Na OSB desku stačí penetrace, stěrka a omítka. Nepopraská to

Na OSB, Certis nebo Fermacel desku stačí dát penetraci, natáhnout lepidlo s perlinkou a nakonec finální omítku. Nepopraská to.

Obrázek 1 pro článek Na OSB desku stačí penetrace, stěrka a omítka. Nepopraská to

Další častá chyba a nepravda. POPRASKÁ TO! Ze zkušeností z našich staveb víme, že takto vytvořené fasády, nebo i podbíječky z těchto materiálů, vždy v určitých detailech, nárožích a spojích popraskají.

V nejhorším případě nedojde pouze k popraskání, ale i k úplnému odloupnutí celého omítkového souvrství od těchto materiálů.

OSB, CETRIS, NEBO FERMACELL desky mají jinou strukturu než klasické materiály na bázi cementu. Jsou na bázi dřeva a disponují hladkým povrchem. Tyto materiály v návaznosti na prostředí, teplotu a vlhkost mohou pracovat a samotné souvrství s perlinkou tyto objemové změny nedokáží přenést a popraskají.

Jak tomuto předejít? Osvědčilo se nám jako separační vrstvu mezi OSB deskou a omítkovým souvrstvím používat izolační materiál, který dokáže těmto změnám odolat. Minerální vata nebo ideálně fasádní EPS polystyren. Tloušťka izolace se pak odvíjí od oblasti použíti. V ploše fasády je ideální použít tloušťku s ohledem na navržené opatření v projektu, nebo energetickém návrhu.

V případě podbití stačí použít tloušťku izolantu 2 - 4 cm dle potřeby. Izolant se na osb desky lepí polyuretanovou pěnou, která má vysokou přídržnost. Následně se ještě kotví vrutem do dřeva s přítlačným izolačním talířkem. Na takto připevněný izolant se dále nanáší omítkové souvrství s výztužnou armovací tkaninou a potřebnými profily.

Takto vytvořený souvrství na osb nebo cetrist desce je funkční, detail je estetický, funkční a nehrozí následné popraskání.

Tento systém je například u podbiječek v dnešní době často používaný. Skvěle funguje se zbytkem fasády a je bezúdržbový.

Toto řešení můžeme plně doporučit.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše