Zateplení fasády rodinného domu FENOLICKOU PĚNOU | ROKYTNICE

REPORT ZE STAVBY č. 15025 | Zateplení fasády rodinného domu izolantem Kooltherm K5 - FENOLICKOU PĚNOU

Obrázek 1 pro článek Zateplení fasády rodinného domu FENOLICKOU PĚNOU | ROKYTNICE

Termín realizace: 09/2015 - 10/2015
Zateplovací systém: Baumit XS022, izolant fenolická pěna Kooltherm K5 tl.70mm a šedý grafitový polystyren Styrotherm PLUS70
Adresa domu: Rokytnice, okr. Vsetín
Typ domu: rodinný dům postavený v roce 1970
Typ zdiva: smíšené zdivoz CDm děrovaných cihelných bloků v kombinaci s plnou cihlou tl. 450mm s břízolitovou omítkou


Popis obchodního případu:

Byli jsme panem Savko z Rokytnice u Vsetína osloveni k zpracování cenové nabídky kompletního zateplení fasády a stropů ve sklepě 45 let starého zděného domu. Požádali jsme majitele o dodání podkladů staré projektové dokumentace a fotek stávající stavby. Následně proběhla schůzka na místě stavby s technikem ZOFI fasády se zaměřením domu a ujasněním detailů. Naše firma zákazníkovi v přípravné fázi nabídky nabídla možnost čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám s kompletní službou vyřízení, projekce a energetického posudku, které zákazník také využil.


Projekt a navržená řešení materiálů a prací:

Pro zateplení fasády byl zákazníkem požadován co nejtenčí tepelný izolant se zachováním co nejlepších izolačních vlastností. Důvodem byly již v minulosti osazené a zapuštěná plastová okna a zákazník nechtěl mít moc široké venkovní ostění a parapety.

Projektant navrhl fasádní zateplovací systém Baumit XS022 s izolační deskou z fenolické pěny Kooltherm K5 v tl.70mm (nyní se systém jmenuje Baumit RESOLUTION). Izolační deska Kooltherm K5 v tl.70mm nahrazuje fasádní polystyren EPS70F v tl.140mm a šedý fasádní polystyren v tl.120mm. Úspora prostoru v ostění je tedy značná.

Nevýhodou fenolické pěny Kooltherm K5 je její vysoká cena, která se v roce 2018 pohybuje kolem 11000Kč/m3, cena desky v tl.70mm je 750Kč/m2. Zákazník byl ochoten vyšší cenu akceptovat a pro použití systému Baumit XS022 byl velmi nadšený.

Jedna štítová stěna domu byla zateplena šedým fasádním grafitovým polystyrenem Styrotherm PLUS70 tl.100mm.

V oblasti, kde se na fasádě vyskytovala odstřiková voda (nad střechou, schody u vchodu) jsme použili pro zateplení stěn soklový polystyren Styro SD200 tl. 50 a 70mm.

V ostění, nadpraží kolem otvorových prvků a zateplení vystouplých balkonových konstrukcí prvků použitý izolant šedý grafitový polystyren tl.30-40mm dle rovinatosti podkladu.

 

ETICS skladba:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali BAUMIT STAR RESOLUTION tl.70mm a šedý polystyren Styrotherm PLUS70 tl.100mm s lepící a stěrkovou hmotou Baumit PROcontact, penetrace pod omítku Baumit UNI primer a finální paropropustnou omítkou Baumit Nanopor TOP 1,5mm, hlazená struktura, která má samočistící efekt a vysokou stálo-barevnost.

Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita šroubovací plastová hmoždinka Bravol PTH SX dl. 155-175mm, která má plastový šroubovací trn. Hmoždinka byla zafrézována do izolantu a opatřena izolační PIR zátkou.

Spáry mezi izolací:

Tabule izolantu bohužel nemají z výroby vždy přesný rozměr. Proto při lepení vznikají drobné spáry, které je nutné vhodně ošetřit, aby nemohlo po dokončení stavby dojít k defektům na ploše fasády (prokreslení spáry vlivem tepelného mostu). Všechny spáry mezi izolačními deskami vyplňujeme fasádní polymerovou pěnou Ceresit WhiteTeQ, která má lepší tepelně-izolační vlastnosti než samotný šedý polystyren. Vytvrzenou přebytečnou pěnu ořízneme a plochu izolantu přebrousíme.


Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu Vertex R131 160g/m2 s lepidlem Baumit PROcontact, které má vysokou přilnavost k podkladu a izolantu.


Fasádní profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Příprava podkladu pod lepení izolace:

Stávající břizolitová omítka byla v dobrém stavu, nezprašovala a pro nalepení izolantu jsme její povrch pouze napenetrovali hloubkovou penetrací Ceresit CT17. Pro založení zateplovacího systému jsme museli izolant spustit o 200mm níže oproti stávající výšce břizolitové omítky. Důvodem bylo odstranění tepelného mostu, který by mohl vzniknout oproti výšce vnitřní podlahy.

Odskok mezi soklovým zdivem a břizolitovou omítkou jsme podlepili EPS izolantem Styrotherm PLUS70 tl. 30-40mm, lepeným na pěnu Ceresit CT84. Na takto připravený podklad jsme pak nalepili první řadu izolace Kooltherm K5 tl.70mm. Pro založení nebyla použita zakládací lišta.

Izolace byla ze spodní hrany opatřena armovací vrstvou tl.5mm a hrana byla opatřena okapovým LTU profilem s tkaninou. Pro dokonalé zateplení ostění oken byla osekána v ostění a nadpraží stávající omítka. Tím bylo docíleno možnosti použít větší tl. tepelné izolace.


Zkoušky - odtrhová podklad nebo lepidlo, hmoždinky, vlhkost podkladu:

Nebyly prováděny. Z důvodu stabilní stávající břizolitové omítky byl podklad pro lepení a kotvení tepelné izolace vhodný.


Zařízení staveniště:

Postavili jsme lešení a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí ZOFI staveb je mobilní TOI TOI WC.


Průběh prací a jejich popis: 

Zateplovací práce jsme začínali zateplením soklového zdiva u vstupu domu a podlepením odskoku mezi soklovým zdivem a břízolitovou omítkou, kde se založila základní svislá a vodorovná rovina fasády. Po nalepení tepelné izolace Kooltherm K5 a Styrotherm PLUS70 tl.100mm se provedlo její zakotvení talířovou šroubovací hmoždinkou Bravol PTH SX se zápustnou montáží a EPS zátkou.

 

Na zateplení ostění byl použit grafitový polystyren Styrotherm PLUS70 tl. 30-40mm dle rovinatosti ostění a usazení dřevěných oken s dvojsklem. Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°. Důvodem je naše vyzkoušená technologie osazení hliníkových nebo pozinkovaných lakovaných parapetů s ocelovými krytkami k omítce s napojovacím parapetním profilem. Tato technologie zaručuje perfektní osazení a nalepení parapetu s napojením na ostění díky PVC profilu, který zajistí dilatací mezi omítkou a boční ocelovou krytkou a nedochází tak k zatékání a praskání kolem parapetů. Spodní část stěrku fasády a parapetu pod parapetem se vytmelí polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.

Osadili jsme všechny fasádní profily od firmy LIKOV do stěrkového tmelu, zalepili okna PVC folií a provedli výztužnou armovací vrstvu. Následně jsme provedli technologickou pauzu 10dní pro vyschnutí a vytvzení armovací vrstvy, aby se mohla aplikovat penetrace pod omítku a následné natažení omítky.


Fasádní profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou. Následně jsme provedli technologickou pauzu 10dní pro vyschnutí a vytvzení armovací vrstvy, aby se mohla aplikovat penetrace pod omítku a následné natažení omítky.

Jelikož byl podzimní čas s nízkými teplotami v rozmezí 5-8°C a vysoké % vlhkosti venkovního vzduchu, které prodlužují procesy zrání a vysychání, byla použita po celou dobu stavby zakrývací plachta aby na povrch izolace Kooltherm K5 nezpršelo. Což by způsobilo její povrchovou degradaci.

Finální omítku jsme natahovali v dopoledních a odpoledních hodinách při slunečním a větrném počasí, aby došlo k řádnému zaschnutí a vyzrání omítky, bez rizika poškození povrchu omítky deštěm nebo mlhou.
Omítka Baumit Nanopor TOP a mozaiková omítka Baumit MosaicTOP se doporučují natahovat od +8 do 25°C a to ještě při mírně větrném a slunečném počasí. Složení omítek Baumit vyžaduje stabilnější klima, což je na podzim větší problém než na jaře a v létě.
Přes problémy s deštivým chladným podzimním počasím se nám fasádu podařilo zdárně ke spokojenosti majitele dokončit.

Součástí zateplení domu jsme prováděli opravu s novou zateplenou a hydroizolační pochozí vrstvu na balkoně a zateplení stropů ve sklepě.

Zateplení stropů ve sklepech jsme realizovali tepelnou EPS izolací Styrotherm PLUS70 tl. 60mm s armovací vrstvou lepidlem Baumit Procontact a tkaninou Vertex R131. Kotvení izolace do stropní konstrukce jsme provedli talířovou natloukcí hmoždinkou Truhlář TTH 140mm se zápustnou montáží a EPS zátkou.


Následně jsme dodali veškeré doklady k doložení realizace a čerpání dotačních prostředků na zateplení z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM:

  • soupis provedených prací s SVT kódy
  • řádně vystavené faktury
  • předávací protokol stavby s nedodělky
  • podklady pro technickou zprávu dozoru stavby
  • kompletní foto-dokumentaci realizace fasád

Děkujeme panu Savko a jeho rodině za projevenou důvěru a věříme, že si pohledu na novou fasádu a její funkčnost zateplení domu užívají a dělá jim radost.

Odpovědný technik za vedení stavby: Ing. Ivo Toláš

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.
Dne: 5.4.2018

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše