Dům si zateplím sám. Omítku mi pak natáhne parta fasádníků

Je opravdu svépomocné zateplení výhodná levnější varianta, nebo se může proměnit v noční můru?

Obrázek 1 pro článek Dům si zateplím sám. Omítku mi pak natáhne parta fasádníků

Jedná se o velice častou situaci, kterou volí mnoho zájemců o zateplení domu. Je pravda že pokud je majitel domu dostatečně zručný, zvládne většinu úkonů, které kontaktní zateplení obnáší realizovat sám.

Založí zateplovací systém, nalepí izolant, správně izolant zakotví, osadí všechny potřebné profily a lišty, natáhne stěrku. Finální pohledovou část pak nechá na zkušené partii fasádníků. Výsledek? Zateplená fasáda s krásně nataženou omítkou bez zbytečných nákladů za práci.

ANO, zní to lákavě. Výše je popsán opravdu ideální stav, kdy je majitel domu opravdu zručný a zvládne realizovat kontaktní zateplení dle předepsaných montážních postupů v požadované kvalitě.

Realita je ovšem jiná. Naše osobní zkušenost z praxe je výrazně jiná a 90 % pokusů o svépomocné zateplení končí opačně.

Chodí nám řada poptávek pouze na nacenění penetrace pod omítku a následné natažení finální omítky. Tito zákazníci jsou pak po obhlídce stavby doslova překvapení, co vše je provedeno špatně, a co vše je ještě nutné opravit a dodělat, tak aby bylo možné úspěšně natáhnout finální vrstvu.

Většinou podobné zakázky vůbec nebereme, protože vše co je při lepení, kotvení, armovací vrstvě uděláno špatně, se vždy projeví časem i po natažení omítky. Vzít tohle riziko na sebe jako firma, která má za cíl dodávat špičkové fasády opravdu nemůže.

Na našich realizacích se podílí okolo 10 fasádnických part, a krásně lze vidět drobné rozdíly mezi těmito fasádníky. Jsou použité stejné postupy, materiály a příslušenství, ale v detailech je každá partie trochu jiná.

Každá parta fasádníků má trošku rozdílné řešení detailů, jin postupy přípravy stavby, používají třeba jiné nářadí a tohle všechno má samozřejmě vliv na kvalitu.

Fasádník už při lepení izolantu ví jak si má vše připravit pro další vrstvy a přemýšlí vždy krok dopředu. A tohle může být právě při svépomocné realizaci kámen úrazu. Vlastník domu vše v dobré víře nalepí, zakotví a zastěrkuje ale zrovna tohle nemusí vyhovovat fasádníkovi, který má následně natáhnout finální omítku.

Vždy je třeba už předem vědět, kdo provede finální vrstvu a s tímto fasádníkem konzultovat přesný postup a požadovanou kvalitu.

Představa, že člověk, který v životě nezateploval dům vše zvládne hned na poprvé na 100% , a pak jen někdo natáhne finální omítku, je opravdu odvážná a v praxi z velké častí chybná. Tento krok doporučujeme opravdu zvážit. Ano, může se vše podařit a vy opravdu ušetříte velké peníze za práci, ale taky se může realizace zateplení proměnit v noční můru. Náklady na opravy a předělávky pak mohou být opravdu veliké.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše