Zateplením domu polystyrenem ho udusím a vzniknou plísně

MÝTY A NESMYSLY O ZATEPLOVÁNÍ FASÁD | Jeden z nejčastějších mýtů o zateplování fasád praví: KDYŽ ZATEPLÍM DŮM POLYSTYRENEM, TAK HO UDUSÍM A BUDOU VZNIKAT PLÍSNĚ. Je tomu opravdu tak?

Obrázek 1 pro článek Zateplením domu polystyrenem ho udusím a vzniknou plísně

Jeden z nejčastějších mýtů, se kterým se pravidelně setkáváme při komunikaci s našimi zákazníky je: KDYŽ ZATEPLÍM DŮM POLYSTYRENEM, TAK HO UDUSÍM A BUDOU VZNIKAT PLÍSNĚ.

Jak je to s tímto názorem ve skutečnosti, je to pravda a opravdu dům udusíte, nebo se opravdu jedná pouze o další mýtus z tohoto oboru?

Jak je to tedy s tímto mýtem?

Je pravda, že když zateplím dům polystyren, tak zdivo nebude dýchat a v interiéru budou vznikat plísně?

Z naší dlouholeté praxe musíme říct že to pravda NENÍ. Vše závisí na konkrétním domu a navrženém zateplovacím systému. A to je právě i důvod proč tento mýtus vznikl. Při špatném návrhu zateplení fasády a nedostatečnou tloušťkou izolantu opravdu mohou vznikat plísně. Tloušťka izolantu úzce souvisí s tématem "rosný bod a kondenzace vlhkosti v konstrukci stěny". Při použití správné tloušťky izolantu přesunete rosný bod a kondenzační zónu ze zdiva právě do izolantu a tím eliminujete kondenzaci a vlhkost ve zdivu a následnou tvorbu plísní.


A jak je to s tou paropropustnosti?

Opravdu není polystyren paropropustný a zabraňuje dýchání zdiva? Také no NENÍ PRAVDA.

Fasádní polystyren EPS 70f je ve srovnání s paropropustnými izolanty jako jsou FASÁDNÍ VATA nebo DĚROVANÉ POLYSTYRENY OPEN opravdu výrazně méně paropropustný, to ale neznamená že nedokáže propouštět vodní páru. Základním problém tohoto mýtu je tedy fakt, že DŮM STĚNOU NEDÝCHÁ. Určitá vzdušná vlhkost, která je obsažena v interiéru domu a mohla by se skrze zdivo dostat ven, se pohybuje okolo 2-3%. Do izolantu se tedy dostane naprosté minimum této vlhkosti a za předpokladu, že je navržené zateplení o dostatečné tloušťce, jde dále tato vlhkost ze zdiva skrze zateplovací systém do exteriéru.

Názor, že dům kvůli polystyrenu nedýchá je mylný. Pro výměnu vzduchu v budově přece neslouží zdivo ale správné a pravidelné větrací návyky a zařízení jako jsou rekuperační jednotky, digestoře, větrací ventilátory a mřížky.

Vše je podrobněji vysvětleno ve videu.

Budeme se na vás těšit u dalšího mýtu.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše