Na sokl nemusím dávat perimetrický polystyren, EPS 70F stačí

Kolem okapových a soklových ploch nemusím dávat drahý, nenasákavý, perimetrický, xps, nebo extrudovaný polystyren. Obyčejný fasádní stačí taky. Stejně ho zastěrkuji a natáhnu na něj omítku a on nebude natahovat vlhkost. Další nepravda a častá chyba!!!

Obrázek 1 pro článek Na sokl nemusím dávat perimetrický polystyren, EPS 70F stačí

Další nepravda a častý omyl stavebníků vzniká ve snaze ušetřit při použití klasického fasádního polystyrenu na zateplení soklových částí, nebo částí staveb nad střechou, balkóny a terasou. V těchto oblastech, kde je zvýšená vlhkost a výskyt vody, je dle předpisů ETICS nutné použít minimálně 30 cm polystyrenu se sníženou nasákavostí.

Chápeme že v některých případech, kdy je dům zasazen v terénu, může být plocha styku s vodou velká, a použití perimetrického polystyrenu by byla opravdu nákladná záležitost. Není nutné nenasákavým polystyrenem zateplovat celou tuto plochu, ale opravdu hlavně těch zmíněných 30 cm v oblasti nad terénem a dalších místech, kde se voda může odrážet na fasádu.

Perimetrické, extrudované a xps polystyreny mají sníženou nasákavost, zvýšenou pevnost, lepší odolnost proti mechanickému poškození a zatížení. V těchto oblastech je dobré použít i odolnější omítky se sníženou nasákavostí. Ideální omítky jsou mozaikové, které jsou přímo na tyto plochy určené a mají vlastnosti, které mají dobrý předpoklad k tomu, aby byla zaručena dlouhodobá životnost systému. Mozoikové omítky (marmolit) obsahují pryskyřice a přírodního kamínky, které snižují nasákavost, a proto jsou ideální. Další možností je použití obkladového betonového kamene nebo keramických obkladů.

Na trhu je tedy mnoho materiálů, které jsou určené pro soklovou oblast a jejich použití má smysl a své opodstatnění. Běžný levnější polystyren EPS 70 F svými vlastnostmi opravdu extrudované polystyreny nenahradí, a jeho použitím v těchto oblastech si zaděláte na budoucí problémy.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík