Zateplení fasády pasivní novostavby, Dolní Březany - Praha

REPORT ZE STAVBY č. 171021 | Zateplení fasády pasivní novostavby ŠEDÝM - GRAFITOVÝM POLYSTYRENEM STYROTHERM PLUS 70, tl. 280 a 300 mm | Lhota, Dolní Břežany-Praha

Obrázek 1 pro článek Zateplení fasády pasivní novostavby, Dolní Březany - Praha

Termín realizace: 10/2017 - 11/2017
Zateplovací systém: Ceretherm Classic, izolant Styrotherm PLUS70 tl.280 a 300mm
Adresa domu: Lhota, Dolní Břežany-Praha
Typ domu: novostavba pasivního domu
Typ zdiva: vápeno-písková cihla Kalksandstein, tl. 175mm


Popis obchodního případu:

Byli jsme panem Formánkem z Prahy osloveni k zpracování nabídky zateplení fasády novostavby pasivního domu. Požádali jsme ho o dodání podkladů projektové dokumentace a fotek stávající stavby. Na základě podkladů jsme vyhotovili cenovou nabídku. V průběhu nabídkového řízení proběhla na stavbě obhlídka se zaměřením fasády a upřesněním řady detailů týkající se fasády: např.:

 • zateplení soklové části a stanovení její výšky
 • dodatečná hydroizolace zpětného spoje u základové desky
 • výběr parapetů
 • řešení fasády kolem kastlíků předokenních žaluzií a bočních pojezdů předokenních žaluzií
 • napojení fasády na střešní konstrukci
 • zateplení ostění u předsazených oken
 • prostupy pro ventilace a odvodnění ze střechy a terasy
 • kotvení nosných prvků markýz přes zateplení fasády

Novostavba byla vyzděna z vápenopískových bloků firmy Kalksandstein a vykazovala na stěnách a kolem ztužujících věnců plošné nerovnosti 3-5cm. Na dům je napojena zděná garáž, která je zateplena šedým grafitovým polystyrenem Styrotherm PLUS70 tl. 100mm.

 

Projekt, navržená řešení materiálů a postup provádění prací:


Izolant:

Pro zateplení fasády byl projektem navržen izolant grafitový polystyren tl. 100mm na garáží, 280 a 300mm na obvodových stěnách domu. Použili jsme šedý grafitový polystyren Styrotherm PLUS70.
V soklové oblasti se použila soklová deska z XPS polystyrenu Synthos tl. 300mm, tady bylo této tloušťky dosaženo navrstvením 3 desek XPS izolace tl. 100mm, které jsme navzájem slepili lepící pěnou Ceresit CT84.


ETICS skladba:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali Ceretherm Classic s lepící a stěrkovou hmotou s výztužnými vlákny Ceresit CT85, penetrací pod omítku Ceresit CT16, silikonovou omítku Ceresit CT74 1,5mm hlazená struktura.


Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita závrtná hmoždinka Fischer ECOTWIST v počtu kotev 4ks/m2. Výhodou této hmoždinky je její závrtná montáž bez nutnosti frézování a použití EPS zátky, což urychluje celý proces kotvení a výstavby.


Lepení:

Izolant jsme lepili lepidlem Ceresit CT85 a nanášeli ho na rámeček a 2 buchty do středu desky. V místech kolem předsazených okenních a dveřních prvků bylo použito na lepení izolace PU pěna Ceresit CT84.


Spáry mezi izolací:

Všechny spáry mezi deskami izolace pěníme pěnou Ceresit WHITEC, která má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako šedý polystyren.


Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu Vertex R131 s lepidlem Ceresit CT85, které obsahuje výztužná vlákna zvyšující pevnost a pružnost výztužné armovací vrstvy omítkového souvrství.
Toto lepidlo je vhodné používat do teplot v rozmezí 0-30°C, má vynikající přilnavost ke grafitovému polystyrenu a sníženou schopnost rychle vysychat.


Fasádní profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovací, rohový, okenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Příprava podkladu pod lepení izolace:

Plošné nerovnosti na fasádě jsme řešili osekáním betonových výstupků věnce, dále ubroušením z tloušťky izolace, případně lokálním podlepení malou tloušťkou EPS izolace. Z důvodu nového zdiva nebylo nutné použít plošnou hloubkovou penetraci zdiva.


Zkoušky - odtrhová (podklad nebo lepidlo), hmoždinky, vlhkost podkladu:

Nebylo nutné provádět z důvodu stabilního a únosného podkladu vápenopískové cihly.


Zařízení staveniště:

Na základě přejímacího protokolu jsme postavili rámové lešení a celou plochu lešení zasíťovali lešenářskou sítí a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí ZOFI staveb je také mobilní TOI TOI WC a úklid, skladování a odvoz odpadu z fasádnických prací.

Ostatní přípravné práce:

Po vytvoření hydroizolace na zpětném spoji u základové desky, jsme nejdříve zateplili soklovou část stavby izolantem XPS Synthos tl. 300mm do dohodnuté výšky. Následně jsme v líci zateplení soklové části fasády založili fasádu šedým polystyrenem tl.280 a 300mm Styrotherm PLUS70.

Na přední části domu nad vchodovými dveřmi měl investor požadavek na zakotvení ocelové nosné konstrukce markýzy. Jelikož se takto těžký prvek špatně kotví přes 300mm široký EPS izolant, použili jsme speciální ocelové kotvy v kombinaci velmi únosného a stabilního izolantu COMPACTFOAM. V EPS izolantu tl. 300mm jsme vynechali prostupy pro osazení COMPACTFOAM bloků, které obsahují ocelové pozinkované závitové tyče na které se pak kotví ocelová nosný prvek markýzy.
Jedná se o velmi praktický, účinný způsob kotvení do fasád pasivních domů.

Nosné kotevní bloky COMPACTFOAM se lepí na stěnu (zdivo, podklad) speciálním polyuretanovým lepidlem a v něm integrovaná závitová tyč se kotví do zdiva pomocí chemické kotvy. Více viz. galerie

Přes stěnu vedl i ventilační průduch rekuperace, který jsme také speciálně usadili a utěsnili komprimační těsnící páskou. Spáry mezi EPS izolací jsme vypěnili pěnou Ceresit WHITETEQ.

 

Okna a předokenní žaluzie, parapety:

Na domě jsou osazena platová okna 3 sklo s předsazenou montáží. Na oknech jsou už osazeny předokenní žaluzie a bočními integrovanými pojezdy. Vše je systémově řešeno s patřičným detailem a funkčností. Kastlíky a pojezdy žaluzií jsou zapuštěny do fasády a oblepeny EPS izolací. Do EPS izolace jsme odporovou řezačkou vyřezali potřebné výřezy a izolant tak přesně usadili k předsazeným konstrukcím oken.
Volný prostor mezi stěnou a kastlíkem předokenních žaluzií jsme vyplnili tepelnou izolací KOOTHERM K5 tl. 80-100mm. Tato izolace má tepleně-izolační účinnost jako EPS70F tl.180mm.

Před nástupem na fasádnické práce jsme na rámy oken osadili začišťovací okenní lišty a okna zalepili PVC folií.

Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°. Důvodem je naše vyzkoušená technologie osazení hliníkových nebo pozinkovaných lakovaných parapetů s ocelovými krytkami k omítce s napojovacím parapetním profilem HPI UNI.

Tato technologie zaručuje perfektní osazení a nalepení parapetu s napojením na ostění díky PVC profilu, který zajistí dilatací mezi omítkou a boční ocelovou krytkou. Nedochází tak k zatékání a praskání kolem parapetů. Styk fasády a spodní části parapetu se vytmelí polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.


Finální úprava fasády:

Po vytvoření armovací vrstvy a vyřešení všech detailů, jsme nechali stěrkové lepidlo 10 dní vyschnout a vyzrát. Jelikož jsme fasádu prováděli v podzimním období a dům měl rovnou střechu bez přesahu, museli jsme fasádu a lešení z vrchní strany zakrýt PVC plachtou.

Následně jsem provedli penetraci podkladu materiálem Ceresit CT16 a po 48 hodinách natáhli finální silikonovou omítku Ceresit CT74, 1,5mm, hlazená struktura.
Na soklovou část jsme v investorem požadované výšce natáhli mozaikovou omítku Ceresit CTT77, tak aby byla 300 mm nad budoucí terén kvůli odstřikové vodě z okapového chodníku.

 Následně jsme dodali veškeré doklady k doložení realizace a čerpání dotačních prostředků na zateplení z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM:

 • soupis provedených prací s SVT kódy
 • řádně vystavené faktury
 • předávací protokol stavby s nedodělky
 • podklady pro technickou zprávu dozoru stavby
 • kompletní foto-dokumentaci realizace fasády

Děkujeme panu Formánkovi za projevenou důvěru a věříme, že si pohledu na novou fasádu a její funkčnost zateplení domu užívá.

Jako poděkování jsme vystavili Rodný list zateplení fasády a předali malou pozornost.

 

Odpovědný technik za vedení stavby: Roman Studený

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše