Report z realizace zateplení rodinného domu paropropustným polystyrenem BAUMIT OPEN PLUS

Report ze stavby 191010 - Zateplení fasády RD, Říčany

Obrázek 1 pro článek Report z realizace zateplení rodinného domu paropropustným polystyrenem BAUMIT OPEN PLUS

Termín realizace: 3/2019

Zateplovací systém: BAUMIT OPEN PLUS SYSTÉM šedý paropropustný polystyren

Adresa domu: Táborská, Říčany u Prahy

Typ domu: Rekonstrukce staršího RD, s novou vchodovou přístavbou

Typ zdiva: CPP, cihla pálená tl. 450 mm na původní stavbě, na vchodové přístavbě Porothem 17,5 P+D

Zákazník nás kontaktoval pomocí mailové pošty, poptával zateplení fasády rodinného domu. První komunikace proběhla bez vyplnění poptávkového formuláře a zákazník přiložil pouze skromný výkaz výměr. Pokud není zrovna podmínkou nabídka z výkazu výměr, snažíme se nabídky přepočítat z přesné výkresové dokumentace a nebo podle reálného přeměří při schůzce. Ze zkušenosti víme, že výkaz výměr bývá jen zřídka správně a přesně vyhotoven. Zákazníka jsme si evidovali, poté byl kontaktován obchodním zástupcem pro danou oblast. Byla domluvena schůzka na místě tak, aby vyhovovala termínově oběma stranám.

ZOFI.CZ REALIZACE ZATEPLENÍ FASÁD


Schůzka proběhla, zákazník prezentoval své požadavky a zájem o difuzně otevřený zateplovací systém. S ohledem na stáří domu jsme systém doporučili, byl zde zájem o dotaci NZÚ, po zjištění druhu a tloušťky obvodového zdiva navrhneme funkční tloušťku izolantu. Na veškeré materiály zdiva a tloušťky, máme zpracovaný odborný posudek pro návrh funkční tloušťky izolantů. Protože měl zákazník vypracovanou novou výkresovou dokumentaci a ta po kontrole odpovídala reálnému stavu na domě, přislíbil odeslání na mailovou adresu obchodního zástupce.  Podle přiložené výkresové dokumentace bude vypočítaná podrobná cenová nabídka.

ZOFI.CZ REALIZACE ZATEPLENÍ FASÁDY

Po odeslání cenové nabídky zákazníkovi, došlo ještě k menším úpravám v cenové nabídce a poté byla realizace potvrzena. Zástupce vypracoval smlouvu o dílo a protože investor pracoval nepravidelně, byl dohodnut podpis smlouvy elektronickou formou. Dále byla nabídka a výkresová dokumentace předána projekci, k vypracování dotačního titulu NZÚ.  Ve smlouvě je stanoven pevný termín realizace a předání staveniště, zde na datum předání staveniště obchodní zástupce předá stavbu příslušnému technikovi, který až do dokončení díla bude za stavbu odpovídat.

 

Projekt a navržená řešení materiálů a prací:

Na původní část domu byl navržen izolant Baumit OpenPlus tloušťky 160 mm, jedná se o difuzně otevřený šedý polystyren. Investor měl zájem o provedení ozdobných prvků a šambrán okolo oken, pomocí izolantu. Jedná se o difuzně otevřený polystyren a ozdobné prvky se lepí většinou v tloušťce do 30 mm, v takových tloušťkách se navrhnutý druh izolantu nevyrábí. Klasický polystyren na vytvoření prvků zde nebyl vhodný použít, protože by systém v místech lepení uzavřel. Navrhnuli jsme zde fasádní vatu v tloušťce 20 mm, která splňuje požadavky na difuzní otevřenost.

Soklová část se na domě nerealizovala, pohledově zůstalo stávající kamenné obložení. Odstřikové plochy na domě, byli opatřeny perimetrickým polystyrenem Styro SD 200 v tloušťce 160 mm.

 

ETICS skladba:

BAUMIT OPEN ZATEPLOVACÍ SYSTÉM

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali, paropropustný systém Baumit OpenPlus s lepící a stěrkovou hmotou Baumit OpenContact, výztužnou armovací tkaninou Baumit OpenTex, probarvenou penetraci pod omítku Baumit Premium Primer a minerální pastovitou omítkou Baumit NanoporTop 1,5 mm hlazenou strukturou.

Zařízení staveniště:

Při počátečním předáním stavby, nám investor ukázal přístup k přívodu vody a přípojku elektřiny, pro nás nezbytná věc při realizaci. Při nástupu na staveniště je pro nás důležité mít zajištěn prostor pro řemeslníky, na složení nářadí a drobného materiálu, dále přístup k WC. V případě této stavby nebyl na pozemku možný prostor, který by investor mohl poskytnout pro užívání, proto jsme zajistili dovoz  mobilního prostoru pro řemeslníky. Byl zde také na náklady investora zajištěna mobilní toaleta. Dům byl situován na hlavní příjezdové cestě, proto byl transport materiálu na pozemek jednoduchý. Materiál byl složen na přilehlém místě u domu.

SKLADOVÁNÍ IZOLANTU NA STAVENIŠTI


Příprava podkladu pod zateplovací systém:

Stávající omítka domu byla podkladem v dobrém stavu, ale povrchový nátěr se už za léta služby lokálně odlupoval. Proto byl po postavení lešení povrch omítky ošbrábán a očištěn od nečistot. Na připravenou a očištěnou omítku, byla nanesena celoplošně hloubková penetrace. Vchodová novostavba byla už zateplena a zastěrkována, zde byl povrch přebroušen a natřen hloubkovou penetrací.

 

Ostatní přípravné práce:

Součástí přípravných prací na fasádě bylo osazení dvou překladů nad vchodem do podstřešního prostoru. Zakrytí oken a dveří PE-fólií a zakrytí všech konstrukcí ohrožených znečištěním při realizaci. Na místech prostupů pod budoucí světla, zásuvky a vypínače, byly osazeny systémové KEZ a MDZ prostupy.

KEZ KRABICE DO ZATEPLENÍ

 

Lepení:

Lepení tepelně izolačních desek jsme prováděli na tzv. "rámeček a 3 buchty do středu desky", pomocí lepidla Baumit OpenContact. Lepení fasádní vaty jako ozdobné prvky jsme lepili celoplošně pomocí stejného lepidla.

 

Spáry mezi izolací:

Při lepení izolačních desek vzniká i při předpisovém vylepení drobná spára mezi deskami. Takovou spáru vyplníme co nejhlouběji pomocí polymerové pěny Ceresit WHITEQ.

 

Kotvení:

Pro kotvení difuzně otevřeného polystyrenu, bylo použito závrtné kotvení Fischer termoz SV II Ecotwist 30-60, v počtu 6 ks/m2. Od tloušťky izolantu nad 150 mm, je při použití této hmoždinky součinitel bodového prostupu tepla 0,000 W/K (platí při vyplnění otvoru PU pěnou).

Fasádní armovací profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou. Fasádní systémové profily se instalují před realizací stěrek a v místě použití se izolant jemně zbrušuje. 

 

Parapety:

Některé parapety si zajišťoval investor u klempíře, jednalo se o místo v zaoblení domu, kde se nedají použít systémové parapety. Na většinu oken jsme zajistili a namontovali parapety z taženého hliníku o síle 1,5mm, s hliníkovými krytkami. Parapety se objednávají po vylepení ostění, zde se zaměří přesná šířka parapetů.

 

Armovací vrstva:

Po kotvení a přebroušení izolantu, se provádí stěrkové souvrství s armovací tkaninou. V postupu se natahuje první vrstva stěrky a do ní se vkládá armovací tkanina STARTEX, nejlépe ještě za živého stavu stěrky, se nanáší tenčí druhá vrstva stěrky.  Na domě byl pro stěrkování izolantu, použit vysoce paropropustný lepící tmel Baumit OpenContact.

 

Finální úprava fasády:

Po dokončení a vytvrzení armovací vrstvy, se fasáda celoplošně natřela probarveným penetračním nátěrem Baumit PremiumPrimer. Na nanesenou penetraci, byla natažena minerální pastovitá omítka Baumit NanoporTop, hlazenou strukturou o zrnitosti 1,5mm. Investor si vybrat dva různé druhy odstínu omítkoviny, při výběru barvy byl poskytnut vzorník barev a zajištěn reálný vzorek omítkoviny.

 

Dokončení díla:

Po vytvrzení omítky se plocha fasády projde a upraví se všechny detaily do výsledného výsledku. Jsou zatmeleny všechny parapety a případně detaily k prvkům jako je oplechování, nakotví se dešťové svody, hromosvod a případě světla, vypínače a další. Dojde k finálnímu úklidu staveniště a odvozu odpadu, wc a v tomto případě odvoz boudy pro řemeslníky. Lešenáři zdemontují lešení a uklidí se fólie které byli pod lešením. Obchodní zástupce a nebo pověřený technik předá dílo protokolárně, předá stavební deník a vyřeší se případný soupis prací, na jehož základě se vystavuje finální fakturace.

 

Autor:

Radek Pěnica, obchodně-technický zástupce ZOFI fasády s.r.o.

Zaujal vás náš přístup k realizacím?

Máte zájem o podobné řešení pro vaši stavbu? Sdělte nám své představy!

NEZÁVAZNĚ POPTAT
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše