Jak vyčistit špinavou fasádu, odstranit zelenou fasádní řasu a obnovit její původní vzhled

Váš kabát domu (FASÁDA) = vaše VIZITKA. Aby vaše zateplená nebo nezateplená fasáda fungovala správně a měla dlouhou životnost, odolnost a byla hezká, je třeba se o ni starat s patřičnou péčí.

Obrázek 1 pro článek Jak vyčistit špinavou fasádu, odstranit zelenou fasádní řasu a obnovit její původní vzhled

Praxe je bohužel jiná. Když vám začně téct střechou do domu, hned jí opravíte. Když se Vám pokazí doman odpad, tak ho hned vyčistíte a opravíte.

U špinavé, popraskané, zarostlé nebo olupující se fasády okamžitou opravu nebo preventivní údržbu málokdy děláme. Oči si zvykly, do domu mi neteče, tak to není tak hrozné, soused má přece fasádu taky šedivou a špinavou.

Čištění, ochrana a renovace fasády

Hlavní mylné důvody a mýty nedostatečné péče o fasádu jsou:

 • ještě to není přece tak hrozné
 • voda po fasádě steče hned pryč
 • čištění a nový nátěr fasády budou moc drahé
 • když to bylo nové, přece to musí vydržet alespoň 20 let, tak jako břízolit
 • plíseň na fasádě je díky polystyrenu, protože roste také pod ním

Nenechte se prosím uchlácholit těmito lidovými moudry a pojďme se podívat proč je důležité se o nejen (zateplenou) fasádu domu pravidelně starat.

Dnešním fenoménem nové výstavby a rekonstrukcí starých domů je neodmyslitelně zateplení všech obvodových konstrukcí domu, energetické úspory a samozřejmě zateplení fasády. Starým postupům v podobě podhoz na zdivo, jádrová omítka a na finále štuková omítka s nátěrem nebo břízolit, jsou již minulostí a věřte mi, že se nikdy do stavebních postupů a praxe nevrátí.

Trend je jasný!

Zateplit co nejtlustším tepelným izolantem s 4-8mm omítkovým souvrstvím, ve skladbě armovací vrstva (lepidlo, armovací tkanina) a finální povrch fasády (penetrace, pastovitá finální zrnitá omítka). Tento typ fasády má ale jeden háček, je třeba se o něj po určité době starat, čistit, umývat a nenechat tuto novou zateplenou fasádu časem porůst a prorůst hnědo-šedo-zeleným fasádním “MOREM” v podobě fasádní řasy = biologické napadení.

Proč se nám fasádní řasa, houby a plíseň tvoří a kde se vzali, přeci na břízolitu a starých domech se nikdy neobjevila?
 • zvýšená prašnost v ovzduší
 • vyšší podíl nečistot a průmyslových částic ve vzduchu
 • kyselé deště
 • nepoužívají se fasádní omítky na bázi vápna a cementu
 • nové finální zrnité omítky jsou na bázi plastů (disperzní, akrylátové a silikonové pryskyřice)
 • omítkové souvrství na zateplení je tenkovrstvé 4-8mm
 • zateplení na fasádě znemožňuje únik tepla do vnějšího povrchu fasády a tak se na povrchu drží konstantní teplota podobná venkovní teplotě vzduchu a ta v kombinaci s vlhkostí, prachem, pylovou zátěží a množícími se spory plísní vytváří na SV, SZ a S stranách fasád ideální podmínky pro růst fasádních řas
  množící spory a zárodky fasádních řas se lehce vzduchem šíří a přenášejí se pohodlně z domu na dům
 • malé přesahy střech u moderních staveb, které zapřičiňují větší srážkovou zátěž na plochy fasád
 • podzim, zima a jaro jsou pro růst fasádních řas ideálními ročními obdobími. Zde je minimální dopad slunečních paprsků na plochy fasád, zvýšená vlhkost vzduchu, větší podíl srážek a průměrná teplota 0 až 10 stupňů Celsia

Má tedy důvod zateplovat fasádu, když druhotným problémem kontaktního zateplení fasády je časem její biologické napadení fasádní řasou a nutnost plochu fasády opakovaně čistit a starat se o ní?

Důvod je jasný, zateplujeme fasády proto abychom snížili únik tepla z domu. Nezapomínejme na to, že péče o takovou fasádu je neméně důležitá, časem nutná. Zanedbané, neudržované fasády se časem (po 15 letech) mohou dostat do takového stavu poškození a prorostení fasádní řasy až na samý tepelný izolant. Následuje pak kompletní degradace a ztráta funkčnosti omítkového souvrství fasády a nutnost tuto poškozenou část fasády (omítkové souvrství) kompletně strhnout a provést znovu. Taková oprava je velmi časově a finančně nákladná.

Není však nutné do takového stádia degradace fasády dojít. Pravidelná údržba fasády a její čištění výše uvedeným problémům jistě zabrání.

Jak často bych měl fasádu čistit a čím?

Pokud máte novou zateplenou fasádu, tak ideální čas pro její umytí od prachu a nečistot tlakovou vlažnou vodou je po 5 letech. Zde vám pomůžou funkční čistící prostředky na zašpiněné, mastné a zaprášené fasády. Pomocníkem lokálního omytí fasády může být také vlažná voda a kuchyňský JAR.

Po umytí fasádu nechte vyschnout a aplikujte ochranný hydrofobizační nátěr, který oživí povrch omítky, sníží její nasákavost a vytvoří na ploše fasády ochranný transparentní film, který vydrží min 7 let. Ochranný hydrofobizační nátěr se nanáší v 1-2 vrstvách válečkem, štětcem nebo nástřikem. Zde platí pravidlo více vrstev nátěru, delší životnost a ochrana fasády.

Mám na fasádě šedo-hnědo-zelené fleky (mapy), co to je a jak se toho zbavit?

Tyto zbarvené fleky na fasádě je projev růstu fasádní řasy, zárodků hub a plísní !!! Nejčastěji se jedná o fasádní řasu, která aktivně pohltí celou plochu fasády a má tendenci časem prorůst přes omítku a narušit tak omítkové souvrství na fasádě. Při dlouhodobém napadení se na fasádě může objevit také mech.

Jak tedy postupovat a fasádní řasy a mechy z fasády odstranit?

Jak vyčistit špinavou fasádu a obnovit její krásný vzhled

Jak vyčistit špinavou fasádu a obnovit její krásný vzhled


Příklady postupů čištění fasád, likvidace fasádních řas a obnovy fasádního povrchu do původního stavu:

1. Objevuje se vám na fasádě fasádní řasa v malém rozsahu, ale už tvoří viditelné mapy na ploše fasády
 • Aplikovat FASÁDNÍ ČISTÍCÍ prostředek proti biologickému napadení. Nechat ho vyschnout a účinkovat min 12-24 hodin. Ideálně 2x opakovat.
 • Následně plochu fasády umýt tlakovou vodou s rotačním kartáčem. Nechat vyschnout.
 • Preventivně aplikovat ještě jednu vrstvu Fasádního čističe a nechat vyschnout 24hod.
 • Pokud jse fasáda hezky vyčištěná postačí aplikace ochranný hydrofobizační nátěr.
 • Pokud je fasáda viditelně po čištění flekatá, je nutné aplikovat hloubkovou penetaci podkladu + finální fasádní silikonový nátěr s přisadou proti biologickému napadení fasády. Rádi vám pomůžeme vybrat vhodný penetrační a finální fasádní nátěr.

Po takto vyčištěné a obnovené fasádě doporučujeme preventivní čištění po max 10 letech dle rozsahu postupného zašpinění. Občasné omytí fasády od prachu a pylu po cca 3-5 letech tlakovou vlažnou vodou je samozřejmě užitečná prevence.

2. Jste ve stádiu, kdy je fasáda již značně fasádní řasou porostena a prorostena a místy se nám objevil také mech, jak tedy postupovat?

Zde doporučujeme preventivní čištění po max 15 letech dle rozsahu postupného zašpinění a viditelného opakovaného napadení fasádní řasou. Občasné omytí fasády od prachu a pylu po cca 5 letech tlakovou vodou je samozřejmě užitečná prevence.

3. Vaše fasáda je porostena a prorostena fasádní řasou ve velkém rozsahu a místy se nám objevuje mech a fasáda má značně narušené omítkové souvrství, omítka se již odlupuje z armovací vrstvy? Jak postupovat?
 • Nejdříve mechanicky očistit všechny nesoudržné a odlupující se vrstvy fasády.
 • Aplikovat FASÁDNÍ ČISTÍCÍ prostředek proti biologickému napadení.
  • Nechat ho vyschnout a účinkovat min 12-24 hodin. Ideálně 2x opakovat.
  • Viditelné fleky fasádní řasy mechanicky odstranit kartáčem, smetákem
  • Následně plochu fasády umýt tlakovou vodou s rotačním kartáčem.
  • Nechat vyschnout.
 • Provést hloubkovou penetraci podkladu penetračním nátěrem
 • Celoplošné srovnání a přestěrkování fasády a vytvoření nové armovací vrstvy (fasádní opravná pružná stěrka, armovací tkanina)
 • Penetrace a nanesení finální pastovité silikonové omítky s přísadou proti tvorbě fasádní řasy. Rádi vám pomůžeme vybrat vhodný penetrační a finální fasádní nátěr.
4. Mám na fasádě špinavé fleky od běžného pohybu a provozu kolem domu, blízkého pohybu a močení zvířat kolem fasády, mastné fleky z okolního dopravního provozu a pylu z lesních stromů. Jak mám takovou fasádu vyčistit?
 • Hrubé nečistoty jako hlína a bláto z vlaštovčích hnízd, ptačí trus, hnízda pavouků je třeba mechanicky odstranit kartáčem na sucho, případně kartáčovat s vlažnou vodou.
 • Aplikujte vybraný FASÁDNÍ ČISTÍCÍ prostředek nástřikem, nátěrem, dle potřeby můžete postup vícekrát opakovat až do úplného vyčištění. Fasádní čistící prostředek (koncentrát) můžete ředit a aplikovat také v kombinaci s tlakovou vodou.
 • Následně fasádu umyjete čistou vlažnou tlakovou vodou.
 • Pro zvýšení odolnosti takto vyčištěné fasády doporučujeme aplikovat fasádní ochranný hydrofobizační nátěr, nebo WEBER Impregnaci fasády.
 • Aplikovat hloubkovou penetraci podkladu + finální fasádní silikonový nátěr s přisadou proti biologickému napadení fasády. Rádi vám pomůžeme vybrat vhodný penetrační a finální fasádní nátěr.

Obecně platí že, minimální teplota okolního vzduchu a povrchu fasád při provádění čištění musí být +5 °C.

Čištění fasády zvládnete sami !!!

Údržba fasády se dá provádět u menších staveb rodiných domů svépomoci. Není třeba drahých čistících prostředků a nářadí. Vše lze provést z hliníkového žebříku a pomocného hliníkového lešení bez nutnosti postavit lešení kolem celého domu (vždy záleží na výšce a členitosti domu).

Nabízíme vám výše uvedené postupy, metody a materiály, jak fasádu vyčistit a obnovit její vzhled. Rádi vám poradíme jaké konkrétní materiály vybrat a nakoupit, jak postup při aplikaci a na co si dát pozor. Napište nám svůj dotaz na Jak vyčistit špinavou fasádu? do našeho DISKUZNÍHO FÓRA, obratem Vám odpovíme a nabídneme řešení.

Nechcete fasádu čistit sami. Využijte našich služeb a pošlete nám poptávku na vyčištění vaší fasády. Rádi k vám přijedeme, dům si zaměříme, navrhneme konkrétní řešení a postup opravy, připravíme nabídku a následně během pár dnů čištění a opravu fasády provedeme.

Zkušenosti, materiály a šikovné pracovníky máme.

Chcete čistou a novou fasádu? Napište nám na info@zofi.cznebo na tel.: 800 46 46 46

Autor článku:

Roman Studený Vedoucí stavebního střediska
Roman Studený
Vedoucí stavebního střediska

Potřebujete pomoc s likvidací fasádní řady, očištěním fasády a její obnovou?

V našem eshopu najdete vše potřebné pro očištění fasády a následnou prevenci.

Koupit ZDE
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše