Zateplení fasády nízkoenergetické novostavby RD, Bradlec

REPORT ZE STAVBY č. 171007 | Zateplení fasády nízkoenergetické novostavby RD ŠEDÝM POLYSTYRENEM STYROTHERM PLUS 70 tl. 180 a 240 mm | Bradlec, Mladá Boleslav

Obrázek 1 pro článek Zateplení fasády nízkoenergetické novostavby RD, Bradlec

Termín realizace: 04/2017 - 05/2017
Zateplovací systém: Ceretherm Classic, izolant šedý polystyren Styrotherm PLUS70 tl.180 a 240mm
Adresa domu: Bradlec, Mladá Boleslav
Typ domu: novostavba nízkoenergetického domu
Typ zdiva: HELUZ Plus tl. 365mm


Popis obchodního případu:

Byli jsme panem Podlipským z Mladé Boleslavi osloveni k zpracování nabídky zateplení fasády novostavby nízkoenergetického domu v obci Bradlec. Požádali jsme ho o dodání podkladů projektové dokumentace a fotek stávající stavby.

Na základě podkladů jsme vyhotovili cenovou nabídku. V průběhu nabídkového řízení, jak je u nás v ZOFI fasády zvykem, proběhla na stavbě obhlídka se zaměřením fasády a upřesnění řady detailů týkající se fasády např.:

 • zateplení soklové části a stanovení její výšky
 • použití různých tlouštěk a druhů tepelné izolace
 • výběr parapetů
 • řešení fasády kolem kastlíků předokenních žaluzií a bočních pojezdů předokenních žaluzií
 • napojení fasády na střešní konstrukci
 • zateplení ostění u předsazených oken
 • prostupy pro ventilace a odvodnění ze střechy a terasy
 • kotvení nosných prvků markýz přes zateplení fasády
 • dodatečný kamenný obklad na zateplené fasádě
 • dřevěné obložení fasády a příprava podkladu
 • a řada dalších drobností

Novostavba byla vyzděna z keramického dutého cihelného bloku HELUZ Plus tl. 365mm.
Součástí stavby domu je zděná garáž, která je zateplena šedým grafitovým polystyrenem Styrotherm PLUS70 tl. 100mm.

 

 

Projekt, navržená řešení materiálů a postup provádění prací:


Zkoušky - odtrhová podkladu nebo lepidla, hmoždinky, vlhkost podkladu:

Nebylo nutné provádět z důvodu stabilního a únosného podkladu nového keramického zdiva. Pouze z důvodu křehkosti zdiva HELUZ PLus byly navrženo kotevní závrtné hmoždinky Fischer ECOTWIST s ocelovým šroubem pro dodatečné zajištění nalepeného izolantu.


Zařízení staveniště:


Po převzetí staveniště, na základě přejímacího protokolu, jsme postavili rámové lešení a celou plochu lešení zasíťovali lešenářskou sítí a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí ZOFI staveb je také mobilní TOI TOI WC a úklid, skladování a odvoz odpadu z fasádnických prací.

 


Izolant:

Pro zateplení fasády byl projektem navržen izolant grafitový polystyren tl. 100mm na garáží, 180 a 240mm na obvodových stěnách domu, použili jsme šedý grafitový polystyren Styrotherm PLUS70.
V soklové oblasti se použila soklová deska z perimetrického poylstyrenu STYRO SD tl. 180 a 240mm, tady bylo tloušťky 240mm dosaženo navrstvením 2 desek SD izolace tl. 120mm, které jsme navzájem slepili lepící pěnou Ceresit CT84.

ETICS skladba:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali Ceretherm Classic s lepící a stěrkovou hmotou s výztužnými vlákny Ceresit CT85, penetrací pod omítku Ceresit CT16, silikonovou omítku Ceresit CT74 1,5mm hlazená struktura.


Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita závrtná hmoždinka Fischer ECOTWIST v počtu kotev 4ks/m2. Výhodou této hmoždinky je její závrtná montáž bez nutnosti frézování a použití EPS zátky, což urychluje celý proces kotvení a výstavby.


Lepení:

Izolant jsme lepili lepidlem Ceresit CT85 a nanášeli ho na rámeček a 2 buchty do středu desky. V místech kolem předsazených okenních a dveřních prvků bylo použito na lepení izolace PU pěna Ceresit CT84.


Spáry mezi izolací:

Všechny spáry mezi deskami izolace pěníme pěnou Ceresit WHITEC, která má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako šedý polystyren.


Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu Vertex R131 s lepidlem Ceresit CT85, které obsahuje výztužná vlákna zvyšující pevnost a pružnost výztužné armovací vrstvy omítkového souvrství.
Toto lepidlo je vhodné používat do teplot v rozmezí 0-30°C, má vynikající přilnavost ke grafitovému polystyrenu a sníženou schopnost rychle vysychat.


Fasádní profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovací, rohový, okenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Příprava podkladu pod lepení izolace:

Plošné nerovnosti na fasádě nebyli a tak jsem mohli desky lepit se standardní spotřebou lepidla 5-6kg/m2.

V místě terasy, kde chtěl investor na kontaktní zateplení provést dřevěný obklad jsem museli použít tepelnou izolaci Kooltherm K5 v tl. 100mm. Na nalepený a za-armovaný izolant provedla tesařská firma nosný dřevěný rošt a následný obklad z modřínových latí.

Vedení hromosvodu bylo zasekáno do zdiva a vedeno v ukotvené PVC chráničce, kterou jsme následně skryli pod izolant.

Svislé odpadní potrubí z ploché střechy jsme na žádost investora zapustili do izolantu. Nejedná se o ideální řešení, ale je funkční. PVC trubku DN125mm jsme v izolaci dokonale utěsnili pěnoui, aby nedocházelo ke kondenzaci potrubí do zdiva a jeho navlhnutí v zimním období.


Ostatní přípravné práce:

V oblasti soklu již byla provedena tepelná izolace pod terénem, na kterou jsme se napojovali soklovou deskou Styro SD. Zpětný spoj hydroizolace základové desky byl již také vytažen. V tomto místě jsme soklové desky lepili na pěnu Ceresit CT84. Následně jsme v líci zateplení soklové části fasády založili fasádu šedým polystyrenem tl.180 a 240mm Styrotherm PLUS70.

Jelikož byl dům velmi členitý, museli jsme práce provádět s velikou pečlivostí a součinností s firmou, která prováděla zateplení terasy a střechy, dále v součinnosti s hydroizolací střechy PVC folií a klempířem, který dělal oplechování všech konstrukcí stavby (atiky střechy a terasy, od-skočené římsy na fasádě, parapety).


Okna a předokenní žaluzie, parapety:

Na domě jsou osazena platová okna 3sklo s montáží v lící venkovního zdiva. Na oknech jsou už osazeny nosné konzole na kastlíky pro předokenní žaluzie a boční hliníkové pojezdy. Nejednalo se o ideální systémové řešení a detail nosnou Cetris deskou na ocelových konzolách byl při do-teplení s lícem nové fasády problematický. Při lepení tepelné izolace jsme všechny tyto konstrukční části zapustili do tepelné izolace a zapěnili pěnou Ceresit Whitec nebo Ceresit CT84.

Před nástupem na fasádnické práce jsme na rámy oken osadili začišťovací okenní lišty a okna zalepili PVC folií.

 

Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°. Důvodem je naše vyzkoušená technologie osazení hliníkových nebo pozinkovaných lakovaných parapetů s ocelovými krytkami k omítce s následným zatmelením k omítce.

Spodní část stěrku fasády a parapetu pod parapetem se vytmelí polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.


Finální úprava fasády:

Po vytvoření armovací vrstvy a vyřešení všech detailů jsme nechali stěrkové lepidlo 10 dní vyschnout a vyzrát.
V místě kde investor požadoval následná kamenný obklad jsme do stěrkového tmelu Ceresit CT85 vložili pancéřovou armovací tkaninu Vertex R267 a do čerstvě nanesené armovací vrstvy jsme přes tkaninu zakotvili 10ks/m2 hmoždinek Fischer CS8 s ocelovým šroubem. Takto připravený podklad unese až 40-50Kg/m2 kamenného obkladu. Obklad kamene zajistila externí kamenická firma s dokonalým smyslem pro detail, výsledek je perfektní.

Následně jsem provedli penetraci podkladu materiálem Ceresit CT16 a po 48hodinách natáhli finální silikonovou omítku Ceresit CT74, 1,5mm, hlazená struktura.
Na soklovou část jsme v investorem požadované výšce natáhli mozaikovou omítku Ceresit CTT77, tak aby byla 300mm nad budoucí terén kvůli odstřikové vodě z okapového chodníku.

Děkujeme panu Podlipskému za projevenou důvěru a věříme, že si pohledu na novou fasádu a její funkčnost zateplení domu užívá.

Jako poděkování jsme vystavili Rodný list zateplení fasády a předali malou pozornost.

Odpovědný technik za vedení stavby: Karel Fic

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše