Dodatečné tvarové dekorativní prvky na fasádě

Při zateplení a obnově starších a historických budov je vždy kladen důraz na zachování stávajícího historického vzhledu domu. Jaké jsou možnosti a jaké dekorativní prvky jsou k dostání?

Obrázek 1 pro článek Dodatečné tvarové dekorativní prvky na fasádě

Dobrý den,

při zateplení a obnově starších a historických budov je vždy kladen důraz na zachování stávajícího historického vzhledu domu. Z hlediska rovinatosti podkladu doporučuji z fasády před zateplením všechny vyčnívající prvky odstranit a docílit tak požadované rovinatosti pro zateplení fasády.

Po nalepení izolantu a provedení výztužné vrstva se na plochu fasády nalepí vybrané lehké dekorativní prvky vyrobené tvarovým řezáním z tuhého EPS150 a EPS200. Prvky se celoplošně lepí speciálním flexibilním lepidlem a spára mezi prvkem a fasádou se tmelí trvale pružným tmelem.

Vnější povrch prvků je z výroby potažený finální fasádní stěrkovou hmotou na bázi akrylátu, která zajišťuje ochranu před povětrnostními vlivy. Po nalepení se profily přetírají elastickou fasádní barvou. Na zakázku lze nechat vyrobit fasádní profily a dekorace dle požadavků zákazníka. Je možné zhotovit kopie původní fasádní výzdoby.

Nejčastějšími prvky bývají římsy, lemovací lišty, bosáže, podparapetní desky, bodové dekorační prvky jako reliéfy, výstupky, sošky, šambrány.

DEKORATIVNÍ PRVKY VÝROBCE DECORA-STUCK:

Výrazné a větší vystupující prvky jsou vyráběny jako vláknocementová skořepina, které se speciálně kotví do podkladu a po obvodu utěsňují pružným tmelem. V poslední době jsem zaznamenal velkou oblibu stavebníků dolepovat kolem oken vystouplé šambrány. Jedná se o nevýrazné tvarové prvky, které se vytváří přímo na stavbě dolepováním izolačních desek menší tloušťky 10-30mm. Armovací vrstva a povrchová úprava se pak provádí spolu s vnějším souvrstvím celého zateplovacího systému. Horní hranu vystouplé šambrány doporučuji oplechovat. U vystouplých prvků dochází k usazování prachu a nečistot a při dešti k jejich vyplavení na plochu fasády po obvodu prvku.

V loňském a letošním roce se nám naskytla příležitost realizace fasády právě s těmito prvky.

Poptávka zateplení

Plánujete na Vaši fasádu dát dekorativní prvky? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše