Jak zaměřit venkovní hliníkový tažený a ohýbaný parapet

Tažené a ohýbané hliníkové parapety se řezají přesně na míru vytvořenému okennímu otvoru. Lze je použít u zateplených a nezateplených fasád. Jaký je správný postup zaměření parapetu najdete v tomto článku.

Obrázek 1 pro článek Jak zaměřit venkovní hliníkový tažený a ohýbaný parapet

Okenní otvor musí splňovat tyto požadavky:

  • Ostění otvoru by mělo být ideálně kolmé (do pravého úhlu) k okennímu prvku. Případně mírně otevřené.
  • Obě dvě ostění okna by měly mít stejnou šířku s max. odchylkou 5 - 10mm.
  • Parapetní lůžko musí být hladké, rovné a v min. spádu 1-2mm.
  • Při zateplení fasády doporučujeme mít lůžko vymazané termo maltou s armovací vrstvou nebo zateplené izolantem s armovací vrstvou v min. tl. 5mm.
  • Doporučená výška lůžka na montáž venkovních parapetů od podkladu po horní drážku rámu okna je na parapet 25 - 30 mm.
  • Před nalepením parapetu by měla být armovací vrstva fasády vytvrzená a vyschlá. Lepící hmota parapetu pak na podkladu drží parapetu téměř celoplošně a spotřeba lepidla je minimální

SPRÁVNÁ PŘÍPRAVA PŘED OSAZENÍM PARAPETU

Pokud jsou okenní otvory osazeny k fasádě nerovně nebo jste srovnávali původní křivou fasádu do roviny a tímto vám v ostění vznikly ostění různých tlouštěk, nebo chcete mít více otevřené ostění (ne do 90° ale 95-100°), případně máte okna osazená do obloukového zdiva a parapet musí kopírovat oblouk zdiva?

Pak musíte využít služeb šikovného klempíře a každý parapet si nechat vyrobit na zakázku klempířským ohýbaným způsobem. Každý kónický, obloukový parapet se zaměřuje zvlášť a zakresluje se do jednoduchého nákresu podle kterého se pak vyrobí z pozinkovaného, hliníkového, měděného, titanzinkového plechu tl.0,6-0,8mm

 

Zaměření venkovního hliníkového parapetu:

Jelikož se tažené a ohýbané parapety dodávají jako skládačka včetně komponentů (boční krytka parapetu, průběžná nebo rohová spojka, šrouby s čepičkou na přišrubování parapetu k podstavnému profilu okna) doporučujeme při zaměření postupovat následně. Pro osazení parapetu s bočními krytkami musíte vždy počítat s roztažností a smršťováním hliníkové lakovaného plechu. Čím víc je barva parapetu tmavší a parapet širší a delší tím je roztažnost parapetu v létě větší. Musíte proto vždy počítat s dilatační mezerou mezi jednotlivými prvky 1-2mm.


U parapetů delších 5m doporučujeme vždy tento parapet rozdělit kvůli roztažnosti na 2 kusy po 2,5 m a spojit je průběžnou dilatační spojkou.


Tažený hliníkový parapet:

Ohýbaný hliníkový parapet:

ZAMĚŘENÍ při použití bočních krytek k omítce:

DÉLKA PARAPETU: 

Změřte si délku mezi venkovními špaletami. Omítky (špalety) jsou hotové a parapet se nebude zapouštět do ostění zateplené fasády nebo omítky.
Zaměřte přední i zadní stranu z důvodu, že špaleta může být nerovná. Pokud se špalety rozměrově rozchází, měříme vždy delší rozměr. Dále odečtěte od čistého rozměru naměřené délky 5 mm, což odpovídá síle páru bočních krytek a připočtěte dilatační mezeru roztažnosti parapetu 2mm.

PARAPET S BOČNÍ KRYTKOU K OMÍTCE

 

PŘÍKLAD: délka lůžka 1800 mm - krytky 5 mm - dilatace 2 mm = 1793 mm. Toto je délka parapetu, která se bude dávat mezi hotové omítky s bočními krytkami k omítce.

 

HLOUBKA PARAPETU:

Zaměřte si hloubku venkovní špalety. Zaměřte pravou i levou stranu, protože lůžko parapetu nemusí být po celé délce stejně hluboké. U vnějších parapetů nelze vzhledem k technologii výroby dodat parapety s nepravidelnou hloubkou. Volte vždy nejbližší vyšší hloubku, která je v nabídce.

Je třeba počítat s tím, že venkovní parapet bude zapuštěn 10 mm pod profil okna. K hloubce parapetu doporučujeme připočítat přesah min. 30-40 mm na nos parapetu. Dostatečný přesah zajišťuje odvod vody z parapetu a zabraňuje její stékání po fasádě.

PARAPET S BOČNÍ KRYTKOU K OMÍTCE

PŘÍKLAD: ostění šířky 160 mm + zapuštění 10 mm + přesah 30 mm = 200 mm. Vybrali jsme nejbližší vyšší hloubku, což je v tomto případě 210 mm. Toto je hloubka parapetu pro objednání.

 

ZAMĚŘENÍ při použití bočních krytek pod omítku:

DÉLKA PARAPETU:

Změřte si délku mezi venkovními špaletami. Pokud chcete mít parapet zapuštěný v ostění zateplené fasády (v omítce), počítejte se zapuštěním minimálně 17,5 mm na každé straně špalety. Tím se celková délka zapuštění zvětší o 5 mm z důvodu síly bočních hliníkových krytek parapetu. To znamená, že zapuštění (otvor) bude 17,5 mm a rozměr parapetu bude větší jen o 15 mm, protože je ponížen o šířku 2 mm boční krytky, tohle platí jen pro jednu stranu. Dále připočtěte dilatační mezeru roztažnosti parapetu 2mm na celou délku.

KRYTKA PARAPETU POD OMÍTKU

 

PŘÍKLAD: Délka parapetu 1800 mm + zapuštění 30 (15+15) mm - dilatace 2mm = 1828 mm. Toto je délka parapetu pro zapuštěný parapet do omítky.

 

HLOUBKA PARAPETU:

Zaměřte si hloubku venkovní špalety. Zaměřte pravou i levou stranu, protože lůžko parapetu nemusí být po celé délce stejně hluboké. U vnějších parapetů nelze vzhledem k technologii výroby dodat parapety s nepravidelnou hloubkou. Volte vždy nejbližší vyšší hloubku, která je v nabídce.

Je třeba počítat s tím, že venkovní parapet bude zapuštěn 10 mm pod profil okna. K hloubce parapetu doporučujeme připočítat přesah min. 30-40 mm na nos parapetu. Dostatečný přesah zajišťuje odvod vody z parapetu a zabraňuje její stékání po fasádě.

BOČNÍ KRYTKA PARAPETU POD OMÍTKU

PŘÍKLAD: ostění šířky 160 mm + zapuštění 10 mm + přesah 30 mm = 200 mm Vybrali jsme nejbližší vyšší hloubku, což je v tomto případě 210 mm. Toto je hloubka parapetu pro objednání.

 

Věříme že Vám tento návod pomůže ke správnému zaměření parapetů a jejich objednání. K objednání parapetů můžete využít naš eshop.zofi.cz kde nabízíme kvalitní hliníkové a tažené parapety s veškerým příslušenstvám.

Pokud stále potřebujeme s čímoliv ohledně zaměření parapetů poradit, využijte naši DISKUZI ZDE, popřípadě Vám můžeme nabídnout online konzultaci ZDE

ZOFI technický konzultant
Roman Studený

Hledáte dodavatele PARAPETŮ?

V naší nabídce najdete kvalitní venkovní tažené a ohýbané parapety v různém barevném provedení.

PROHLÉDNOUT NABÍDKU
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše