Dům dýchá stěnami, proto musím použít paropropustný izolant

Častým omylem stavebníků je názor, že dům dýchá stěnami a dodatečné zateplení fasády třeba polystyrenem ho udusí. Jak je to s tímto rozšířeným mýtem ve skutečnosti vám objasníme v tomto videu.

Obrázek 1 pro článek Dům dýchá stěnami, proto musím použít paropropustný izolant

Dům dýchá stěnami, a proto je nutné použít paropropustný kontaktní nebo provětraný způsob zateplení, abych ho neudusil. Jedná se o častý argument zákazníků a stavitelů při rozhodování, jaký zateplovací systém zvolit. Tento názor podporuje také mýt o tom že polystyren udusí váš dům. Že tomu tak není, bylo už vysvětleno v dřívějším díle tohoto seriálu.

Důležité je si uvědomit, že obvodové nosné stěny konstrukce stavby nejsou schopné větrat a vyměňovat vzduch v interiéru domu. Ani k tomuto účelu není nosná konstrukce určená. Veškeré procento vlhkosti nebo vzduchu, které je schopné touto konstrukcí projít, se mění podle použitého materiálu. I tak se bavíme o nějakých 3 - 4 %. To s nanesením dalších vrstev na zdivo, jako jsou vnitřní omítky, malby, penetrace, vnější opláštění domu s fasádním systémem a další, opravdu minimalizují výměnu vzduchu touto cestou.

Důležité je dbát na to, aby správnou výměnu vzduchu v domě zajišťovala zařízení, které jsou k tomuto účelu určená. Rekuperační jednotky, digestoře, správná ventilace na toaletách a v koupelnách. S tím souvisí i správné a pravidelné větrací návyky.

 

U návrhu zateplení u straších domů, které trpí vzlínající vlhkostí ze spodní části stavby, je nutné udělat taková opatření, aby se vlhkost dostala ze zdiva ven. S tím souvisí správný návrh zateplovacího systému, který dokáže tuto vlhkost ze zdiva skrze zateplovací systém odvést. A v tomto případě je nutné použít paropropustný zateplovací systém.

U zateplení starších domu a novostaveb, kde není problém se vzlínající vlhkostí ve zdivu, není tedy nutné použít paropropustné izolanty. Při správném navržení tloušťky izolantu a správném větraní budovy opravdu nehrozí, že by polystyren udusil váš dům a způsobil vznik plísní v interiéru.

Plísně a rosení oken vznikají právě kvůli špatné vyměně vzduchu a špatnému provedení zateplení s tepelnými mosty.

Budeme se těšit u dalšího mýtu.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše