BONUS: Termo omítka vs. kontaktní zateplovací systém

Jaké jsou výhody a nevýhody použíti TERMO OMÍTKY oproti klasickým zateplovacím systémům s tepelným izolantem?

Obrázek 1 pro článek BONUS: Termo omítka vs. kontaktní zateplovací systém

Termo omítka vs. kontaktní zateplovací systém na novostavbách z termo-bloků YTONG, HELUZ, POROTHERM atd. Oba tyto systém lze na tyto novostavby aplikovat. Jaké jsou tedy rozdíly, které by měl zájemce o zateplení zvážit?

Jak už bylo zmíněno v minulém díle tohoto seriálu, novostavby lze dodatečně zateplovat izolantem, nebo na stavby z termo bloků použít termo omítku.

Pomocí relativně malé vrstvy termo omítky (3-4 cm) vytvoříte na zdivu tzv. separační krycí souvrství, které se následně zaarmuje armovací tkaninou, napenetruje a finálně upraví fasádní omítkou. Tato skladba omítkového souvrství se tváří jako klasický zateplovací systém. V podstatě je tepelný izolant nahrazen termo omítkou a ostatní části systému jsou stejné.

Velkou výhodou termo omítky je bezesporu její vysoká paropropustnost.

Když to srovnáme cenově, tak se cena souvrství s termo omítkou skoro rovná kontaktnímu zateplovacímu systému s polystyrenem nebo vatou, které ale mají daleko lepší tepelně izolační vlastnosti.

Obecně se uvádí že 4 cm termo omítky se izolačními vlastnostmi rovnají 1 cm bílého fasádního polystyrenu. Takže docílení stejných tepelně izolačních vlastností jako např. 10 cm fasádního polysternu je vlastně nereálné, jak finančně, tak z pohledu realizace takto velké vrstvy (40cm).


Postup nanesení termo omítky:

Po vyzdění zdiva z termo bloků se provede před-nástřik. Následně se v jedné nebo ve dvou vrstvách nastříka kompresorem termo omítka, která je lehčená a obsahuje perlit nebo příměs polystyrenu. Následně se musí termo omítka nechat vyzrát. Při ideálním počasí (teplota 10-20°C) zraje termo omítka rychlostí 1 mm za den. Takže pro vyzrání vrstvy termo omítky 3 - 4 cm je opravdu doporučeno počkat cca 3 - 4 týdny před nanášením dalších vrstev.

Následně se pak aplikují další vrstvy celého systému a ve finále pak vše vypadá jako normální zateplovací systém.

Výhody klasického zateplení oproti termo omítce:

Tepelný izolant má v zateplovacím systému funkci tepelně izolační. Výrazně zlepšuje tepelně izolační vlastnosti na problematických částech stavby jako jsou překlady, ztužující věnce atd. Částečně dokáže přenášet pohyby stavby a eliminuje praskání souvrství v ploše, což může být na fasádách s termo omítkou po letech problém.

V praxi se tyto problémy opravdu objevují a už za sebou máme řadu zakázek, kdy se tyto domy z termo bloků po letech dodatečně zateplují klasickým zateplovacím systémem.

Běžně tedy doporučujeme tyto domy z termo bloků dodatečně zateplit paropropustným systémem s fasádní vatou, děrovaným polystyrenem Baumit OPEN, nebo třeba systémem NEW THERM s PUR pěnou.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše