Injektované kotvení Spiral Anksys při zateplení fasády šedým polystyrenem tl.160mm

Injektované kotvení fasádních izolantů je nový moderní způsob kotvení, který má celou řadu výhod oproti běžným talířovým hmoždinkám. V tomto reportu z naší realizace zateplení vám podrobně ukážeme postup kotvení a hlavní výhody tohoto řešení.

Obrázek 1 pro článek Injektované kotvení Spiral Anksys při zateplení fasády šedým polystyrenem tl.160mm


Naše firma začala používat při svých realizacích zateplení fasád nový a dle mého názoru převratný injektovaný kotevní systém Spiral Anksys. 

Hlavní výhodou tohoto injektovaného kotvení je jeho vysoká přídržnost k podkladu a pevnost kotveného spoje, který přenáší tahové a smykové zatížení na plochu fasády

Kotevní systém Spiral Anksys tvoří kotevní ocelová trubička průměru 14 mm vyrobená z kovové tkaniny z pozinkovaného ocelového drátu různých délek dle tloušťky tepelného izolantu.

Další částí systému jsou expanzní výplňové hmoty SAF1(pro EPS, XPS, PIR, PUR izolace) nebo SAF3 (fasádní vata, Twinner, konopná nebo dřevovláknitá izolace).


Pro zvýšení účinnosti injektážních kotev se používá Povrchový modul nebo Závrtný modul.

V tomto článku vám představíme důvody použití, postup montáže a přehlednou fotodokumentaci z realizace zateplení fasády ve skladbě s šedým polystyrenem Styrotherm PLUS70 tl.160 mm s omítkovým souvrstvím (armovací vrstva - Lepidlo Ceresit CT85, tkanina Vertex R 131, penetrace pod omítku Ceresit CT16, Silikonová hlazená zrnitá omítka Ceresit CT 74, zrno 1,5mm).

Zateplení fasády se provádělo na 100 let staré vile rodinného domu vyzděného z plných cihel tl.300 a 450 mm na vápenocementovou maltu (zkratka MVC) s povrchovou omítkou ve skladbě (podhoz, jádrová MVC 20mm, břizolitová finální škrábaná omítka 10-15mm), v soklové části bylo kamemmé zdivo a v rámci rekonstrukce byly provedeny na ploše původní fasády dozdívky z různých zdících materiálů. Na většině plochy fasády bylo původní omítkové souvrství v pořádku a bez výrazných defektů. Povrch fasády jsme omyli tlakovou vodou a napanerotrovali před lepením EPS izolace hloubkovou penetrací Ceresit CT17.

Při výtažné zkoušce návrhu kotevního systému fasády jsme zjistili, že malta mezi cihlami pod břízolitovou fasádou je zvětralá a talířové hmoždinky v ní nedrží, drží pouze v navrtané plné cihle. Rozhodli jsme se tedy použít Injektovaný kotevní systém Spiral Anksys, který zaručuje plnou schopnost a funkčnost zakotvení nalepené tepelné izolace v nestabilních podkladech, zdivu, dutinách a skořepinách.

Počet kotev byl navržen na 6-8 ks/m2, tj. do nároži nalepených EPS desek a jednu kotvu do středu desky. Zapuštění do nosného obvodového zdiva 50mm. Výsledná délka kotvy: 50mm ve zdivu + 30mm stávající omítka + 10mm lepící tmel + 160mm tepelný izolant = celková délka kotvy 250mm

Fasádní grafitové Styrotherm PLUS 70 desky se lepily na tmel Ceresit CT85, nanesený na rámeček po obvodu s dvěma buchtami do středu desky.

Velkou výhodou kotev Spiral Anksys je, že v případě, že se v místě osazené kotvy nenachází pod nalepeným izolantem lepící tmel, tak jak to vyžadují klasické talířové hmoždinky, může se tato kotva bez problémů osadit a vyplnit expanzní hmotou, která se rozprostře v kotvené dutině a mezi stěnou a tepelným izolantem. To zaručuje perfektní spojení tepelného izolantu s podkladem a plochou původní fasády.

Další výhodou je nulová tepelná prostupnost v místě aplikované kotvy. Při osazení kotvy Spiral Anksys pouze vyvrtáte otvor, osadíte kotevní prvek a vyplníte expanzní hmotou. Odpadá nutná práce na frézování, šroubování a zátkování, které jsou nezbytné při kotvení talířovými hmoždinkami.

Vrtání otvoru pro vložení kotvy z ocelového sítka průměru 14mm. Vrták Fischer Pointer M 14mm:

Vyvrtaný otvor pro osazení (vložení) kotvy Spiral Anksys:

Instalace nosné části kotvy Spiral Anksys:

Pokud není nutné použít Povrchový modul nebo Závrtný modul, osazuje se pro běžné kontaktní zateplení fasády s omítkovým souvrstvím kotva cca 10mm pod líc nalepeného izolantu.

Osazená kotva se vyplní expanzní hmotou SAF1 a nechá se vytvrdnout.

Po vytvrzení přebývající expanzní hmoty se provede její zaříznutí a přebroušení s lícem nalepeného izolantu:

Vznikne tak vysoce pevný, únosný, stabilní kotevní bod s nulovou tepelnou propustností. Nehrozí tedy v zimním období na ploše hotové fasády nevzhledné fleky v místě kotvení.

První armovací vrstva na zakotvené fasádě injektážní kotvou Spiral Anksys:

Hotová armovací vrsta po zakotvení. Plocha fasády je ideálně rovná bez výstupků a fleků po kotvení:

Připravená napenetrovaná fasáda pro natažení finální omítky:

Finální fasáda po zakotvení injektážní kotvou Spiral Anksys s nataženou silikonovou omítkou Ceresit CT74 1,5mm:

Kotvení injektážním systémem Spiral Anksys se dobře používalo a instalovalo, také na zaoblené plochy fasády, kde se kotvení s klasickou talířovou hmoždinkou a zápustnou montáží provádí složitěji a s možnými tepelnými mosty v místě kotvení.


K hlavním výhodám použitého injektovaného systému Spiral Anksys na této stavbě bych uvedl:
  • používáte pouze 2 komponenty (kotevní sítkovou trubičku, expanzní hmotu)
  • 3 kroky montáže (vrtání otvoru, osazení kotevní trubičky, vyplnění expanzní hmotou)
  • kotva drží ve všech materiálech
  • rychlost kotvení
  • úspora lepícího tmelu při lepení polystyrenových desek
  • vysoká pevnost kotveného místa a spoje tepelného izolantu s podkladem a zdivem
  • nulová tepelná prostupnost kotveného místa
  • perfektně drží každá instalovaná kotva
  • celková spolehlivost a jednoduchost při provádění kotevních prací

Doporučuji si za tento injektovaný systém kotvení oproti klasickému kotvení talířovou hmoždinkou trochu připlatit.


Roman Studený

Zaujal vás kotevní systém Spiral Anksys?

Podrobný popis jednotlivých komponentů a aplikační VIDEA najdete v našem eshopu.

Prohlédnout systém
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše