Břízolitová omítka je nejlepší, nové omítky nic nevydrží

Břízolitová omítka je nejlepší, nové moderní omítky nic nevydrží a začne plesnivět. Zateplovat tedy dům a kupovat moderní drahé materiály nemá smysl. Opravdu moderní materiály nedokáží překonat staré osvědčené břizolitové omítky?

Obrázek 1 pro článek Břízolitová omítka je nejlepší, nové omítky nic nevydrží

Břízolitová omítka je nejlepší, nové moderní omítky nic nevydrží a začnou plesnivět. Zateplovat tedy dům a kupovat moderní drahé materiály nemá smysl.  Majitelé domů s  břízolitovou omítku složenou z cementu, vápna, kameniva a slídy, mají pocit, že je tato omítka nepřekonaná a moderní technologie a materiály se jí nevyrovnají. Mají ji na domu desítky let a moderní omítky jsou již po par letech zaprášené a napadené plísní nebo mechy. Proto nemá smysl dávat na břízolit další souvrství. Tohle je ve zkratce popis tohoto mýtu. 

Je pravda, že břízolitová omítka má opravdu dlouhou životnost, a pokud dům netrpí vzlínající vlhkostí, je tato omítka prakticky "nesmrtelná". Díky svému složení má břízolit velkou pevnost a dokáže odolávat velkému zatížení, povětrnostním vlivům a biologickému napadení (řasy a plísně).

Pokud plánujete rekonstrukci staršího domu, osazujete nová okna a chcete celkově snížit energetickou náročnost domu, nalepení tepelného izolantu v dostatečné tloušťce se nevyhnete. S tím souvisí omítkové souvrství s armovací vrstvou a povrchovou úpravou (omítka).

V dnešní době se na trhu omítek objevuje mnoho moderních materiálů na bázi akrylátu, silikátu, silikonu, omítky s nanotechnologiemi, disperzemi, samočistící omítky a další. Tyto materiály jsou vyvíjeny pro použití v zateplovacích systémech, a při správném použití je jejich životnost a odolnost srovnatelná s břizolitem. 

První generace fasádních omítek na zateplení (15-20 let staré) opravdu trpí na nečistoty, plísně a řasy. Technologie se od těchto začátků opravdu posunula a dnešní omítky opravdu vydrží dekády. I přesto je potřeba se o omítku starat, čas od času ji čistit například tlakovou vodou, popřípadě použít prostředky na odstranění plísní a řas. 

Názor, že je břizolit nesmrtelný a nezničitelný, má z častí pravdivé základy, ale pro zateplení svého domu se nevyhnete použití moderních omítek. Jejich životnosti se bát nemusíte a při správném výběru vám bude zateplovací systém s omítkou sloužit opravdu dlouho. Podrobně vše probíráme ve videu.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík