Správný postup montáže parapetu na kontaktní zateplenou fasádu

Jaký je správný postup osazení parapetu na kontaktně zateplenou fasádu? V tomto článku si ukážeme postup správného osazení parapetu s boční krytkou k omítce.

Obrázek 1 pro článek Správný postup montáže parapetu na kontaktní zateplenou fasádu

1. Připravené rovné a vyspádované podparapetní lůžka a ostění do armovací vrstvy pro usazení Al ohýbaných nebo tažených parapetů s Al lakovanou boční krytkou k omítce a omítkovým ukončovacím profilem.

  • Ostění otvoru by mělo být ideálně kolmé (do pravého úhlu) k okennímu prvku. případně mírně otevřené.
  • Obě dvě ostění okna by měly mít stejnou šířku s max. odchylkou  -10mm.
  • Parapetní lůžko musí být hladké, rovné a v min. spádu 1-2mm.
  • Při zateplení fasády doporučujeme mít lůžko vymazané termo maltou s armovací vrstvou nebo zateplené izolantem s armovací vrstvou v min. tl.5mm.
  • Doporučená výška lůžka na montáž venkovních parapetů od podkladu po horní drážku rámu okna je na parapet 25-30 mm.
  • Před nalepením parapetu by měla být armovací vrstva fasády vytvrzená a vyschlá. Lepící hmota parapetu pak na podkladu drží parapetu téměř celoplošně a spotřeba lepidla je minimální.
  • Plocha fasády by měla být natřená penetrací pod omítkou.

SPRÁVNĚ PŘIPRAVENÝ PODKLAD PŘED OSAZENÍM PARAPETU

SPRÁVNĚ PŘIPRAVENÝ PODKLAD PŘED OSAZENÍM PARAPETU


2. Výřezy pro usazení parapetních bočních krytek k omítce parapetu. Výřez se provádí také u rohových a průběžných spojek. Pokud výřez neuděláte nic se neděje, ale počítejte s větší spotřebou lepící hmoty parapetu a větší spodní mezerou mezi parapetem a hranou parapetního lůžka. Tato spára se pak musí před natažením omítky vyplnit pružným tmelem.

PŘÍPRAVA PRO OSAZENÍ BOČNÍCH KRYTEK PARAPETU

PŘÍPRAVA PRO OSAZENÍ BOČNÍCH KRYTEK PARAPETU

 

3. Osazení parapetu a jeho nalepení na nízkoexpanzní pěnu Ceresit CX10. Na parapetu musí být po celou dobu montáže ochranná PVC folie. POVRCH PARAPETŮ NESMÍ PŘIJÍT DO STYKU S VÁPNEM, FASÁDNÍMI BARVAMI A PENETRAČNÍMI NÁTĚRY

USAZENÍ PARAPETU DO PŘIPRAVENÉHO LŮŽKA

  • Zatížení nalepeného parapetu po dobu min 4 hodin.

ZATÍŽENÍ PARAPETU MIN 4 HOD

  • Přesah parapetu přes fasádu musí být minimálně 30-40mm:

PŘESAH PARAPETU PŘES FASÁDU

4. Osazení ukončovacího omítkového profilu s tkaninou do boční krytky parapetu. Tento profil nám zajistí rovné ukončení omítky k hraně boční krytky parapetu. Mezi krytkou a lištou vynecháme dilatační mezeru 1-2 mm.

OSAZENÍ UKONČOVACÍHO PROFILU PARAPETU

  • Zastěrkování do roviny a vytvoření rovného, pohledového, dilatačního spoje mezi boční krytkou a omítkou v ostění okenního otvoru:

ZASTĚRKOVÁNÍ NAPOJOVACÍHO PROFILU PARAPETU

5. Hotový usazený parapet po natažení finální omítky. Ochranná samolepící fólie se musí po montáži parapetních desek odstranit. Ochranná fólie chrání během montáže parapety před mechanickým poškozením, rovněž před potřísněním maltou,vápnem.

HOTOVÝ OSAZENÝ PARAPET NA FASÁDĚ

Čištění nalepených hliníkových parapetů

Ohýbané hliníkové venkovní parapety podléhají jako všechny fasády, dle místních podmínek, různě silnému stupni znečištění. Proto by se měly jednotlivé prvky čas od času očistit. Parapety stačí omýt vlažnou vodou se syntetickým čistícím prostředkem, pomocí houby nebo hadříku.

Nepoužívejte ocelovou vlnu či smirkové prostředky, parapet poškrábete. Při poškrábání laku parapetu nebo krytky lze jejich povrch opravit ochrannou lakovací tužkou nebo lakovacím sprejem.

 

Věříme že Vám tento návod pomůže ke správnému osazení parapetů K objednání parapetů můžete využít naš eshop.zofi.cz kde nabízíme kvalitní hliníkové ohýbané a tažené parapety s veškerým příslušenstvám.

Pokud stále potřebujeme s čímoliv ohledně zaměření parapetů poradit, využijte naši DISKUZI ZDEpopřípadě Vám můžeme nabídnout online konzultaci ZDE

ZOFI technický konzultant
Roman Studený

 

 

 

 

Hledáte dodavatele PARAPETŮ?

V naší nabídce najdete kvalitní venkovní tažené a ohýbané parapety v různém barevném provedení.

PROHLÉDNOUT NABÍDKU
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše