Jak ochránit fasádu před graffiti a jak graffiti z fasády odstranit?

Nechtěné Graffiti (obrázky, podpisy, loga, obrazy, sprejovací vandalismus) na fasádních plochách narušují celkový vzhled domu. Jak ochránit fasádu před graffiti a jak graffiti z fasády odstranit?

Obrázek 1 pro článek Jak ochránit fasádu před graffiti a jak graffiti z fasády odstranit?

Prevence před graffiti na fasádách zahrnuje několik opatření, která mohou snížit riziko výskytu graffiti:

  1. Nainstalujte kamerový systém - kamerový systém může odradit potenciální pachatele graffiti.
  2. Používejte antigraffiti nátěry - speciální nátěry s antigraffiti ochranou mohou pomoci snížit poškození fasády. Tyto nátěry mohou být aplikovány na betonové, kamenné, minerální a další povrchy fasád.
  3. Omezte přístup ke stěnám budov - zamezte přístupu ke stěnám budov pomocí plotů, zábradlí nebo květinových záhonů. Toto může pomoci omezit možnost výskytu graffiti.
  4. Zvyšte osvětlení - dobře osvětlená místa jsou méně atraktivní pro pachatele graffiti. Proto zvyšte osvětlení ve vašem okolí.
  5. Sledujte stav fasády - čistá a udržovaná fasáda může odradit pachatele graffiti. Proto pravidelně čistěte a udržujte fasádu budovy.

Pokud se vaše stavba nachází na exponovaných místech s velkým pohybem osob a obrázky graffiti se objevují na okolních stavbách, doporučujeme uvažovat o preventivním opatření v podobě systémového ochranného nátěru, skládajícího se ze dvou vrstev:

  1. Weber Antigraffiti podklad
  2. Weber Antigraffiti nátěr

Preventivní ochranný systém Weber Antigraffiti umožňuje mnohonásobné odstranění graffiti z jednoho místa bez nutnosti obnovování nátěru.

Bez této preventivní ochrany není možné odstranit graffiti z fasádních barev a strukturovaných omítek bez poškození podkladu. Weber Antigraffiti nátěrový systém umožňuje z povrchu fasád odstranit obrazce vytvořené barvami, sprejem, fixou. Z takto chráněných ploch je možné graffiti odstranit až 100 krát.

Postup provedení ochranného Weber Antigraffiti nátěru:

Preventivní antigraffiti nátěr se nanáší na suchý vyzrálý podklad při teplotě +5 °C až +25 °C. Nátěr je nutné nanést v rovnoměrné vrstvě, nesmí se objevit nenatřená místa ani místa s přebytkem nátěru.

1. Očištění stávajícího podkladu

Zbavte stávající fasádu prachu a nečistot tlakovou vodou, případně mechanicky kartáčem.

2. Aplikace podkladního nátěru

Malířskou štětkou, válečkem nebo stříkací pistolí naneste jednu vrstvu podkladního nátěru weberantigraffiti podklad (dvě vrstvy jsou nutné pouze v případě velmi hrubých a savých podkladů).

3. Příprava ochranného nátěru

Weberantigraffiti nátěr důkladně promíchejte, aby vznikla homogenní směs a nechte 5 minut odstát. Po 24 hodinách od aplikace weberantigraffiti podkladu naneste 2 vrstvy vlastního weberantigraffiti nátěru. Druhou vrstvu nanášejte až první vrstva uschne (cca. po 4 hod. dle klimatických podmínek).

4. Aplikace ochranného nátěru

Po 24 hodinách od aplikace weberantigraffiti podkladu naneste 2 vrstvy vlastního weberantigraffiti nátěru. Druhou vrstvu nanášejte až první vrstva uschne (cca. po 4 hod. dle klimatických podmínek).

 

Celý povrch musí být ošetřen rovnoměrně, nesmí se objevit nenatřená místa ani místa s přebytkem nátěru. Ideálním řešením aplikace jsou dva pracovníci – první nanáší válečkem směs a druhý roztírá bez namáčení stejným typem válečku nanesený nátěr do rovnoměrné vrstvy. Doporučujeme používat válečky šíře 250 mm s vlasem 18 mm, které se používají pro nátěr hrubých povrchů, horní hranu nátěru je v každém případě nutné ukončit do předem nalepené fasádní pásky (pásku ihned po 1. vrstvě odstraňte a pečlivě rozetřete nátěr, který se pod ní dostal).

Používejte váleček nasazený na teleskopické tyči – umožní vám lépe tlačit do válečku a tím lépe rozetřít nanesenou vrstvu.

 

Produkty systému Weber Antigraffiti:

Weberantigraffiti podklad

Použivá se jako podkladní nátěr na všechny podklady před aplikací weberantigaffiti nátěru.

 

Weberantigraffiti nátěr

Permanentní nátěr pro preventivní ochranu před graffiti

 

Provedené antigraffiti na takto ochráněné fasádě lze odstranit pouze vodou!

Až 100 krát z jednoho místa bez nutnosti obnovování ochranného nátěru (záleží na hrubosti povrchu a tloušťce naneseného ochranného filmu).

 

1. Hladké povrchy

Postříkejte graffiti vodou a vlhkým hadrem nebo houbou jej odstraňte. Proces odstraňování lze urychlit použitím jemného čistidla (tekutým mýdlem nebo přípravkem na mytí nádobí).

Jak ochránit fasádu před graffiti a jak graffiti z fasády odstranit?

 

2. Hrubé porézní povrchy

Pomocí měkkého kartáče a vody s jemným čistidlem (tekuté mýdlo nebo přípravek na mytí nádobí). Odstraňování graffiti z větších ploch může být provedeno pomocí vysokotlakých čističů – tryskou s plochým paprskem s max. teplotou vody + 40 °C a tlakem max. 80 barů.

Jak ochránit fasádu před graffiti a jak graffiti z fasády odstranit?

 

3. Odstraňování plakátů a lepidel

Plakáty, lepící pásky a samolepky odpadnou z povrchu po chvíli samy v důsledku foukání větru, deštěm nebo mohou být odstraněny rukou. Ty, které jsou založeny na speciálních lepidlech, mohou být odstraněny tlakovou vodou s teplotou do +40 °C a tlaku do 70 barů.

 

Jak mám odstranit GRAFFITI z fasády?

Nemáte na fasádě preventivní ochranný systém WeberAntigraffiti a graffiti se Vám naní objevilo? Nezoufejte! Máme pro vás odstraňovač Graffiti provedené pomocí barev, sprejů a fixy.

WEBER Antigraffiti odstraňovač

Výrobek byl vyvinut speciálně pro odstranění graffiti z nátěrů pro preventivní ochranu před graffiti (weber.antigraffiti nátěr). Na graffiti je třeba působit progresivně a hlídat okamžik, kdy působení odstraňovače zastavit.

 

Podrobný popis postupu ochrany fasády před graffiti od firmy Weber naleznete ZDE

Autor článku:

Roman Studený Vedoucí stavebního střediska
Roman Studený
Vedoucí stavebního střediska

Antigraffiti přípravky

Hledáte funkční materiály pro prevenci, ochranu a čištění fasády před graffiti nástřiky?

Koupit ZDE
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše