Zateplení fasády starého cihelného a kamenného RD, Příčina

REPORT ZE STAVBY č. 171003 | Zateplení fasády starého cihelného a kamenného domu FASÁDNÍ VATOU KNAUF FKD S THERMAL tl. 160mm | Příčina, okr. Rakovník

Obrázek 1 pro článek Zateplení fasády starého cihelného a kamenného RD, Příčina

Termín realizace: 03/2017 - 05/2017
Zateplovací systém: Baumit PRO WOOL, izolant kamenná vata s podélným vláknem Knauf FKD S Thermal tl.160mm
Adresa domu: Příčina, okr. Rakovník
Typ domu: 150 let starÝ dům s kombinovaného cihelného a kamenného zdiva
Typ zdiva: pálená cihla, kámen, nepálená cihla, šířka zdiva 400-700mm


Popis obchodního případu:

Byli jsme paní Šreterovou z Rakovníka osloveni k zpracování řešení a cenové nabídky zateplení fasády starého domu po celkové rekonstrukci a nadstavbě v obci Příčina.

V průběhu nabídkového řízení jak je u nás v ZOFI fasády zvykem, proběhla na stavbě obhlídka se zaměřením fasády a upřesnění řady detailů týkající se fasády např. výšky založení fasády, protože zákazník nechtěl izolovat soklovou část, použití různých tlouštěk vaty a to z důvodu velikých nerovností zdiva 20-80mm, výběr parapetů, řešení grafického ztvárnění fasády vystouplých prvků, napojení fasády na předsazené balkonové konstrukce a oprava balkonů s položením nové dlažby a řada dalších drobností.

Jednalo se o starý dům z roku 1850 postavený ze smíšeného zdiva kámen, pálená cihla tl. 400-700mm s nadstavbou podkroví a přístavbou schodišťového prostoru z roku 2000 provedenou z Porotherm P+D cihel tl. 440mm s novou střešní konstrukcí. Stavební práce v interiéru byly již hotové.

 


Projekt, navržená řešení materiálů a postup provádění prací:


Zkoušky - odtrhová podkladu nebo lepidla, hmoždinky, vlhkost podkladu:

Museli jsme osekat na cca 80 m2 stávající jádrovou omítku a všechny vystouplé cihelné a omítkou vytvořené prvky do přibližné roviny tak, aby bylo možné lepit fasádní vatu. Po osekání omítky jsme fasádu omyli tlakovou vodou a provedli hloubkovou penetraci Baumit Grund. Místy jsme provedli vyplentování děr ve zdivu jádrovou vápeno-cementovou maltou.


Zařízení staveniště:

Po převzetí staveniště na základě přejímacího protokolu jsme postavili rámové lešení a celou plochu lešení zasíťovali lešenářskou sítí a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí ZOFI staveb je také mobilní TOI TOI WC a úklid, skladování a odvoz odpadu z fasádnických prací.

 

 

Izolant:

Pro zateplení fasády byl projektem navržena minerální kamenná vata Knauf FKD S Thermal tl. 160mm. Zateplení soklového a suterénního zdiva jsme nerealizovali.

 


ETICS skladba:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali Baumti PRO WOOL s lepící a stěrkovou hmotou Baumit ProContact, penetrací pod omítku Baumit Premium Primer, Samočistící vysoce paropropustnou omítku Baumit NANOPOR TOP 1,5mm, zrnitá hlazená struktura.

 

Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita hmoždinka s kovovým šroubem Fischer CS8 se zápustnou montáží v počtu kotev 6-8ks/m2. Výhodou této hmoždinky je veliká přídržnost ve většině stavebních materiálech a její rychlá montáž.

 

Lepení:

zolant jsme lepili lepidlem Baumit PRO Contact a nanášeli ho na rámeček a 2 buchty do středu desky. Jelikož se spáry mezi deskami fasádní vaty nevyplňují montážní pěnou, použili jsme vatové přířezy.

 

Spáry mezi izolací:

Všechny spáry mezi deskami jsou vyplněny přířezy vaty.

 

Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu Vertex R131 s lepidlem Baumit PRO Contact, které je jemnější konzistěnce s vysokou přídržností a flexibilitou. Toto lepidlo je vhodné používat do teplot v rozmezí 5-30°C, má vynikající přilnavost k vatě.


Fasádní profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.

 

Příprava podkladu pod lepení izolace:

Plošné nerovnosti na fasádě byli veliké a tak jsme nemohli desky lepit se standardní spotřebou lepidla 5-6kg/m2 ale zvýšenou 7-9kg/m2. V některých místech jsme museli izolaci nastavovat podlepením deskou Knauf FKD RS tl. 20-50mm.

Vedení hromosvodu bylo na fasádu nově nakotveno po zateplení na speciální podpěry vedení.

Svislé odpadní Cu potrubí ze střešních žlabů jsme zpětně instalovali na závrtné hmoždinky do izolace se šrubovací Cu objímkou.

Ostatní přípravné práce:

Osekání všech vystupujících říms, lemování a omítkových prvků na staré fasádě. Zdivo přístavby schodišťového prostoru jsme nezateplovali, ale na žádost investora pouze opatřili armovací vrstvou (lepidlo, armovací tkanina), penetrace pod omítku a finální omítka.
Styk se zateplenou fasádou byl oddělen ukončovacími omítkovými lištami s tkaninou, tak aby nedocházelo k praskání ve styku ETICS zateplení stěn a nezateplených stěn. Tím byla zachována potřebná dilatace ve vnitřních rozích napojení stěn.

Okna a parapety:

Na domě jsou osazena platová okna 2sklo se zapuštěnou montáží 100m do zdiva od líce fasády. Před nástupem na fasádnické práce jsme na rámy oken osadili okenní začišťovací EKO lišty a nalepili ochranné folie.
Parapety byly provedeny se systémovou krytkou k omítce s napojovacím profilem HPI UNI ve styku s ostěním. Nadpraží bylo opatřeno LTU okapovým profilem. Po osazení byl parapet ve styku s armovací vrstvou vytmelen polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.

Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°. Zde jsme zateplovali ostění vatou Knauf FKD RS tl. 20-40mm dle potřeby.

 


Finální úprava fasády:

Po vytvoření armovací vrstvy a vyřešení všech detailů jsme nechali stěrkové lepidlo 10dní vyschnout a vyzrát. Následně jsem provedli penetraci podkladu materiálem Baumit Premium Primer a po 48 hodinách natáhli finální Paropropustnou omítku Baumit NANOPOR Top, 1,5mm, hlazená zrnitá struktura.


Dotace na zateplení domu Nová zelená úspora:

V rámci dodávky zateplovacích prací naše projekční středisko zařizovalo investorovi kompletní službu vyřízení dotaze v programu Nová zelená úsporám. Zajišťovali jsme projektovou dokumentaci, energetický posudek, podání žádosti o dotaci.
Následně jsme dodali veškeré doklady k doložení realizace a čerpání dotačních prostředků na zateplení z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM:

  • soupis provedených prací s SVT kódy
  • řádně vystavené faktury
  • předávací protokol stavby s nedodělky
  • podklady pro technickou zprávu dozoru stavby
  • kompletní foto-dokumentaci realizace fasád

Děkujeme panu Šretterovi a jeho mamince za projevenou důvěru a věříme, že si pohledu na novou fasádu a její funkčnost zateplení domu užívá.

Jako poděkování jsme vystavili Rodný list zateplení fasády a předali malou pozornost.

Odpovědný technik za vedení stavby: Karel Fic

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.
Dne: 11.3.2018

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše