Břízolitová omítka je nejlepší, nové omítky nic nevydrží

Břízolitová omítka je nejlepší, nové moderní omítky nic nevydrží a začne plesnivět. Zateplovat tedy dům a kupovat moderní drahé materiály nemá smysl. Opravdu moderní materiály nedokáží překonat staré osvědčené břizolitové omítky?

Obrázek 1 pro článek Břízolitová omítka je nejlepší, nové omítky nic nevydrží

Břízolitová omítka je nejlepší, nové moderní omítky nic nevydrží a začnou plesnivět. Zateplovat tedy dům a kupovat moderní drahé materiály nemá smysl.  Majitelé domů s  břízolitovou omítku složenou z cementu, vápna, kameniva a slídy, mají pocit, že je tato omítka nepřekonaná a moderní technologie a materiály se jí nevyrovnají. Mají ji na domu desítky let a moderní omítky jsou již po par letech zaprášené a napadené plísní nebo mechy. Proto nemá smysl dávat na břízolit další souvrství. Tohle je ve zkratce popis tohoto mýtu. 

Je pravda, že břízolitová omítka má opravdu dlouhou životnost, a pokud dům netrpí vzlínající vlhkostí, je tato omítka prakticky "nesmrtelná". Díky svému složení má břízolit velkou pevnost a dokáže odolávat velkému zatížení, povětrnostním vlivům a biologickému napadení (řasy a plísně).

Pokud plánujete rekonstrukci staršího domu, osazujete nová okna a chcete celkově snížit energetickou náročnost domu, nalepení tepelného izolantu v dostatečné tloušťce se nevyhnete. S tím souvisí omítkové souvrství s armovací vrstvou a povrchovou úpravou (omítka).

V dnešní době se na trhu omítek objevuje mnoho moderních materiálů na bázi akrylátu, silikátu, silikonu, omítky s nanotechnologiemi, disperzemi, samočistící omítky a další. Tyto materiály jsou vyvíjeny pro použití v zateplovacích systémech, a při správném použití je jejich životnost a odolnost srovnatelná s břizolitem. 

První generace fasádních omítek na zateplení (15-20 let staré) opravdu trpí na nečistoty, plísně a řasy. Technologie se od těchto začátků opravdu posunula a dnešní omítky opravdu vydrží dekády. I přesto je potřeba se o omítku starat, čas od času ji čistit například tlakovou vodou, popřípadě použít prostředky na odstranění plísní a řas. 

Názor, že je břizolit nesmrtelný a nezničitelný, má z častí pravdivé základy, ale pro zateplení svého domu se nevyhnete použití moderních omítek. Jejich životnosti se bát nemusíte a při správném výběru vám bude zateplovací systém s omítkou sloužit opravdu dlouho. Podrobně vše probíráme ve videu.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše