Když nalepíš polystyren PUR pěnou, nemusíš ho už kotvit

Montážní pěna je dnes již běžnou alternativou ke klasickým cementovým lepidlům. Dokáže ale pěna nahradit klasické cementové lepidlo a talířovou hmoždinku?

Obrázek 1 pro článek Když nalepíš polystyren PUR pěnou, nemusíš ho už kotvit

Není nutné dodatečně kotvit polystyren na fasádu, když ho nalepíš PUR pěnou. Tohle je další z řady mýtů a častých omylů ohledně správné realizace zateplení. PUR montážní pěna je dnes již běžnou alternativou ke klasickým cementovým lepidlům.

Pěnu tak můžete použít např. na tyto izolanty:
  • Fasádní polystyren EPS70F a EPS 100F
  • Fasádní šedý grafitový polystyren
  • Soklový perimetrický polystyren PERIMETR SD
  • XPS extrudovaný polystyren
  • Momentálně ale na našem trhu NENAJDETE jediný certifikovaný zateplovací systém, který by doporučoval lepení polystyrenu PUR pěnou bez dodatečného kotvení talířovou hmoždinkou.

 
Jak správně používat pěnu na lepení polystyrenu:

Lepení polystyrenových desek na PUR pěnu má své pravidla, stejně jako lepení běžným cementovým lepidle. Pur pěnu nanášejte po celém obvodě izolační desky s vnitřním šrafováním. Tím docílíte celoplošného a pevného nalepení a desku hermeticky.

Bodové lepení na tzv. buchty nebo terče je jeden z dalších mýtu, kterému se budeme věnovat. Tohle opravdu cesta není!

Nalepení samotné desky PUR pěnou na zdivo je opravdu rychlé, jednoduché, a má perfektní přilnavost na většinu běžných stavebních materiálů. Ideální je pak použít tento způsob lepení izolantu na ideálně rovný podklad. Pak vám pěna opravdu šetří čas a náročnost provedení realizace lepení izolantu.

Problémové může být použití pěny na starších domech, kde se snažíte polystyrenem srovnat větší nerovnosti zdiva. Běžně se stává že stavebnící zkouší nanést více pěny a dodatečně vyrovnat desku na nerovném podkladu. Pěna pak při vytvrzování v této větší vrstvě může expandovat a desku tzv. vyboulit. No a čas, který vám měla pěna ušetřit, strávíte na následném dodatečném broušení.

Jak je to s tím následným kotvením? Vždy ho doporučujeme. Pěna opravdu dokáže perfektně přilepit izolant k podkladu. Důležité je ale myslet i na další vlivy, jako jsou termo-dinamické změny a sání větru, které na kontaktní zateplovací systém působí velkým tlakem. Tyto vlivy jsou u větších ploch fasády opravdu nezanedbatelné a dodatečné dokotvení talířovou hmoždinkou vám zajisti pevný a dlouho fungující spoj.

Vždy tedy opravdu dodržujte doporučené skladby zateplovacích systémů. To co vám může ušetřit pár korun a námahu při realizaci, se v budoucnu může změnit v obrovský problém.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše