Fenolická pěna BAUMIT RESOLUTION - nová generace izolantů

Zateplovací systém Baumit Resolution má téměř dvakrát vyšší izolační schopnosti než běžné zateplovací systémy z polystyrenu nebo minerální vlny. Kdy se tento izolant používám se dozvíte v tomto článku.

Obrázek 1 pro článek Fenolická pěna BAUMIT RESOLUTION - nová generace izolantů

Fasádní desky z FENOLICKÉ PĚNY - BAUMIT RESOLUTION

Tento druh fasádního izolantu patři mezi TOP tepelněizolační materiály. Naprosto unikátní tepelněizolační vlastnosti a zároveň nízká hmotnost předurčují tento materiál ke kvalitnímu zateplení s nenáročnou montáží. Desky Baumit RESOLUTION tvoří jádro desky z FENOLICKÉ PĚNY a z obou stran nakašírovaná 3 milimetrová vrstva grafitového EPS.

Desky Baumit RESOLUTION se vyrábí v rozměrech 1000 x 500 mm a v tloušťkách od 30 mm do 300 mm. Tento izolant je určen pro kontaktní zateplení obvodových stěn budov. Baumit RESOLUTION je certifikovaný zateplovací systém s předepsanou materiálovou skladbou a montážním postupem, který je podobný jako u zateplovacího systému s bílým polystyrenem.

Fenolické fasádní desky spojují některé výhody minerálních i polystyrenových izolací. Velkou předností desek je vysoká odolnost vůči ohni. Fenolické pěny jsou nehořlavé, nestékají, nesublimují a neuvolňují při požáru kouř a jedovaté plyny. Pevnost a mechanická odolnost je přitom srovnatelná se zateplením z EPS.

 

Za poslední roky s tímto materiálem pravidelně pracujeme na našich realizacích zateplení rodinných domů. Důvodem použití izolantu BAUMIT RESOLUTION jsou hlavně jeho výborné tepelněizolační vlastnosti, kterých nedosahuje klasický fasádní polystyren, vata a další tepelné izolace vhodné pro kontaktní zateplování budov.

ZDE SE MŮŽETE PODÍVAT NA PODROBNÝ REPORT NAŠÍ REALIZACE ZATEPLENÍ RD FENOLICKOU PĚNOU Kooltherm K5, KTERÁ JE OBDOBOU IZOLANTU BAUMIT RESOLUTION.

Pro představu: Tepelněizolační desky RESOLUTION tloušťky 100 mm mají prakticky stejný součinitel prostupu tepla jako klasický bílý fasádní polystyren EPS 70 F v tloušťce 180 mm. To znamená že ušetříte skoro polovinu tloušťky izolace.

Izolační desky RESOLUTION jsou tedy vhodné použít na fasády u rekonstrukcí i novostaveb, kde je požadavek na prostorově úsporné řešení s vysokou energetickou úsporou.


BAUMIT RESOLUTION a EPS 70 F, porovnání izolačních a technických vlastností, cena:

BAUMIT RESOLUTION:
Objemová hmotnost: cca 35 kg/m3
Součinitel tepelné vodivosti: 0,022
Faktor difuzního odporu: 20-50
Pevnost ve smyku (kPa): > 30 kPa
Pevnost v tlaku: 200 kPa
Pevnost v tahu: ≥ 60 KPa
Reakce na oheň: B
Cena obvyklá: 11 500Kč/m3 s DPH


EPS70F:
Objemová hmotnost: 13,5-18kg/m3
Součinitel tepelné vodivosti: 0,039
Faktor difuzního odporu: 20-40
Pevnost ve smyku (kPa): 50
Pevnost v tlaku: 70 kPa
Pevnost v tahu: 100
Reakce na oheň: E
Cena obvyklá: 1200Kč/m3 s DPH

uvedené ceny jsou pouze orientační (Květen 2018)

Střední součinitel tepelné vodivosti λ tohoto výjimečného materiálu je 0,022 W/mK. Tato hodnota není stejná u všech tlouštěk zateplení. Zatímco u desek tloušťky 2 cm je nutné počítat s λ = 0,024 W/mK, u tloušťky 3 a 4 cm je λ = 0,023 W/mK a u tlouštěk od 5 cm dosahuje součinitel λ dokonce hodnoty 0,021 W/mK. Díky těmto impozantním vlastnostem překročí pouhých 6 cm tohoto zateplení hodnoty součinitele prostupu tepla požadované normou pro bytové stavby U = 0,38 W/m2K, 9 cm překoná hodnoty doporučované a 15 cm dosáhne parametry pro obvodové stěny pasivních domů.


Porovnání izolačních vlastností:

Fenolická pěna: | 3 cm  | 4 cm   | 5 cm   | 6 cm    | 8 cm
EPS-F, VATA:       | 5 cm  | 7 cm   | 9 cm   | 11 cm  | 15 cm

MATERIÁLOVÁ SKLADBA ZATEPLOVACÍHO SYSTÉMU S FENOLICKOU PĚNOU BAUMIT RESOLUTION NAJDETE ZDE:

POSTUP REALIZACE

Postup realizace zateplení je obdobný jako u zateplení fasádním polystyrenem. Izolační desky se lepí cementovým tmelem na rámeček a 3 vnitřní terče. Desky se osazují na vazbu a na sraz, bez spár. Rozměry izolantů lze upravovat například jako fasádní vatu. Dodatečné kotvení se provádí talířovými hmoždinkami se šroubovacím kovovým trnem (6-8 ks/m2). Při zápustné montáži doporučujeme použít zátky z šedého EPS.

Základní vrstva se nanáší zubovým hladítkem. Následně se do ní vloží PERLINKA Baumit StarTex se vzájemnými přesahy min. 10 cm Tloušťka základní vrstvy by měla být minimálně 5 mm.

Jako povrchovou finální úpravu na tento izolant doporučujeme použít kvalitní pastovitou omítku BAUMIT NANOPOR TOP se samočistícím efektem.


Vzhledem k tomu, že má izolační deska BAUMIT RESOLUTION velice nízký součinitel tepelné vodivosti, je tento izolant velice vhodný pro použití do zateplovacího systému s nižší tloušťkou.

Tento materiál je výhodné použít např. v těchto situacích:

  • TEPELNÁ IZOLACE OBVODOVÝCH STĚN BUDOV, U KTERÝCH JE KLADEN DŮRAZ NA NÍZKOU SPOTŘEBU TEPLA NA VYTÁPĚNÍ ( NÍZKOENERGETICKÉ A PASIVNÍ DOMY)
  • TEPELNÁ IZOLACE OBVODOVÝCH STĚN BUDOV NEBO JEJICH ČÁSTÍ, U KTERÝCH LZE APLIKOVAT JEN OMEZENOU TLOUŠŤKU VE VNĚJŠÍM KONTAKTNÍM ZATEPLOVACÍM SYSTÉMU
  • OBVODOVÉ STĚNY, KDE MALÝ PŘESAH STŘECHY UMOŽŇUJE POUŽÍT POUZE OMEZENOU TLOUŠŤKU IZOLACE
  • OBVODOVÉ STĚNY, U KTERÝCH BY POUŽITÍ KLASICKÝCH TEPELNÝCH IZOLANTŮ (FASÁDNÍ POLYSTYREN A VATA) ZPŮSOBILO VÝRAZNÉ ROZŠÍŘENÍ OSTĚNÍ OKEN A TÍM SNÍŽILO ÚROVEŇ DENNÍHO SVĚTLA V INTERIÉRU
  • OSTĚNÍ A NADPRAŽÍ OKEN, KDE ŠÍŘKA OKENNÍHO RÁMU UMOŽŇUJE POUŽÍT POUZE OMEZENOU TLOUŠŤKU TEPELNÉHO IZOLANTU
  • STĚNA MEZI INTERIÉREM A BALKONEM NEBO LODŽIÍ, KDE BY POUŽITÍ TEPELNÝCH IZOLANTŮ Z EPS NEBO MINERÁLNÍ VATY ZPŮSOBILO VÝRAZNÉ ZMENŠENÍ UŽITNÉHO PROSTORU

VYBRANÉ FOTKY Z REALIZACÍ ZATEPLENÍ ZOFI FASÁDY S IZOLANTEM BAUMIT RESOLUTION (FENOLICKÁ PĚNA):

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše