Šedý grafitový fasádní polystyren, v čem je lepší než bílý?

Šedý grafitový polystyren patří mezi nejpoužívanější izolanty. Jaké jsou jeho vlastnosti, v čem se liší od bílého EPS a jak jej správně aplikovat v zateplovacích systémech? Vše najdete v článku.

Obrázek 1 pro článek Šedý grafitový fasádní polystyren, v čem je lepší než bílý?

Šedý grafitový polystyren dnes patří mezi nejpoužívanější fasádní izolanty. Díky jeho skvělým tepelně izolačním vlastnostem je dnes tento izolant používanější než klasický bílý EPS70 F.

Šedý grafitový polystyren je na našem trhu od roku 2007. Složením je tento materiál stejný jako klasický bílý fasádní polystyren, do kterého jsou přimíchány grafitové částice (uhlík). Grafitové částice výrazně vylepšují tepelně izolační schopnosti a účinky fasádního polystyrenu a obarvují ho do typické šedé až černé barvy.

Fasádní polystyrénové desky, vylepšené o vlastnosti grafitu, mají tendenci odrážet teplo zpět do zdiva. Součinitel tepelné vodivosti šedého EPS λ = 0,032 W.m-1.K-1 je o cca 20 % nižší, než hodnota bílého EPS 70 F, kde λ = 0,039 W.m-1.K-1.

Dík těmto vlastnostem je možné při zachování stejného odporu možno aplikovat o 20% tenčí izolant. Kde tedy byla projektem navrhnuta tloušťka bílého EPS 70F 10 cm bude stačit nyní stačit 8 cm šedého grafitového EPS.

V jiném případě, kdy zachováte projektem navrženou tloušťku a bílý EPS nahradíte šedým polystyrenem, získáte o 20% lepší tepelně izolační vlastnosti celého zateplovacího systému.

Tyto nesporně lepší tepelně izolační vlastnosti snižují tloušťku zateplené fasády a to je velkou výhodou např. u starších domů s tloušťkou zdiva nad 40 cm. Snížíte tak šířku ostění oken a celkově uspoříte na užitném prostoru okolí domu. Na zateplení ostění je šedý polystyren velice vhodný a lze jej použít tam, kde v potřebné tloušťce bílý EPS nevyhovuje.

Šedý fasádní polystyren je dnes bezesporu izolačním materiálem s nejlepším poměrem CENA / VÝKON na trhu. Na kontaktní zateplení fasád jej můžu jedině doporučit.


ŠEDY GRAFITOVÝ POLYSTYREN a EPS 70 F, porovnání izolačních a technických vlastností, cena:

Šedý EPS STYROTHERM PLUS:
Objemová hmotnost: 13,5-18kg/m3
Součinitel tepelné vodivosti: 0,032
Faktor difuzního odporu: 20
Pevnost v tlaku: 70 kPa
Reakce na oheň: E
Cena obvyklá: 1500 Kč/m3 s DPH


EPS70F:
Objemová hmotnost: 13,5-18kg/m3
Součinitel tepelné vodivosti: 0,039
Faktor difuzního odporu: 20-40
Pevnost v tlaku: 70 kPa
Reakce na oheň: E
Cena obvyklá: 1200Kč/m3 s DPH

*uvedené ceny jsou pouze orientační (Červen 2018)

Grafit obsažený v izolantu plní funkci odrazu teple od izolantu směrem zpět do zdiva a opačně v letních měsících působení slunce zpět do exteriéru. Přidané grafitové částice zlepšují reakci vlastnosti tohoto izolantu na oheň a žár. I přes tuto zkutečnost je šedý grafitový polystyren řazen to TŘÍDY REAKCE NA OHEŇ "E". Nepodporuje tedy hoření a je samozhášivý. Šedý polystyren se při požáru roztaví.

S ohledem na zdravotní stránku věci, je grafitový polystyren zdravotně NEZÁVADNÝ a nijak nedráždí. Grafitové částice způsobují hladší povrch desek. Jakákoliv manipulace a práce s tímto materiálem nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace.

MATERIÁLOVÁ SKLADBA ZATEPLOVACÍHO SYSTÉMU S ŠEDÝM POLYSTYRENEM ZDE:

Pro plnou funkčnost a dlouholetou výdrž zateplovacího systému je nutné při aplikaci šedého polystyrenu postupovat podle předepsaných pravidel, které doporučují výrobci. Vedle lepších izolačních vlastností je dalším rozdílem oproti bílému EPS reakce na působení slunečního UV.

Šedý polystyren má nízké procento odrazu světla a má tendenci plně pohlcovat sluneční záření. To způsobuje přehřívání izolantu, zvýšení povrchové teploty, a následně deformaci izolačních desek. Může dojít k objemovým Proto je velice důležité při skladování a následném nalepení šedých polystyrenových desek, polystyren chránit před přímým slunečním zářením. To může způsobit objemové deformace a možné prohnutí nebo vyboulení desek, povrchové stárnutí a postupné ubývání izolantu.


NA CO SI DÁT POZOR PŘI ZATEPLENÍ ŠEDÝM GRAFITOVÝM POLYSTYRENEM:

  • Desky z šedého EPS se na slunci více zahřívají, proto musí být při převozu a skladování trvale chráněny před slunečním svitem. Polystyren je většinou balen ve fóliích, které základní ochrannou činnost zastávají, i přesto ale doporučujeme desky chránit před delším vlivem slunce. Nemělo by dojít k překročení povrchové teploty 70°C
  • Při lepení šedých fasádních desek na fasádu je nutné zavěsit před lešení zakrývací sítě, které částečně zastíní povrch fasády. Zakrývací síť by měla chránit izolant až do nanesená základní armovací vrstvy. Při nedodržení těchto ochranných postupů dochází k deformaci desek. Následně vznikají dilatační mezírky mezi jednotlivými deskami. Tyto mezery je nutné následně vypěnit speciální montážní pěnou. Např. pěnou CERESIT WHITETEQ.

Pro představu, jaké jsou povrchové teploty šedého polystyrenu v různých situacích přikládáme měření, které proběhlo na naší realizaci zateplení bytového domu šedým polystyrenem v Brně.

Naměřené hodnoty na šedém EPS, při venkovní teplotě 27-28°C 19.5.2017 v Brně:

Ve stínu za sítí na šedém EPS 27°C


Na oslněné straně pod podlážkou ve stínu na šedém EPS 33,3°C


Na oslněné straně ze sítí na šedém EPS 41°C


Na přímém slunci na šedém EPS 73,9°C

Měření dokazuje že působení slunce na šedý polystyren není dobré podceňovat, takto velké výkyvy teplot se vždy nějak projeví. Vždy je tedy důležité šedý polystyren správně zakrýt a postupovat dle předepsaných postupů.


POSTUP REALIZACE - LEPENÍ, KOTVENÍ A VÝZTUŽNÁ VRSTVA:

Postup realizace je stejný jako u klasického bílého polystyrenu. Pro kvalitní nalepení izolantu je vždy nutné použít kvalitní lepidlo, které polystyren trvale spojí s podkladem. Šedý polystyren nelepte stejným lepidlem jako bílá EPS.

Obsah grafitu v izolantu způsobuje jeho hladší a "mastnější" povrch, který není ideálně přilnavý jako u bílého EPS. Levnější lepidla nejsou schopné trvale k tomuto materiálu přilnout a přenášet možné pnutí materiálu v ploše fasády. Doporučujeme vždy použít lepidla určené na lepení šedého polystyrenu jako např: CERESIT CT 85, Weber.therm elastik nebo Baumit Starcontact. Tyto doporučená lepidla mají větší podíl disperzních, elastických a výztužných složek, které zajišťují pevný soj izolantu s podkladem a dokáží odolávat menším objemovým změnám izolantu v ploše fasády. Izolační desky z pěnového polystyrenu je možné lepit i speciální polyuretanovou pěknou CERESIT CT 84. Pěnou lze lepit v oblasti ostění, při zateplení na OSB desky, nebo na novostavby, kde to rovinatost a přesné zdění dovoluje.

Dalším krokem je kvalitní zakotvení polystyrenu k podkladu. Z naší zkušenosti je ideální počet hmoždinek 6 - 8 kotev na m2 zateplené plochy. Vždy je nutné zvolit zápustnou montáž a následně hmoždinky zakrýt šedou EPS zátkou, která eliminuje možný tepelný most. Nezapuštění hmoždinek může způsobit tepelné mosty a následné prokreslení hmoždinek ve finální omítkové vrstvě. To může v budoucnu vést k dalším komplikacím jako jsou plísně a deformace a další estetické vady.

Aplikace výztužné armovací vrstvy probíhá naprosto stejně jako u bílého fasádního polystyrenu. Je důležité použít správný stěrkový tmel, který je určen přímo na šedý EPS. Většinou je to stejný tmel jako na lepení těchto desek např: CERESIT CT 85, Weber.therm elastik nebo Baumit Starcontact. Pro armování použíte kvalitní armovací tkaninu jako např. VERTEX R131, nebo jiné výrobcem doporučené armovací tkaniny. Aplikaci armovací vrstvy po vylepení zbytečně nedokládejte. Armovací vrstva zpevňuje komplechně celou plochu fasády a chraní izolant před degradací vlivem slunečního záření a okolního počasí. 


VÝBĚR SPRÁVNÉ TLOUŠŤKY IZOLACE ŠEDÉHO GRAFITOVÉHO POLYSTYRENU:

Častá otázka našich zákazníků. Tloušťku izolantu volte podle druhu a tloušťku zdiva a hlavně jeho vlastnostech. Pro materiály jako jsou: PLNÁ CIHLA, SMÍŠENÉ ZDIVO, STARÉ DUTÉ CIHLY, ŠKVÁROBETON, ŠEDÝ PÓROBETON a tloušťky zdiva:

  • 400 - 450 mm použít šedý polystyren tl. 100 - 120 mm
  • 250 - 350 mm použít šedý polystyren tl. 140 - 180 mm
  • 175 - 250 mm použít šedý polystyren tl. 200 - 300 mm

* jedná se pouze o obecné doporučení. Volba správného izolantu se vždy odvíjí dle druhu zdiva, tloušťky, stavu zdiva (vnitřní vlhkost) a navrženého řešení dle projektu.

Šedý grafitový polystyren je kvalitní izolační materiál, který v současnosti stále nabírá na popularitě. Jeho všestranné využití a vynikající tepelně izolační vlastnosti jsou důvodem, proč je nyní tak hojně využíván v kontaktním zateplování fasád. V poměru cena / výkon se jedná o nejefektivnější izolační řešení. S šedým polystyrenem máme bohaté zkušenosti a můžeme vám jeho použití jen DOPORUČIT.

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše