Zateplení fasády starého domu po rekonstrukci ORLOVICE

REPORT ZE STAVBY č. 172003 | Zateplení fasády starého rodinného domu ŠEDÝM PAROPROPUSTNÝM POLYSTYRENEM BAUMIT OPEN PLUS 100 mm | Orlovice

Obrázek 1 pro článek Zateplení fasády starého domu po rekonstrukci ORLOVICE

Termín realizace: 07/2017 - 08/2017
Zateplovací systém: Baumit OPEN, izolant děrovaný difuzní grafitový polystyren Baumit OPEN Plus tl.100mm
Adresa domu: Orlovice, okr. Vyškov
Typ domu: 100 let starý dům po kompletní rekonstrukci s nastavbou
Typ zdiva: smíšené kamenné a cihelné pálené a nepálené zdivo tl. 500-800mm, nástavba YTONG P4 tl. 375mm

Popis obchodního případu:

Byli jsme panem Ivanem z Orlovic osloveni k zpracování cenové nabídky kompletního zateplení fasády 100 let starého zděného domu, na kterém proběhla kompletní rekonstrukce s nastavbou provedenou ze zdiva YTONG P4 tl.375mm. Požádali jsme majitelku o dodání podkladů projektové dokumentace a fotek stávající stavby. Majitel měl na dům vypracovaný projekt kompletní rekonstrukce stavby. Následně proběhla schůzka na místě stavby se zaměřením domu a ujasněním detailů. Naše firma zákazníkovi v přípravné fázi nabídky nabídla možnost čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám s kompletní službou vyřízení, projekce a energetického posudku.

 


Projekt a navržená řešení materiálů a prací:

Izolant:

Pro zateplení fasády byl našim technikem a následně projektem navržen paropropustný izolant Baumit OPEN Plus tl.100mm, a to z důvodu starého vlhkého smíšeného zdiva a Ytong nadstavby. Pro zateplení soklové části se použila soklová deska z Perimetrické polystyrenu STYRO SD200 tl. 100mm.

Na žádost investora bylo provedeno obkopání stavby do hloubky 500mm pod terén a zateplení soklové části bylo provedeno od odstupku základu. Dům nebyl podsklepen. Plocha soklové části byla realizována ve stejném líci zateplené fasády.

Baumit OPEN Plus systém byl navržen z důvodu vlhkého a smíšeného zdiva, z kterého je nutné zbytkovou vlhkost postupně odvětrat. Pro tento účel je Baumit OPEN Plus systém vyzkoušeným funkčním řešením.


ETICS skladba:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali Baumit OPEN PLUS s lepící a stěrkovou hmotou Baumit PROcontact (z požadavku investora s ohledem na cenu zakázky jsme nepoužili dražší systémové lepidlo Baumit OPENcontact, který jsme nahradili Baumit PROcontactem, který má stejnou paropropustnost), penetrace pod omítku Baumit UNI primer a finální paropropustnou omítkou Baumit Nanopor TOP 1,5mm, hlazená struktura, která má samočistící efekt a vysokou stálo-barevnost.


Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita šroubovací plastová hmoždinka Bravol PTH SX dl. 155-175mm dle tl. izolace, která má plastový šroubovací trn. Hmoždinka byla zafrézována do izolantu a opatřena izolační EPS zátkou.


Lepení:

zolant jsme lepili lepidlem Baumit PROcontact a nanášeli ho na rámeček a 2 -3 buchty do středu desky. V místech kolem okenních prvků bylo použito na lepení izolace PU pěna Ceresit CT84.


Spáry mezi izolací:

Všechny spáry mezi deskami izolace pěníme pěnou Ceresit WHITETEQ, která má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako šedý polystyren.


Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu BAUMIT OPEN tex 145g/m2 s lepidlem Baumit PROcontact, které má vysokou paropropustnost.


Fasádní profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Příprava podkladu pod lepení izolace:

Navrhli jsme kompletní osekání staré omítky a výstupků původního zdiva, následně zdivo omýt tlakovou vodou, provést penetraci podkladu a v místech velkých nerovností a drolícího se zdiva udělat omítkový přednástřik a částečné srovnání nerovností fasády a zdiva vápenocementovou jádrovou omítkou tl. 20-100mm s vyplentováním výtluků a děr.

Dalším důležitým opatřením před začátkem fasádnických prací byly zemní práce s obkopáním stavby, odkrytí základového zdiva, provedení drenážních prací a kanalizace pro odvod vody ze střešních žlabů. Dům se obkopával do hloubky 500mm, dle potřeby a požadavků zákazníka. Zateplení základového zdiva bylo navrženo 300-500mm pod čistou výšku vnitřní podlahy v domě a 500mm nad terén.

Zkoušky - odtrhová podklad nebo lepidlo, hmoždinkyz, vlhkost podkladu:

Nebyly prováděny. Z důvodu vytvoření stabilního podkladu očištěním tlakovou vodou a penetrace, místy nahození jádrovou omítkou, lepidlo a hmoždinky na podkladu pak velmi dobře držely.
Na ytong zdivu byla provedena pouze hloubková penetrace z důvodu snížení savosti podkladu a zvýšení přilnavosti k lepícímu tmelu.


Zařízení staveniště:

Postavili jsme lešení a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí ZOFI staveb je mobilní TOI TOI WC.

Průběh prací a jejich popis:
Zateplovací práce jsme začínali zateplením soklového zdiva, kde se založila základní svislá a vodorovná rovina fasády. V místech, kde se dům napojoval na nadstavbu jsme museli z důvodu nerovností izolant podlepit nebo použít menší tloušťku. Důvodem bylo zachovat ideální rovinu nové fasády a její pohledovost.

Po založení a nalepení soklového polystyrenu STYRO SD tl. 100mm s nutným vyrovnáním podkladu EPS deskami a přířezy jsme cca 300-500mm nad budoucím terénem, pokračovali v zateplení obvodových stěn izolantem Baumit OPEN Plus tl.100mm ve stejném líci jako zateplení soklové části.

Po nalepení tepelné izolace se provedlo její zakotvení talířovou šroubovací hmoždinkou Bravol PTH SX se zápustnou montáží a EPS zátkou.

 

Na zateplení ostění byl použit grafitový polystyren Styrotherm PLUS70 tl. 20-30mm dle rovinatosti ostění a usazení plastových oken s trojjsklem. Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°. Důvodem je naše vyzkoušená technologie osazení hliníkových nebo pozinkovaných lakovaných parapetů s ocelovými krytkami k omítce s napojovacím parapetním profilem.

Tato technologie zaručuje perfektní osazení a nalepení parapetu s napojením na ostění díky PVC profilu, který zajistí dilatací mezi omítkou a boční ocelovou krytkou a nedochází tak k zatékání a praskání kolem parapetů. Spodní část stěrku fasády a parapetu pod parapetem se vytmelí polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.

Osadili jsme všechny fasádní profily od firmy LIKOV do stěrkového tmelu, zalepili okna PVC folií a provedli výztužnou armovací vrstvu. Následně jsme provedli technologickou pauzu 7 pro vyschnutí a vytvzení armovací vrstvy, aby se mohla aplikovat penetrace pod omítku a následné natažení omítky.

 

Jelikož byl letní čas a vysoké venkovní teploty s malou % vlhkostí vzduchu, které zkracuji procesy zrání a vysychání, byla použita po celou dobu stavby zakrývací lešenářská síť. Finální omítku a soklovou mozaikovou jsme vždy natahovali v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách, kdy byly nižší venkovní teploty bez přímého slunečního svitu.

Omítka Baumit Nanopor TOP a mozaiková omítka Baumit MosaicTOP se doporučují natahovat od +8-25°C a to ještě při mírně větrném a slunečném počasí. Složení omítek Baumit vyžaduje stabilnější klima, což je v létě menší problém než na jaře a na podzim.

Přes problémy s problematickým založením fasády, značnou nerovností podkladu, malým přesahem střechy ve štítech domu a napojením fasády na ostatní střešní konstrukce a nastavbu domu, se nám fasádu podařilo zdárně ke spokojenosti majitele dokončit.

Následně jsme dodali veškeré doklady k doložení realizace a čerpání dotačních prostředků na zateplení z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM:

  • soupis provedených prací s SVT kódy
  • řádně vystavené faktury
  • předávací protokol stavby s nedodělky
  • podklady pro technickou zprávu dozoru stavby
  • kompletní foto-dokumentaci realizace fasád

Děkujeme panu Ivanovi a jeho rodině za projevenou důvěru a věříme, že si pohledu na novou fasádu a její funkčnost zateplení domu užívá a dělá jim radost.

Jako poděkování jsme vystavili Rodný list zateplení fasády a předali malou pozornost.

Odpovědný technik za vedení stavby: Ing. Michal Horecký

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.
Dne:21.3.2018

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše