Obyčejná plastová hmoždinka na kotvení izolantu stačí

Je levná plastová zatloukací hmoždinka vhodná na kotvení všech zateplovacích systémů, nebo se jedná o častý omyl a chybu? Odpověď ve videu.

Obrázek 1 pro článek Obyčejná plastová hmoždinka na kotvení izolantu stačí

Kotvení tepelných izolantů v kontaktním zateplovacím systému je velkou otázkou. Existuje mnoho variant hmoždinek a způsobů kotvení a samotné montáže. Cenu zateplení může volba správné hmoždinky výrazně ovlivnit a proto může být finální rozhodnutí, co použít na své fasádě obtížné. Při použití větších tlouštěk izolantu rostou nároky na kvalitu hmoždinky.

Neznalost, nebo nepříliš rozmanitá nabídka stavebnin, často vedou k tomu, že investoři a fasádníci volí tu nejlevnější hmoždinku. Toto rozhodnutí není vždy vhodné a je to častá chyba.

Jaké jsou tedy možnosti?

Nejpoužívanějším a nejefektivnějším řešením jsou plastové hmoždinky s plastovým nebo kovovým trnem. Tyto hmoždinky se na fasádu kotví takzvanou zápustnou montáží, kdy je hmoždinka zafrézována do izolantu, a následně zakryta izolační zátkou z polystyrenu nebo minerální vaty. Tyto hmoždinky jsou dražší, ale velkou výhodou je, že drží ve všech podkladech ( beton, cihla, dutá cihla, pórobeton, plynosilikátové tvárnice atd..).

Při použití levnějších plastových hmoždinek s plastový zatloukacím trnem, se může stát, že při zatloukaní dojde k deformaci trnu nebo samotné hmoždinky a hmoždinka tak neplní svou funkci. Vždy je tedy dobré zohlednit druh zdiva, druh izolantu a jeho tloušťku a způsob montáže - zápustná nebo povrchová montáž. Díky zápustné montáži s dodatečným zakrytím fasádní zátkou odbouráte tepelné mosty, které mohou v nízkých teplotách vykreslovat hmoždinky na fasádě.

Další možností, které dnešní doba nabízí, jsou tzv. závrtné hmoždinky, které doporučujeme používat při větších tloušťkách izolantu od 14 cm a více. Tyto hmoždinky se zavrtají do izolantu, nejdou vidět a netvoří žádný tepelný most. Díra po vrtu se zakryje malou fasádní zátkou, nebo se zapění pěnou na to určenou. Tyto hmoždinky mají ocelový šroub a spoj izolantu s podkladem je naprosto pevný. Při správně zvolené hmoždince, můžete tímto způsobem ušetřit nemalé investice.

Vždy tedy vybírejte hmoždinku podle druhu podkladu a izolace a její tloušťky a taky podle zvolené povrchové úpravy. Např. povrchová úprava s kamenným obkladem nebo cihlovým páskem vyžaduje pevný podklad se silnější pancéřovou armovací vrstvou a kvalitní hmoždinkou s kovovým trnem, tak aby celý systém zvládl udržet větší hmotnost obkladů.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše