Zateplení starého RD, zateplovací systém NEW THERM, PRAHA

REPORT ZE STAVBY č. 171011 | Zateplení fasády starého zděného RD, izolantem z PIR pěny systém NEW THERM | Praha Troja

Obrázek 1 pro článek Zateplení starého RD, zateplovací systém NEW THERM, PRAHA

Termín realizace: 10/2017 - 11/2017
Zateplovací systém: NEWTHERM, izolant PUR pěna desky TNEW THERM systém - EUROPIR ETICS, PIR fasádní desky 100mm
Adresa domu: Praha, Troja
Typ domu: zděný dům z roku 1970
Typ zdiva: plynosilikátová šedá tvárnice šířka zdiva 375mm + zateplení EPS s heraklitem tl. 30mm + jádrová a břízolitová omítka tl. 30mm


Popis obchodního případu:

Byli jsme panem Sudkem z Prahy osloveni k zpracování řešení a cenové nabídky zateplení fasády zděného domu z roku 1970, který měl skladbu obvodové stěny tvořenou šedou plynosilikátovou tvárnicí s dodatečným zateplením sendvičového typu tvořeného EPS izolací tl. 30mm s Heraklitovou deskou kotvenou do zdiva ocelovými šrouby a omítkou s břízolitovým povrchem. V rámci zateplení zákazník měnil stará okna za nové dřevěné EURO okna s 3 sklem. V průběhu nabídkového řízení, jak je u nás v ZOFI fasády zvykem, proběhla na stavbě obhlídka se zaměřením fasády s upřesněním řady detailů týkajících se fasády např. výšky založení fasády, zateplení ostění kolem nových oken, výběr parapetů, řešení grafického ztvárnění fasády, demontáž stávající břizolitové omítky s původním zateplením a řada dalších drobností.


Zkoušky - odtrhová podkladu nebo lepidla, hmoždinky, vlhkost podkladu:

Stávající břizolitová omítka s dodatečným původním zateplením vykazovala na povrchu značné praskliny a bylo nepřípustné na takovýto podklad aplikovat nový kontaktní zateplovací systém. Zákazník vznesl s ohledem na plynosilikátové zdivo požadavek na paropropustný systém s malou tloušťkou tepelné izolace. Těmto požadavkům skvěle vyhověl systém NEWTHERM s izolační PIR deskou, která má vynikající tepelně izolační a paropropustné vlastnosti.

Byla tedy provedena kompletní demontáž (osekání, oloupání) původní fasády až na zdivo. Pak byla provedena výtažná zkouška pro výběr vhodné talířové kotevní hmoždinky.

Zaprášené zdivo jsme omyli tlakovou vodou a po vyschnutí napenetrovali pro snížení savosti povrchu zdiva.

  


Zařízení staveniště:

Po převzetí staveniště na základě přejímacího protokolu jsme postavili rámové lešení a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí ZOFI staveb je také mobilní TOI TOI WC a úklid, skladování a odvoz odpadu z fasádnických prací.


Izolant:

Pro zateplení fasády byl projektem pro dotační titul Nová zelená úsporám navržen izolant NEW THERM systém - EUROPIR ETICS, PIR fasádní desky tl.100mm. Zateplení soklového a suterénního zdiva jsme nerealizovali.
Pro zateplení stropu pod střechou jsme použili šedý grafitový polystyren Styrotherm PLUS100 tl.200mm a nášlapná vrstva podlahy na půdě byla vytvořena OSB deskami 4PD tl.18mm nalepenýmí pěnou Ceresit CX10 na EPS izolantu.


ETICS skladba:


Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali NEWTHERM s lepící a stěrkovou hmotou ST04 (obsahuje drcený PUR izolant, pro lepší spojení s PUR deskou), penetrací pod omítku Armasil Putzgrung, Samočistící vysoce paropropustnou omítku ARMASIL Putz z KABE farben, silikono-pryskyřičná omítka zrnitosti 1,5mm hlazený povrch, která má vynikající stavebně-fyzikální hodnoty s vysokou ochranou před po-větrnostními vlivy.

Příprava podkladu pod lepení izolace:

Po demontáži stávajícího zateplení EPS deskou s heraklitem tl. 40mm a finální břizolitovou omítkou jsme provedli odtrehové zkoušky na přilnavost podkladu a výtažnou zkoušku pro výběr hmoždinky. Plynosilikátové zdivo pod starým zateplením bylo vyzděno na silnovrstvou vápenocemetovou maltu s řadou nerovností. Původní EPS zateplení s heraklitem bylo do zdiva zakotveno ocelovými šrouby s kovovou podložkou a před omítnutím bylo na heraklit upevněno rabicové pletivo. Práce na demontáži fasády byla opravdu velmi pracná a náročná. Fasádu jsme museli nejdříve nařezat diamantovými kotouči na cca 0,5m široké pásy a následně celé souvrství oloupat, odlámat, odsekat všemožným stavebním nářadím. Kluci si opravdu zamakali. Celá demontáž trvala 4 dny. Odpad byl naložen na kontejner a odvezen na skládku k likvidaci.

Zajímavé bylo zjištění, že EPS izolant nalepený na heraklitu a nasucho přiložený ke zdivu nevykazoval žádné známky stárnutí a degradace. Což potvrdilo fakt, že EPS polystyrenové izolace ve fasádách časem neubývají a nemění svůj objem. Zdivo pod původním EPS tl.30mm zateplením nevykazovalo známky zvýšené vlhkosti a plísní.

 

Lepení:
Izolant jsme lepili lepidlem ST04 a nanášeli ho na rámeček a 2 buchty do středu desky.

 

Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita šroubovací plastová hmoždinka Bravol PTH SX dl. 155-175mm dle tl. izolace, která má plastový šroubovací trn. Hmoždinka byla zafrézována do izolantu a opatřena izolační EPS zátkou.


Spáry mezi izolací:

Všechny spáry mezi deskami izolace pěníme pěnou Ceresit WHITETEQ, která má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako šedý polystyren.


Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu Vertex R131 s lepidlem ST04, které je hrubší konzistence s vysokou přídržností a flexibilitou. Armovací vrstva byla aplikovaná v tl. 4mm


Fasádní profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Ostatní dokončovací práce:

Vedení hromosvodu bylo na fasádu nově nakotveno po zateplení na speciální podpěry vedení.

Svislé odpadní Cu potrubí ze střešních žlabů jsme zpětně instalovali na závrtné hmoždinky do izolace se šrubovací Cu objímkou.


Okna a parapety:

Na domě jsou osazena nová dřevěná EURO okna 3sklo se zapuštěnou montáží 100m do zdiva od líce fasády. Před nástupem na fasádnické práce jsme na rámy oken osadili okenní okenní začišťovací EKO lišty a nalepili ochranné folie. Parapety byly provedeny se systémovou krytkou k omítce s napojovacím profilem HPI UNI ve styku s ostěním. Nadpraží bylo opatřeno LTU okapovým profilem. Po osazení byl parapet ve styku s armovací vrstvou vytmelen polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.

Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°. Zde jsme zateplovali ostění PUR deskou tl. 20-40mm dle potřeby.


Finální úprava fasády:

Po vytvoření armovací vrstvy a vyřešení všech detailů jsme nechali stěrkové lepidlo 8 dní vyschnout a vyzrát. Následně jsem provedli penetraci podkladu materiálem Armasil Putzgrung a po 2 dnech natáhli omítku ARMASIL Putz z KABE farben, silikono-pryskyřičná omítka zrnitosti 1,5mm hlazený povrch.


Dotace na zateplení domu Nová zelená úsporám:

V rámci dodávky zateplovacích prací naše projekční středisko zařizovalo investorovi kompletní službu vyřízení dotaze v programu Nová zelená úsporám.
Zajišťovali jsme projektovou dokumentaci, energetický posudek, podání žádosti o dotaci.

Následně jsme dodali veškeré doklady k doložení realizace a čerpání dotačních prostředků na zateplení z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM:

  • soupis provedených prací s SVT kódy
  • řádně vystavené faktury
  • předávací protokol stavby s nedodělky
  • podklady pro technickou zprávu dozoru stavby
  • kompletní foto-dokumentaci realizace fasád

Děkujeme panu Sudkovi a jeho rodičům za projevenou důvěru a věříme, že si pohledu na novou fasádu a její funkčnost zateplení domu užívá.

Jako poděkování jsme vystavili Rodný list zateplení fasády a předali malou pozornost.

Odpovědný technik za vedení stavby: Karel Fic

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.
Dne: 23.3.2018

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše