Postup zateplení fasády polystyrenem - krok za krokem

Zateplení fasády je uceleným souborem činností, které na sebe navazují a společně tvoří zateplovací systém. V tomto článku vás krok po kroku provedeme celou realizací zateplení, tak jak na sebe jednotlivé práce navazují.

Obrázek 1 pro článek Postup zateplení fasády polystyrenem - krok za krokem


1. Příprava podkladu

Správně připravené podkladové zdivo pro lepení fasádního polystyrenu musí být čisté, suché a zbavené všech nečistot a mastnoty. Důležitá je soudržnost podkladu. Pokud jsou původní omítkové vrstvy nesoudržné, je nutné je ze zdiva odstranit, oklepat.

Podklad musí být dostatečně rovný. Každá nerovnost bude omezením při dalších pracech na zateplení. Nerovnosti je nutné obouchat, oklepat a případné díry a prohlubně vyrovnat jádrovou omítkou. 

Takto připravený podklad je nutné penetrovat hloubkovým penetračním nátěrem. Penetrační nátěr sjednotí savost zdiva a zajistí lepší přilnavost lepícího tmelu. Vždy doporučujeme použít penetrace stejné značky jako lepící tmel.

S přípravou podkladu souvisí i odstranění všech prvků které na nové fasádě nebudou, nebo brání v zateplovacích pracech. Konkrétně jsou to původní klempířské prvky (parapety, okapy, žlaby), hromosvody, světla, poštovní schránky, atd.

 

2. Založení zateplovacího systému

Nejběžnější založení zateplovacího systému je s použitím hliníkové zakládácí LOS lišty. Tloušťka lišty je daná tloušťkou polystyrenu. Lišta se na zdivo montuje s pomocí natloukacích hmoždinek. Založení musí být perfektně vodorovné a v perfektní rovině vůči podkladovému zdivu. K vyrovnání nerovností zdiva slouží vymezovací podložky. Jednotlivé soklové lišty (2m) se mezi sebou spojují spojkou pro soklové lišty.

Díky hliníkovému profilu vytvoříte rovnou a pevnou spodní hranu zateplovacího systému s estetickým vzhledem a okapovou funkcí, důležitou pro správný odvod vody z fasády. Hliníková zakládací lišta plní zároveň i protipožární ochranu izolantu a chrání systém proti vniknutí škůdců.

Alternativou k hliníkové liště jsou i PVC zakládací sady, nebo založení systému na dřevěnou lať.

 

3. Lepení fasádního polystyrenu

Lepení polystyrenu vždy začíná od zakládací lišty směrem nahoru. Vždy se začíná od nároží stěny, kde je nutné dodržet dostatečný přesah (min. jako je použitá tloušťka izolace) pro správné provázání s další stranou domu. Desky na zeď lepíme vždy naležato.

Lepící tmel na desku nanášejte vždy jako obvodový rámeček a 2 - 3 terče (buchty) uvnitř, případně celoplošně se zubovým hladítkem.

Takto zabráníte proudění vzduchu mezi izolantem a zdivem. Dalším důvodem je dodržení rozmístění tmelu pro následné kotvení talířovou hmoždinkou. Talířová hmoždinka musí při kotvení procházet právě skrze lepící tmel. Kotvení v dutých místech (tam kde není mezi EPS a zdivem tmel) je fatální chyba.

Fasádní tmel vždy volte dle zvoleného polystyrenu. Pro grafitové šedé polystyreny jsou určeny speciální flexibilní tmely se skelným vláknem.

Další možností je lepení izolantu na montážní pěnu. Lepení pěnou šetří čas a je méně náročné. Zde jsou ale opravdu vysoké nároky na rovný podklad. O lepení polystyrenu pěnou píšeme podrobně v tomto článku.

 

4. Zápustné kotvení izolantu talířovou hmoždinkou

Fasádní desky se po nalepení kotví fasádní talířovou hmoždinkou. Hlavním důvodem kotvení polystyrenu fasádní talířovou hmoždinkou je dodatečné zajištění tepelného izolantu proti termo-dynamickým změnám a působení sání větru na plochu zateplení fasády.

Izolační deska se vždy kotví v rozích po obvodu desky a v ploše v místech, kde byl aplikován lepící tmel (buchty). Nejprve se do polystyrenu vyfrézuje otvor 2 cm v místě, kde bude talířová hmoždinka. Pro frézování použijeme fasádní frézku.

Talířovou hmoždinky následně nasadíme do předvrtaného otvoru a AKU šrobovákem dotáhneme. Na pevně zakotvenou hmoždinku nasadíme fasádní EPS zátku. Zápustná montáž hmoždinky s fasádní zátkou eliminuje nežádoucí tepelné mosty, hmoždinky se tak v zímních měsících neprokreslují na finální omítce.

Počet hmoždinek na 1 m2 fasády se liší dle použitého izolantu, zdiva a hmoždinky. Vždy je dobré toto konzultovat s dodavatelem zateplovacího systému. Z praxe můžeme doporučit použít vždy minimálně 6 hmoždinek na 1 metr čtvereční plochy zateplení.

 

5. Přebroušení polystyrenu a vypěnění spár izolační pěnou

Po nalepení izolačních desek a jejich zakotvení je nutné celou plochu fasády sjednotit a srovnat. Fasádní desky mají už z výroby určité procento tolerance v rovinnosti. Proto dochází po nalepení desek ke vzniku malých spár a škvír. Spáry do dvou 2 mm je nutné vypěnit izolační PU pěnou, která je na to určená. Spáry nad 2 mm je nutné vyplnit přířezem izolačního polystyrenu a následně vypěnit.

Vytvrzenou přebytečnou pěnu zařízneme zalamovacím nožem a můžeme přistoupit k celoplošnému přebroušení fasády. Účelem broušení je dosáhnout předepsané rovinnosti fasády, protože ostatními úkony se takto dosažená rovinnost už jen kopíruje. Broušení se provádí tzv. brusným hladítkem.

 

6. Instalace fasádních profilů a lišt

Fasádní profily a lišty zvyšují pevnost zateplovacího systému, zaručují správnou funkčnost zateplení, plní ochrannou funkci a vytváří pěkný a estetický detail.

Použití lišt a profilů je důležité pro stabilní a funkční založení zateplovacího systému, zpevnění všech rohů a koutů fasády, správné napojení fasády na otvorové prvky a další části domu, správný odvod vody z povrchu fasády, dilataci větších ploch fasády a eliminaci prasklin v kritických místech fasády. Důležité je i použití speciálních armovacích rohů pro eliminaci prasklin v nároží otvorových prvků.

 

7. Armovací vrstva - stěrka

Výztužná vrstva, lidově nazývaná také "STĚRKA", je jednou z nejdůležitějších částí souvrství kontaktního zateplovacího systému. Výztužná vrstva chrání fasádní izolant před působením slunečního UV záření, zpevňuje celou plochu zateplení domu a vytváří pevný, rovný a ucelený podklad pro aplikaci finální povrchové úpravy zateplovacího systému.

Armovací vrstvu tvoří stěrkový tmel (většinou stejný jako pro lepení izolantu) a armovací taknina “Perlinka”. Nejpoužívanější perlinkou na českém trhu je tkanina Vertex R131 160g/m2, velikost oka: 3,5 x 3,5mm.

Lepicí hmota se nanáší nerezovým hladítkem s velikostí zubů 10 x 10 mm. Do takto naneseného tmelu vložíme ve směru shora dolů armovací tkaninu. Vzájemných přesah pásů musí být nejméně 100 mm (na tkanině barevně znázorněno). Sklotextilní síťovina jako výztuž základní vrstvy musí být uložena bez záhybů a z obou stran musí být kryta stěrkovou vrstvou nejméně 1 mm.

Podrobný článek o armovací vrstvě s postupem najdete ZDE

 

8. Penetrace před nanášením finální omítky

Po správě vytvořené stěrce přichází na řadu nanesení finální pastovité omítky. Před tímto krokem je potřeba armovací vrstvu napenetrovat základním nátěrem.

Každý výrobce má ke svým pastovitým omítkám předepsané penetrační nátěry. Tyto nátěry jsou probarvené do stejného nebo podobného odstínu jako následná finální omítka. Penetrace zvýší přilnavost omítky k podkladu a probarvení do podobného odstínu eliminuje prosvítání podkladu při nedokonalém nanesení finální omítky. Penetrace se nanáší malířskou štětkou nebo válečkem.

Z části napenetrovaná fasáda před nanášením finální omítky

 

9. Nanášení finální omítky

Fasádních omítek je celá řada a výběr je dobré vždy konzultovat s dodavatelem zateplení. Výběr omítky je závislý na typu domu, druhu zateplení, krajině kde se stavba nachází a na tom jak bude omítka namáhána povětrnostními vlivy.

Z estetického hlediska lze omítky dělit podle různých zrnitostí od 0,5 mm po 3 mm, a dle struktury na točené (hlazené, zatíraná, škrábaná) a rýhované.

Vždy je dobré mít vyřešenou podobu fasády ještě před začátkem samotné realizace. Podrobný popis pastovitých omítek najdete v tomto článku.

Pro správné a vzhledově pěkné nanesení omítky je zapotřebí zajistit odpovídající počet pracovníků. Omítka se musí natahovat v jedné ploše stěny na jeden zátah. Natahuje se shora směrem dolů. Pracovní záběr pro jednoho pracovníka je 2-3m2. Omítka se při natahování musí napojovat v čerstvém mokrém stavu. Pokud by omítka při natahování rychle schla, tvořily by se spoje mezi patry lešení a napojení jednotlivých pracovních záběrů pracovníků.

Omítka se po natažení uhlazuje ocelovým hladítkem točivými nebo posuvnými pohyby, tak aby její vrstva na fasádě byla všude stejná a struktura měla celoplošně stejný vzhled.

ZOFI

Hledáte spolehlivou firmu na zateplení?

Ozvěte se nám a rádi vám naceníme zateplení fasády na míru vašemu domu!

Nezávazně poptat
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše