:

Probarvená omítka na bázi silikonů (organopolysiloxynů). Jedná se o polymerní látky, v nichž křemíkové atomy substituované alkyly nebo akryly jsou spojeny atomy kyslíku. Tato vazba dodává silikonům řadu vynikajících vlastností, které ostatní organické polymerní látky nemají.

Mezi hlavní přednosti silikonových omítek patří vynikající tepelná odolnost, odolnost vůči UV záření, chemická stabilita a odolnost proti napadení plísní a mechů. Omítka je vysoce hydrofobní se samočistícím efektem, barevně stálá, snadno zpracovatelná a použitelná do náročných prostředí.

Doporučuji pro použití na zateplené fasády se všemi typy izolantů. Omítka má dobrou paropropustnost. V současnosti jsou na trhu nabízeny silikonové omítky nebo omítky na bázi silikovových disperzí a pryskyřic v různých cenových relacích. Cenové relace určuje obsah silikonu v omítce a výše paropropustnosti a zušlechťovacích přísad. Bohužel jsem nenašel v žádném technickém listu výrobců silikonových omítek uvedené % obsahu silikonu nebo doporučenou normu, která by tento obsah stanovovala. Nejčastěji určuje cenu produktu jeho kvalita, a proto bych nekupoval silikonovou omítku pod 30Kč/kg bez DPH. Jsem si jist, že levnější produkty jsou na obsahu silikonu v omítce výrazně šizeny a omítka nedosahuje potřebných parametrů a životnosti.

Silikonové omítky nejdou díky svému složení namíchat v řadě sytých odstínů barev.

Buďte prosím proto obezřetní, a pokud chcete kvalitní omítku na váš dům, doporučuji si připlatit za kvalitní materiál. Přece jen je to finální ochrana vašeho domu. Silikonové omítky jsou z mého pohledu nejkvalitnější.

 

SILIKON - SILIKÁTOVÁ PASTOVITÁ OMÍTKA:

Pastovitá silikátová omítka s přídavkem silikonu, díky kterému má omítka větší odolnost proti ulpívání nečistot než klasická silikátová. Má dobrou paropropustnost a je omyvatelná.

 

OMÍTKY NOVÉ GENERACE:

Stejně jako v jiných oborech, jde i stavebnictví s dobou a v moderní technologie 21 století vylepšují i vlastnosti řady materiálů. Velké nároky na kvalitu a unikátní vlastností materiálů jsou jak ze strany výrobců, tak konečných spotřebitelů. Výrobci se snaží přinášet na trh nové moderní materiály, které rozšiřují možnosti v jejich využití. Speciální omítky se samočistícím efektem s využitím nanotechnologií a fotokatalýzy, nebo vysoce odolné omítky proti mechanickému poškození jsou dnes již běžný standart.

OMÍTKA SE "SAMOČISTÍCÍM EFEKTEM" BAUMIT NANOPOR TOP

Dnešní nároky na omítky nejsou pouze o paropropustnosti, možnosti odolávat vlhkosti a výkyvům tepla. Dnes se klade velký důraz na dlouhou životnost a stálobarevnost omítek. Omítky jsou odolné proti tvorbě plísní a usazování řas. Zamezují usazování prachu a nečistota.

Společnost Baumit využila fyzikálně-chemických principů pro vytvoření unikátní omítky s dlouhou životnosti a odolnou proti degradaci. Omítka BAUMIT NANOPOR TOP. Každý den se na fasádě usazuje spousta nečistot z okolí. Prach, řasy, mikroorganizmy. Běžná fasáda proto časem ztrácí svoji původní barvu, čistotu a viditelně se špiní. Speciální povrch omítka NANOPORT TOP využívá nanotechnologie. Tyto NANO částice v omítce tvoří tak silné spojení, že část nečistot se na povrchu fasády vůbec neudrží a část se odstraní působením větru a deště.

Zbytek nečistot odstraní FOTOKATALÝZA. Fotokatalické aktivní částice se vlivem denního světla aktivují a rozpustí části nečistot, které odpadnou od fasády a následně jsou tyto nečistoty odstraněny působením větru a deště. Samočistící účinek je viditelný už po pár letech, běžná fasáda se postupně znečišťuje zatímco samočistící omítka zůstává zářivě čistá po dlouhá léta.

Použitím těchto odolných omítek je vaše investice do budoucna, kdy ušetříte případné budoucí náklady na údržbu fasády.

 

VYSOCE ODOLNÁ ELASTOMEROVÁ OMÍTKA CERESIT IMPACTUM - PRO APLIKACI INTENZIVNÍCH BAREV

Pastovitá omítka CERESIT IMPACTUM je dalším příkladem moderní omítky s unikátními vlastnostmi. Hlavní faktory ovlivňující životnost zateplovacího systému jsou vnější povětrnostní vlivy a mechanické namáhaní.

  • Vliv povětrnostních vlivů: Nepříznivé počasí, jako jsou silné deště, krupobití a náhlé výkyvy teplot.
  • Mechanické poškození povrchu fasády vlivem kontaktu s jiným tělesem: náraz míče do fasády, úder kliky od dveří, opírání předmětů o fasádu, poškození fasády při stěhování. Tato poškození jsou častá např. u veřejných chodníků, ulic, hřišť a parkovišť a všude tam kde je vyšší možnost fyzického styku s fasádou.
    Tato poškození nezůstávají pouze jako estetická vada na povrchu omítky, ale ovlivňují celé souvrství zateplovacího systému.

Omítka CERESIT CT 79 obsahuje speciální vysoce elastické elastomerové přísady, které jí propůjčují vynikající pružnost. Další výhodou této omítky je její výztužní s pomocí různých druhů vláken, což dodává omítce vysokou odolnost vůči mechanickému poškození a zajišťuje dlouhodobě estetický vzhled fasády.

Díky speciální technologii může tato omítka snášet extrémní mechanické zatížení způsobené teplotními výkyvy. Tím zamezuje vzniku prasklin a dalšímu poškození omítky i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Systém s povrchovou úpravou Ceresit Impactum disponuje nízkou nasákavostí. Vlhkost tak nemůže proniknout do struktury systému, čímž eliminuje riziko poškození vrstev kontaktního zateplení a tvorbě biologických vad.

Díky výše zmíněným vlastnostem je omítka Impactum vhodná pro použití v intenzivních a tmavých odstínech.

 

SPRÁVNÁ VOLBA BAREVNÉHO TÓNU OMÍTKY

Při výběru odstínu fasádních omítek a nátěrů se nedoporučuje volit příliš syté a tmavé odstíny. Při použití sytých a tmavých odstínů ve větší ploše může docházet k přehřívání vnějšího souvrství zateplovacího systému. Při častém přehřívání plochy zateplovacího systému dochází k dilatačním pohybům jednotlivých vrstev. Tyto dilatační pohyby na běžných fasádních omítka zapříčiní vznik trhlinek a postupné poškození celého souvrství.

Každá fasádní barva nebo omítka má ke svému odstínu přiřazeno % SVĚTELNÉ ODRAZIVOSTI, které se stanovuje indexem HBW. Pro použití na kontaktní zateplení je vhodnou použít odstíny v rozmezí HBW 30 - 100. Odstíny s nižším HBW jsou vhodné pouze pro menší plochy a dekorativní prvky.

Omítky se sytým odstínem ztrácí svou schopnost odrážet světlo a pod povrchem omítky tak dochází k velkým teplotním výkyvům. V letních měsících můžou být maxima až kolem 70°C. Takové teploty už zásadně ovlivňují objemovou hmotnost izolantu a barevnou stabilitu.

Odstíny s nízkým HBW (<30) lze použít na zateplení s minerální vatou s kolmým vláknem a armovací vrstvou min. 6 mm. Při použíti na fasádní polystyren je ideální použít systém, který je na takto syté odstíny navržen, např. Výše zmíněný systém s omítkou CERESIT Impactum.


CENA DLE BAREVNÉHO ODSTÍNU:

Zásadním faktorem při výběru odstínů je i cena. Každý z předních výrobců fasádních omítek a barev na Českém trhu rozděluje své barevné odstíny do několika cenových skupin. Pro tmavší a sytější odstíny je potřeba více barveného pigmentu na probarvení. To má zásadní vliv na cenu. Na tento faktor si dejte určitě při výběru pozor. Například u výrobce CERESIT najdete ve vzorníku Colours of Nature 5 cenových skupin A,B,C,D,E. U silikonové omítky je orientační cena skupiny A 41,09 Kč/Kg, u skupiny E je to už ale 73,29 Kč/Kg. Na celém balení už je pak rozdíl ve stokorunách. No a na celém domu už je tento rozdíl opravdu znatelný. Proto se vždy u prodejců informujte, ve které cenové skupině je daný odstín přiřazen.

 

 

ZÁSADY SPRÁVNÉ APLIKACE FASÁDNÍCH OMÍTEK

Pro kontaktní zateplovací systémy fasád je předepsaná minimální zrnitost finální omítky a to 1,5 mm.

Pokud zvažujete o finální úpravě zateplovacího systému štukovou omítkou, nedoporučuji toto řešení. Štuková minerální omítka není schopna trvale přenášet pnutí na ploše fasády a časem popraská a může se odloupnout z výztužné vrstvy. Často dochází k bobtnání tohoto omítkového souvrství, protože prasklinami v štukové omítce se dostane do souvrství voda. Tento jev dokáže velmi poškodit celý zateplovací systém. Jako povrchovou úpravu tedy doporučuji pouze výše uvedené druhy omítek.

Pokud zvažujete o jemnější povrchové úpravě fasády, nabízí se řešení v 1 mm pastovité omítce, která se natahuje na již předem nataženou omítku zrnitosti 1,5 mm, tak aby byla zajištěna pevnost a schopnost omítky přenést možná pnutí vlivem rychlých změn teplot na povrchu fasády. Omítky o zrnitosti 1 mm jsou vhodné pouze na dekorativní účely a menší plochy fasád.

Omítka se musí natahovat na předem napenetrovaný podklad. Penetrace musí být natřena minimálně 24 hodin před aplikací omítky. Pod omítky doporučuji mít penetraci probarvenou k odstínu omítky. U rýhovaných struktur doporučuji mít penetraci probarvenou ve stejném odstínu jako je omítka. Podklad pod omítku se musí nechá řádně vyschnout. Zbytková hodnota vlhkosti podkladu před aplikací penetrace nesmí být větší než 7%.

Před aplikací penetrace a omítky doporučuji zakrýt ochranou folií všechny klempířské prvky, okna, dveře, chodník, terasu, dlažbu a další k fasádě přiléhající zařízení a prvky.

Neprovádějte aplikaci omítek na vlhký a zmrzlý podklad. Není vhodná aplikace při mlze, na přímém slunci nebo za silného větru. Ideální pro aplikaci omítek je rozmezí teplot +5°C až +25°C. Po přidání doporučených urychlovačů lze omítku aplikovat do 0°C. Nikdy neaplikujte omítku pod bodem mrazu.

Pro styk a oddělení rozdílně barevných odstínů omítek v ploše fasády používejte předepsané PCV pásky, do kterých se omítka natáhne. Poté se páska sundá a nová nalepí na vyschlou již nataženou omítku a proces natažení se opakuje. Výsledkem je ideální a rovné napojení (styk) dvou odlišných odstínů v jedné ploše fasády.

Aby se omítka lépe aplikovala na fasádu, výrobci doporučují možné zředění 1-3% vody. Doporučuji se řídit pokyny uvedenými na obalu omítkové směsi. Veškeré kovové prvky upevněné na fasádě musí být upraveny proti korozi. Prostupující a navazující prvky musí být utěsněny pružným tmelem (nejlépe polyuretanovým).

Pro správné strukturování omítky se doporučuje vzdálenost lešení od nalepeného izolantu na fasádě minimálně 200 mm.
Pro správné a vzhledné nanesení omítky je zapotřebí zajistit odpovídající počet pracovníků. Omítka se musí natahovat v jedné ploše stěny na jeden zátah. Natahuje se z hora směrem dolů. Pracovní záběr pro jednoho pracovníka je 2-3m2. Omítka se při natahování musí napojovat v čerstvém mokrém stavu. Pokud by omítka při natahování rychle přesychala, tvořily by se spoje mezi patry lešení a napojení jednotlivých pracovních záběrů pracovníků.

Tloušťka tenkovrstvých omítek je dána maximální velikostí zrna obsaženého kameniva. Proto se omítka nedá natáhnout do větší vrstvy než je tloušťka zrna. Při natahování větší vrstvy omítky způsobíte při strukturování vzhledové vady. Omítka se po natažení uhlazuje ocelovým hladítkem točivými nebo posuvnými pohyby, tak aby její vrstva na fasádě byla všude stejná a struktura měla celoplošně stejný vzhled. Při strukturování omítky nedoporučuji čistit hladítka od přebytečné omítkoviny vodou, pouze jen setřením. Voda by způsobila vyplavení pigmentu a fleky na fasádě.

Omítky se vyrábí v zrnité a rýhované struktuře. Pokud by jste chtěli z rýhované struktury natáhnout zrnitou a naopak, není to možné. U rýhované struktury vytváříte strukturu pohybem hladítka zprava doleva a tím roztahujete větší zrna v omítce, která tímto pohybem vytvoří požadovanou rýhovanou strukturu. U zrnité struktury vytváří výsledný vzhled omítky vyhlazení zrn pěkně jedno vedle druhého (někdy se označuje tato struktura pod názvem zrno-zrno).

Probarvené pastovité omítky se již nemusí dodatečně natírat. Nátěry se provádí pouze na minerální omítky, kvůli zvýšení jejich odolnosti proti povětrnostním vlivům. Nátěrová hmota se nanáší válečkem nebo nástřikem tlakovou pistolí.

Chci nakoupit fasádní omítku

V našem eshopu si můžete vybrat z široké nabídky pastovitých fasádních omítek.

Prohlédnout nabídku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše