Správné založení zateplovacího systému ETICS

Správným založením zateplovacího systému docílíte požadované rovinatosti nalepených izolačních desek, oddělíte soklovou část domu od plochy fasády a vytvoříte tzv. okapový most pro odvádění srážkové vody z plochy fasády.

Obrázek 1 pro článek Správné založení zateplovacího systému ETICS

Kvalitní kontaktní zateplovací systém doplňuje řada lišt, prvků a profilů, které zvyšují jeho pevnost, životnost a zaručují správnou funkčnost a ochranu před povětrnostními vlivy. Dále zajišťují například i požární ochranu celého zateplovacího systému.

Je až k nevíře, kolik firem a pracovníků si ještě dnes dokáže vystačit při zateplení fasády s plastovým rohovým profilem a zakládací lištou. Ze zkušenosti můžu říci, že toto opravdu nestačí a životnost fasády se tak zkrátí na polovinu až třetinu.

Na našich stavbách používáme výhradně kvalitní systémové lišty a profily českého výrobce Likov. Doporučuji vždy používat všechny tyto předepsané prvky, které níže uvedu a podrobně popíšu jejich funkčnost a montáž.


Založení zateplovacího systému a jeho prvky:

Správným založením zateplovacího systému docílíte požadované rovinatosti nalepených izolačních desek, oddělíte soklovou část domu od plochy fasády a vytvoříte tzv. okapový most pro odvádění srážkové vody z plochy fasády. Správné založení systému slouží také jako protipožární bariéra, která zamezuje přesunu ohně z terénu do zateplovacího systému. Pro založení systému je k dispozici řadu prvků, lišt a řešení. 


ZALOŽENÍ ZATEPLOVACÍHO SYSTÉMU NA HLINÍKOVÝ ZAKLÁDACÍ PROFIL LO S OKAPNICÍ LE-V

Funkční založení zateplovacího systému s protipožární ochranou. Montážní set s hliníkovou lištou je doplněn o nasouvací okapový LE-V profil, který LO lištu lépe srovnává ve spojích a vytváří tak lepší spoj mezi profilem a armovací vrstvou, kde často docházelo k prasklinám a nedokonalému spojení.

Na předem připravený podklad připevníme ZAKLÁDACÍ PROFIL LO AL 1mm pomocí PLASTOVÉ ZARÁŽECÍ HMOŽDINKY v počtu cca 3 ks/bm soklového profilu. Je třeba pečlivě dodržovat vodorovnou rovinu montáže. K podložení soklových profilů při nerovném podkladu použijeme soklové VYMEZOVACÍ PODLOŽKY. Soklové profily se osazují se vzájemnými mezerami o šířce 2-3 mm. Na jejich spojování doporučujeme používat SPOJKU SOKLOVÝCH PROFILŮ PVC30. Spára mezi zakládacím profilem a podkladem musí být těsněna.

Soklový profil LO se pro vytvoření trvale pružného spojení omítek tepelně izolačních systémů a pro minimalizaci rizika vzniku trhlin doporučuje doplnit o OKAPNICI LE - V. 

MATERIÁLOVÁ SKLADBA ZALOŽENÍ S PROFILEM LO: 

VÝHODY:

 • založení izolačního materiálu do roviny
 • konstrukčně a pohledově dokonalé zakončení a uzavření systému
 • ochrana systému proti mechanickému poškození
 • svod dešťové vody ze systému, zamezení vzlínání vlhkosti pod izolant

ZALOŽENÍ ZATEPLOVACÍHO SYSTÉMU POMOCÍ ZAKLÁDACÍ SADY PVC


PVC profil zakládací slouží k založení a ochraně spodní hrany izolantu venkovního zateplovacího systému budovy. PVC lišta s tkaninou splňuje požadavky požární ochrany.

Použitím PVC plastového profilu se eliminuje únik tepla tepelným mostem. Na předem připravený podklad připevníme LZ20 MONÁTŽNÍ SOKLOVÝ PROFIL pomocí PLASTOVÉ ZARÁŽECÍ HMOŽDINKY v počtu cca 3 ks/bm. Je třeba pečlivě dodržovat vodorovnou rovinu montáže. K podložení soklových profilů při nerovném podkladu použijeme soklové VYMEZOVACÍ PODLOŽKY. Soklové profily se osazují se vzájemnými mezerami o šířce 2-3 mm. Na jejich spojování doporučujeme používat SPOJKU SOKLOVÝCH PROFILŮ PVC30. Spára mezi zakládacím profilem a podkladem musí být těsněna. Podle tloušťky izolantu zvážíme vložení LZ23 PRODLUŽOVACÍHO SOKLOVÉHO PROFILU. 

MATERIÁLOVÁ SKLADBA ZALOŽENÍ SE ZAKLÁDACÍ SADOU PVC:

VÝHODY:

 • vyztužení rohů v místě přechodu různých tloušťek izolantu
 • šířku profilu lze izolantu uzpůsobit odlomením spodní části profilu v místě perforace
 • výrazný tvar okapnice zajišťuje dokonalý odvod vody ze systému, eliminuje vzlínání vody pod izolant
 • chrání systém před mechanickým poškozením a povětrnostními vlivy
 • zabraňuje vzniku vlasových trhlin
 • vytvoření ideální rovné hrany
 • vypracovaný tvar umožňuje přesné začištění omítky s konstantní tloušťkou
 • nepřiznaná okapnice
 • alternativou profilu je profil LW66 s přiznanou okapnicí

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše