Zateplení starého domu, kamenné-cihelné zdivo, Přišimasy

REPORT ZE STAVBY č. 171014 | Zateplení fasády starého rodinného domu po rekonstrukci DĚROVANÝM PAROPROPUSTNÝM POLYSTYRENEM BAUMIT OPEN THERM tl. 140mm | Přišimasy.

Obrázek 1 pro článek Zateplení starého domu, kamenné-cihelné zdivo, Přišimasy

Termín realizace: 10/2017 - 11/2017
Zateplovací systém: Baumit OPEN Therm, izolant děrovaný difuzní polystyren Baumit OPEN THERM tl.140mm
Adresa domu: PřIšimasy, Skřivany, stř.Čechy
Typ domu: 120let starý dům po kompletní rekonstrukci
Typ zdiva: smíšené kamenné a cihelné (pálené a nepálené) zdivo tl. 500-800 mm

Popis obchodního případu:

Byli jsme paní Šíšovou z Prahy osloveni k zpracování cenové nabídky zateplení fasády 120 let starého zděného domu, na kterém proběhla kompletní rekonstrukce vnitřní stavby. Požádali jsme majitelku o dodání podkladů projektové dokumentace a fotek stávající stavby. Majitelka měla na dům vypracovaný projekt kompletní rekonstrukce stavby se zateplením a vyřízením dotací v programu Nová zelená úsporám.
Na základě podkladů jsme vyhodnotili, že je nutná návštěva stavby s kompletním zaměřením a návrhem postupu zateplení fasády. Stávající zdivo (kámen, nepálená a pálená cihla tl. 500-800mm) a plocha fasády vykazovaly obrovské nerovnosti a nebylo tedy možné na tento podklad fasádu realizovat.

 

Projekt a navržená řešení materiálů a prací:

Izolant:

Pro zateplení fasády byl v projektu navržen paropropustný izolant Baumit OPEN Therm tl.140mm.
V soklové oblasti se použila soklová deska z perimetrického polystyrenu STYRO SD 200 tl. 140mm.
Plocha soklové části byla realizována ve stejném líci zateplené fasády.

Baumit OPEN Therm systém byl navržen z důvodu vlhkého a smíšeného zdiva, z kterého je nutné zbytkovou vlhkost postupně odvětrat. Pro tento účel je Baumit OPEN systém vyzkoušeným funkčním řešením.


ETICS skladba:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali Baumit OPEN Therm s lepící a stěrkovou hmotou Baumit PROcontact (z požadavku investora s ohledem na cenu zakázky jsme nepoužili dražší systémové lepidlo Baumit OPENcontact, který jsme nahradili Baumit PROcontactem, který má stejnou paropropustnost), penetrace pod omítku Baumit UNI primer a finální paropropustnou omítkou Baumit Nanopor TOP 1,5mm, hlazená struktura, která má samočistící efekt a vysokou stálo-barevnost.


Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita šroubovací plastová hmoždinka Bravol PTH SX dl. 195-255mm dle tl. izolace, která má plastový šroubovací trn. Hmoždinka byla zafrézovana do izolantu a opatřena izolační EPS zátkou.Lepení:

Izolant jsme lepili lepidlem Baumit PROcontact a nanášeli ho na rámeček 2 -3 buchty do středu desky. V místech kolem okenních prvků bylo použito na lepení izolace PU pěna Ceresit CT84.


Spáry mezi izolací:

Všechny spáry mezi deskami izolace pěníme pěnou Ceresit WHITETEQ, která má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako šedý polystyren.


Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu BAUMIT OPEN tex 145g/m2 s lepidlem Baumit PROcontact, které má vysokou paropropustnost.

Fasádní profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovací, rohový, okenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Příprava podkladu pod lepení izolace:

Navrhli jsme kompletní osekání staré omítky a výstupků zdiva, následně zdivo omýt tlakovou vodou, provést omítkový přednástřik a částečné srovnání nerovností fasády a zdiva vápenocementovou jádrovou omítkou tl. 20-100mm s vyplentováním výtluků a děr. Tyto práce provedla externí firma, kterou si investorka po dohodě zajistila sama.

Jelikož se omítkářské firmě nepodařilo plochu fasády vyrovnat do požadované normy 0-20 mm, ale nerovnosti se pohybovaly od 20 -100 mm, museli jsme lokálně provádět srovnání plochy fasády EPS přířezy a deskami různých tlouštěk, které se aplikovali pod hlavní tepelný izolant. Přířezy jsme řezali odporovou řezačkou z desek OPEN Therm, aby se zachovala paropropustnost zateplovacího systému.


Ostatní přípravné práce:

Jelikož se jednalo o velmi starý dům, který byl vyzděn z různých materiálů a časem byl dostavován, na některých místech nebyly pod obvodovou zdí žádné základy a byly patrny problémy se vzlínající vlhkostí. Na zdivu byly vidět projevy a poruchy statického rázu.

Dům musel být v rozích obvodového zdiva ztužen a sanovám speciální chemickou injektáží se závrtnou ocelovou a chemickou kotvou. Firma, která prováděla statické zajištění objektu odvedla opravdu perfektní práci.

Součástí sanace obvodového zdiva byla i chemická injektáž pro vytvoření vodorovné hydroizolace speciální chemickou maltou, která byla aplikována do předem vyvrtaných otvorů po 300 mm. Účinnost tohoto opatření byla k mému úžasu naprosto 100%.

Dalším důležitým opatřením před začátkem fasádnických prací byly zemní práce s obkopáním stavby, odkrytí základového zdiva, srovnání základového zdiva vápeno-cementovou jádrovou omítkou, provedení drenážních prací a kanalizace pro odvod vody ze střešních žlabů.

Dům se obkopával do hloubky 300-800mm, dle potřeby a požadavků projektu. Zateplení základového zdiva bylo navrženo 300-500 mm pod čistou výšku vnitřní podlahy v domě.


Zkoušky - odtrhová (podklad nebo lepidlo), hmoždinky, vlhkost podkladu:

Nebyly prováděny. Z důvodu vytvoření stabilního podkladu jádrovou omítkou, lepidlo a hmoždinky na podkladu velmi dobře držely.


Zařízení staveniště:

Postavili jsme lešení a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí ZOFI staveb je mobilní TOI TOI WC.


Průběh prací a jejich popis:

Zateplovací práce jsme začínali zateplením soklového zdiva, kde se založila základní svislá a vodorovná rovina fasády. V místech, kde se dům napojoval na přístavbu, a kde vznikla obrovská plošná nerovnost, jsme fasádu museli zlomit.

Po založení a nalepení soklového polystyrenu STYRO SD tl. 140mm, s nutným vyrovnáním podkladu EPS deskami a přířezy, jsme cca 300-500 mm nad budoucím terénem pokračovali v zateplení obvodových stěn izolantem Baumit OPEN Therm tl.140mm ve stejném líci jako zateplení soklové části. Po nalepení tepelné izolace se provedlo její zakotvení talířovou šroubovací hmoždinkou Bravol PTH SX se zápustnou montáží a EPS zátkou.

Na zateplení ostění byl použit EPS70F tl. 20-50mm dle rovinatosti ostění a usazení dřevěných EURO oken s dvojsklem. Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°. Důvodem je naše vyzkoušená technologie osazení hliníkových nebo pozinkovaných lakovaných parapetů s ocelovými krytkami k omítce s napojovacím parapetním profilem. Tato technologie zaručuje perfektní osazení a nalepení parapetu s napojením na ostění díky PVC profilu, který zajistí dilatací mezi omítkou a boční ocelovou krytkou a nedochází tak k zatékání a praskání kolem parapetů.

Styk fasády a spodní části parapetu se vytmelí polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.

Osadili jsme všechny fasádní profily od firmy LIKOV do stěrkového tmelu, zalepili okna PVC folií a provedli výztužnou armovací vrstvu.
Následně jsme provedli technologickou pauzu 7-14dní pro vyschnutí a vytvzení armovací vrstvy, aby se mohla aplikovat penetrace pod omítku a následné natažení omítky. Jelikož byl podzimní čas a nízké venkovní teploty s vysokou % vlhkostí vzduchu, které prodlužují procesy zrání a vysychání, natahovali jsme finální omítku a soklovou mozaikovou až za 14dní, kdy teploty byly nad 10°C.

Omítka Baumit Nanopor TOP a mozaiková omítka Baumit MosaicTOP se doporučují natahovat od +8°C a to ještě při mírně větrném a slunečném počasí. Složení omítek Baumit vyžaduje stabilnější klima, což je na podzim vždy problém.
Nakonec se nám fasádu přes všechny neduhy počasí podařilo zdárně ke spokojenosti majitelky dokončit.

Následně jsme dodali veškeré doklady k doložení realizace a čerpání dotačních prostředků na zateplení:

  • soupis provedených prací s SVT kódy
  • řádně vystavené faktury
  • předávací protokol stavby s nedodělky
  • podklady pro technickou zprávu dozoru stavby
  • kompletní foto-dokumentaci realizace fasád

Děkujeme paní Šíšové za projevenou důvěru a věříme, že je se vzhledem a funkčností nové fasády spokojená.

Jako poděkování jsme vystavili Rodný list zateplení fasády a předali malou pozornost.

Odpovědný technik za vedení stavby: Roman Studený

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.
Dne:19.2.2018

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše