Polystyren časem ve fasádě zmizí

Mýt všech mýtů, legenda všech legend praví: POLYSTYREN ČASEM VE FASÁDĚ ZMIZÍ. Každý, kdo se někdy zajímal o zateplení svého domu, se s tímto tvrzením mohl setkat. Je to jedna z nejznámějších NEPRAVD z našeho oboru. Ve videu si vznik tohoto mýtu rozebereme

Obrázek 1 pro článek Polystyren časem ve fasádě zmizí

Polystyren časem v zateplené fasádě zmizí. Jak vznikl tento obecně často zmiňovaný mýt?

Když si vzpomenu na své začátky v oboru zateplování fasád a na revitalizace panelových domů, které byly tvořené sendvičovou konstrukcí (beton - polystyren - krycí betonová vrstva), tak se občas stávalo, že v oblasti oken se špatně provedenou dilatací nebo u meziokenních vložek opravdu chyběl polystyren. Polystyren se po několika dekádách prostě vytratil.

Čím to bylo způsobeno? Důvodem bylo špatné zabudování izolantu a vystavení ho povětrnostním vlivům. Vzdušná vlhkost, působení větru, slunce, nebo případné napadení nějakým živočichem, který mohl polystyren vyklovat, nebo jinak znehodnotit. Nebo taky reakce polystyrenu na ostatní materiály. To vše vedlo k domněnce, že se polystyren ve fasádě ztrácí.

ANO, polystyren opravdu při kontaktu s chemickou látkou nebo při dlouhodobému vystavení vlivu počasí může mizet a ztrácet svou objemovou hmotnost a izolační schopnosti.

Fasádní polystyren patří bezesporu k nejpoužívanějším a nejoblíbenějším fasádním izolantům. Příznivá cena, dostupnost, dobré tepelně izolační vlastnosti a skvělá zpracovatelnost. To vše pomáhá stále oblibě tohoto izolantu. Při správném zabudování polystyrenového izolantu do kontaktního zateplovacího systému, je jeho životnost v řádu desítek let. Je nutné použít celý systém tak, jak byl navržen výrobcem. Použít správnou materiálovou skladbu navrženou na zateplení fasádním polystyrenem. Dále je nutné použít správné postupy lepení, kotvení a stěrkování, a chránit při realizaci polystyren před působením slunečního záření a dalších vlivů počasí. Když všechny tyto podmínky při realizaci dodržíte, životnost polystyrenu je opravdu na desetiletí a k žádné změně jeho vlastností, nebo dokonce zmizení opravdu nemůže dojít.

O sondě do zateplené fasády před dvaceti lety už jeden článek v našem blogu je. A i přesto, že se jednalo o starý a dnes už naprosto nevyhovující způsob zateplení, polystyren za ty roky neztratil nic na svém objemu. Článek ZDE

Budeme se těšit u dalšího mýtu.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše