Rychlé a efektivní lepení polystyrenu PU lepící pěnou

Proč je výhodné použít na lepení polystyrenu montážní PU pěnu? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody oproti cementovým tmelům na lepení a kdy je vhodné toto řešení použít? Vše v článku!

Obrázek 1 pro článek Rychlé a efektivní lepení polystyrenu PU lepící pěnou

Dobrý den,

obor zateplování fasád prochází neustálou inovací a výrobci se snaží vyvíjet stále efektivnější způsoby zateplení. Stejně tomu bylo před lety s uvedením montážní pěny na lepení polystyrenové izolace.

Montážních pěn je na trhu velké množství a stále vznikají nové druhy určení pro konkrétní stavební práce. Pěny na vyplňování a těsnění jsou dnes už běžným produktem. Jak je to tedy s pěnou na lepení polystyrenové izolace?

Pěna na lepení polystyrénové izolace se od běžných pěn liší hlavně svou strukturou. Tyto pěny jsou NÍZKO EXPANZNÍ a mají jednosložkové složení s uzavřenou buněčnou strukturou. Díky těmto vlastnostem je pěna po aplikaci nadále odolná proti nasáknutí okolní vlhkosti, nadále si drží skvělé tepelně - izolační vlastnosti a skvělou přilnavost.

Opačné vlastnosti se objevují u běžných montážních pěn, které po vytvrzení a styku z vlhkostí ztrácí své vlastnosti. Proto jsou tyto pěny pro lepení izolantů nevhodné a nedoporučujeme je používat.

Dnešní trh nabízí celou řadu pěn na lepení izolantu jako jsou značky Tytan, Denbraven, Soudal, Styrotrade atd. Na našich realizacích používáme výhradně PU pěnu výrobce CERESIT CT 84, která je kvalitní PU pěna certifikováná přímo do kontaktního zateplovacího systému.


Montážní pěna CERESIT CT 84 pro lepení polystyrenové tepelné izolace

Pěna CERESIT CT 84 má charakteristickou růžovou barvu a je dodávána v kartuši s objemem 850 ml s nástavcem na pistoli na PU pěny. Z jednoho balení této pěny nalepíte až 10m2 polystyrenové izolace. Práce s pěnou je jednoduchá, rychlá a fyzicky méně náročná. Oproti běžným lepidlům odpadá pracnost a morky proces míchání a lepení, kde je běžně potřeba k 1m2 izolantu 5kg lepícího tmelu.


Na jaké fasádní tepelné izolanty lze tuto pěnu použít

Tato nízkoexpanzní lepící pěna lze použít pouze na lepení polystyrénových izolantů

Pěnu tak můžete použít např na tyto izolanty:

  • Fasádní polystyren EPS70F a EPS 100F
  • Fasádní šedý grafitový polystyren
  • Soklový perimetrický polystyren PERIMETR SD
  • XPS extrudovaný polystyren
  • Další fasádní izolanty - minerální vata, ytong multipor, fenolická pěna, konopná izolace, newtherm na tuto pěnu lepit NEDOPORUČUJEME.

Lepící pěna je vhodná na všechny běžné druhy podkladů. Má výbornou přídržnost a o 15 % vyšší lepivou sílu než tradiční cementové lepidla.

Materiály vhodně pro lepení izolantu lepící pěnou:

  • KERAMICKÉ CIHLY
  • BETON
  • DŘEVO
  • OSB desky, QSB, DTD, dřevoštěpkové desky
  • STAVEBNÍ OCEL
  • BETONOVÉ TVÁRNÍCE
  • SKLO
  • BITUMEN
  • PLECHO (KONTEJNERY)
  • ASFALTOVÉ IZOLAČNÍ PÁSY, ASFALTOVÁ PENETRACE
  • VEŠKERÉ SUCHÉ A NEPRAŠNÉ ZDIVO ZA NORMÁLNÍCH NEBO NIŽŠÍCH TEPLOT
Hlavní výhody a nevýhody použití lepící pěny oproti běžným cementovým lepidlům:

VÝHODY:

  • vyšší lepivá síla a přilnavost k podkladu
  • lze použít na širší množství podkladních materiálů
  • po 2 hodinách po aplikaci je pěna dostatečně vytvrzené a lez pokračovat v dalších navazujících pracech na zateplení fasády (kotvení a následná aplikace armovací vrstvy - klidně i v jednom dni)
  • použitím pěny nedojde k tak velkému zatížení konstrukce stavby jako u cementových lepidel. Zateplovací systém má tak lepší stabilitu a nehrozí jeho zřícení vlastní vahou
  • možnost lepení izolantu v nižších teplotách, už od 0°C i při vyšší vlhkosti vzduchu. Je tedy nižší riziko delší doby schnutí jako při použití cementových lepidel. které je v nižších teplotách výrazně vyšší
  • lepší tepelněizolační vlastnosti zateplovacího systému při použití pěny. Pěna má stejné tepelněizolační vlastnosti jako polystyren
  • zýšená rychlost realizace a efektivita práce, fyziky nenáročná práce
  • pěnu lze použít i pro vyplňování spár, které při lepení izolantů můžou vznikat. Po vyplnění se pěna zařeže s plochou izolantu. Takto zařezaná pěna nevsakuje vlhkost a nijak se nedegraduje.

TIP: PRO VYPĚŇOVÁNÍ SPÁR MEZI IZOLANTY POUŽÍVÁME SPECIÁLNÍ PĚNU CERESIT WHITETEQ, která je k tomuto přímo určená a má ještě výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti než pen CERESIT CT 84.

 

NEVÝHODY:

  • izolant nalepený na pěnu musíte následně vždy kotvit talířovou hmoždinkou
  • pěnu nelze použít na lepení v zateplovacím systému s povrchovou úpravou - obkladový pásek, nebo betonové imitace kamene
  • pěna je nevhodná pro nerovné podklady. Nedoporučujeme aplikovat pěnu na izolant ve větší tloušťce než 2 - 4 cm. Takto nalepený izolant má tendenci na podkladu plavat a při vytvrzování může pěna
  • izolační desku vytlačit a tím vznikne problém, který vyřešíte pouze následným přebroušením do roviny
  • pěnou lze tedy lepit izolant pouze na rovné podklady - NOVOSTAVBY
  • pěna je vysoce hořlavý a dráždivý materiál. Při aplikaci používejte vždy ochranné pomůcky

UPOZORNĚNÍ: LEPÍCÍ PĚNA JE URČENA POUZE NA >LEPENÍ< POLYSTYRENOVÝCH DESEK. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NELZE POUŽÍT NA STĚRKOVÁNÍ IZOLANTU S PERLINKOU! PÍŠI TO SEM PROTO, ŽE SE UŽ NAŠLO PÁR KUTILŮ, KTEŘÍ TO JIŽ ZKOUŠELI, A DOTAZOVALI SE MĚ NA TO. VÝSLEDKY BYLY JISTĚ PŘEKVAPIVÉ A OBJEVNÉ.


ŽIVOTNOST A SPRÁVNÁ APLIKACE PĚNY:

Hlavním nepřítelem montážní pěny je UV záření, tedy přímé působení slunce. Dále už této pěně škodí pouze oheň. Pěna se na izolační desky aplikuje na rámeček po obvodu desky (cca 2 cm od kraje) a s vnitřní podélnou linkou ve středu desky.

Mezi deskami nesmí po nalepení volně proudit vzduch. Každá deska musí být po nalepení tzv. HERMETICKY uzavřena. NELEPTE desky tzv na BUCHTY, je to jedna z nejčastějších chyb svépomocných stavebníků a některých realizačních firem.

Občasným argumentem odpůrců pěny je, že se pěna časem ztrácí. NENÍ TO PRAVDA! Je to stejně jako u pěnového polystyrenu. Pokud dodržíte všechny předepsané postupy aplikace, nemůže v budoucnu docházet k jejímu odpaření, zmizení, či jiné degradaci.

Pokud tedy vše správně aplikujete, je velká pravděpodobnost, že životnost takového systému bude v řádu desítek let.

Montážní lepící PU pěna je pokrokový moderní materiál, který je při správném použití velice efektivní. Postup realizace zateplení je tak v některých případech velice rychlý a méně fyzicky náročný a pracný. S použitím pěny se zlepšují tepelněizolační vlastnosti zateplovacího systému. Přídržnost a lepící síla pěny překonává běžné cementové tmely. Hmotnost systému se při použití montážní pěny celkově sníží. Pěna nám nabízí možnost lepit izolanty takřka na "cokoliv", a to přispívá k její dnešní popularitě.

Zvažujete pro lepení izolantu na svůj dum zvolit pravě tuto pěnu? Určitě se toho nebojte. Pokud máte suchý, pevný a nesprašný podklad s předepsanou rovinatostí, nic vám v použití právě montážní pěny nebrání. Práce tak bude rychlá, efektivní, nenáročná a zároveň bude váš dům kvalitně zateplen.

Roman Studený

Chci nakoupit montážní pěnu

Lepící PU pěnu na polystyren můžete pohodlně nakoupit v našem Eshopu.

Prohlédnout produkt
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše