Obyčejná plastová hmoždinka na kotvení izolantu stačí

Je levná plastová zatloukací hmoždinka vhodná na kotvení všech zateplovacích systémů, nebo se jedná o častý omyl a chybu? Odpověď ve videu.

Obrázek 1 pro článek Obyčejná plastová hmoždinka na kotvení izolantu stačí

Kotvení tepelných izolantů v kontaktním zateplovacím systému je velkou otázkou. Existuje mnoho variant hmoždinek a způsobů kotvení a samotné montáže. Cenu zateplení může volba správné hmoždinky výrazně ovlivnit a proto může být finální rozhodnutí, co použít na své fasádě obtížné. Při použití větších tlouštěk izolantu rostou nároky na kvalitu hmoždinky.

Neznalost, nebo nepříliš rozmanitá nabídka stavebnin, často vedou k tomu, že investoři a fasádníci volí tu nejlevnější hmoždinku. Toto rozhodnutí není vždy vhodné a je to častá chyba.

Jaké jsou tedy možnosti?

Nejpoužívanějším a nejefektivnějším řešením jsou plastové hmoždinky s plastovým nebo kovovým trnem. Tyto hmoždinky se na fasádu kotví takzvanou zápustnou montáží, kdy je hmoždinka zafrézována do izolantu, a následně zakryta izolační zátkou z polystyrenu nebo minerální vaty. Tyto hmoždinky jsou dražší, ale velkou výhodou je, že drží ve všech podkladech ( beton, cihla, dutá cihla, pórobeton, plynosilikátové tvárnice atd..).

Při použití levnějších plastových hmoždinek s plastový zatloukacím trnem, se může stát, že při zatloukaní dojde k deformaci trnu nebo samotné hmoždinky a hmoždinka tak neplní svou funkci. Vždy je tedy dobré zohlednit druh zdiva, druh izolantu a jeho tloušťku a způsob montáže - zápustná nebo povrchová montáž. Díky zápustné montáži s dodatečným zakrytím fasádní zátkou odbouráte tepelné mosty, které mohou v nízkých teplotách vykreslovat hmoždinky na fasádě.

Další možností, které dnešní doba nabízí, jsou tzv. závrtné hmoždinky, které doporučujeme používat při větších tloušťkách izolantu od 14 cm a více. Tyto hmoždinky se zavrtají do izolantu, nejdou vidět a netvoří žádný tepelný most. Díra po vrtu se zakryje malou fasádní zátkou, nebo se zapění pěnou na to určenou. Tyto hmoždinky mají ocelový šroub a spoj izolantu s podkladem je naprosto pevný. Při správně zvolené hmoždince, můžete tímto způsobem ušetřit nemalé investice.

Vždy tedy vybírejte hmoždinku podle druhu podkladu a izolace a její tloušťky a taky podle zvolené povrchové úpravy. Např. povrchová úprava s kamenným obkladem nebo cihlovým páskem vyžaduje pevný podklad se silnější pancéřovou armovací vrstvou a kvalitní hmoždinkou s kovovým trnem, tak aby celý systém zvládl udržet větší hmotnost obkladů.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík