Dýchání stavebních konstrukcí domu

Zateplením fasády polystyrenem stavbu udusíte a zabráníte dýchání stěn. Tohle je jedna z nejčastějších POVĚR, které se v našem oboru objevují. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Obrázek 1 pro článek Dýchání stavebních konstrukcí domu

K výměně vzduchu v domě nedochází k přes stěny. Stavební konstrukce propouští naprosto nepodstatné a zanedbatelné množství.

Častým omylem majitelů domu je přesvědčení, že jejich dům dýchá skrze obvodové stěny (např. plná cihla s břízolitovou omítkou nebo betonový panel). Přitom například břízolitové omítky mají právě vysoký difúzní odpor - tím pádem malou paropropustnost. Osobně bych tyto omítky označil jako "BETON NA STĚNĚ". Tyto omítky mají často dutá místa, drolí se a vykazují značné nerovnosti, proto jsou nevhodné pro následnou aplikaci zateplovacího systému. Skoro v polovině případů je nutné tuto omítku osekat.

DIFÚZNÍ ODPOR stavebních materiálů:

Difúzní odpor je schopnost materiálu propouštět vodní páru difúzí. Čím menší je hodnota difúzního odporu, tím lépe materiál „dýchá” a umožňuje vodní páře a plynům pohyb konstrukcí.
Faktor difúzního odporu: označení μ (mí), bezrozměrná veličina. Jde o poměrnou materiálovou veličinu, která říká, kolikrát je součinitel difúze vodních par ve vzduchu větší, než součinitel difúze vodních par v daném materiálu.

Jak tedy dům "dýchá"?

Skutečné větrání domu je zajištěno pomocí otvorových prvků a dalších zařízeních, které jsou k tomu určené - digestoře a další vzduchotechnika. Ostatní konstrukce a spáry nesmí zajišťovat výměnu vzduchu.

Zateplení fasády domu tedy nemá žádný vliv na dýchání domu. Vnějším zateplením budovy dochází v interiéru k dýchání stavební konstrukce a částečné výměně vlhkosti mezi stěnou a interiérem. Tato výměna pozitivně ovlivňuje pobyt v interiéru. Konstrukce se tak přirozeně přizpůsobí vlhkosti a teplotě vzduchu v interiéru domu.

Stěny, které jsou dlouhodobě postiženy vzlínající vlhkostí od základů, nebo naakumulovanou vlhkostí způsobenou nesprávným používáním stavby, je nutné nejprve pomocí správných opatřeních této vlhkosti zbavit a zamezit tak dalšímu vzlínání.

Před následným zateplením stěny je nutné, aby stěna obsahovala méně než 10% vlhkosti. Pakliže máte právě s vlhkostí stěny problém, je nutné použít DIFÚZNĚ OTEVŘENÝ izolant, např fasádní vatu nebo difúzně otevřené děrované polystyreny jak jsou např. polystyreny BAUMIT OPEN.

U zateplených domů s novými okny je nutné dodržovat kvalitní a pravidelnou výměnu vzduchu pomocí větrání nebo rekuperační jednotky. Doporučený cyklus větrání je minimálně 3x za den. RÁNO - ODPOLEDNE - VEČER.

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše