Na sokl nemusím dávat perimetrický polystyren, EPS 70F stačí

Kolem okapových a soklových ploch nemusím dávat drahý, nenasákavý, perimetrický, xps, nebo extrudovaný polystyren. Obyčejný fasádní stačí taky. Stejně ho zastěrkuji a natáhnu na něj omítku a on nebude natahovat vlhkost. Další nepravda a častá chyba!!!

Obrázek 1 pro článek Na sokl nemusím dávat perimetrický polystyren, EPS 70F stačí

Další nepravda a častý omyl stavebníků vzniká ve snaze ušetřit při použití klasického fasádního polystyrenu na zateplení soklových částí, nebo částí staveb nad střechou, balkóny a terasou. V těchto oblastech, kde je zvýšená vlhkost a výskyt vody, je dle předpisů ETICS nutné použít minimálně 30 cm polystyrenu se sníženou nasákavostí.

Chápeme že v některých případech, kdy je dům zasazen v terénu, může být plocha styku s vodou velká, a použití perimetrického polystyrenu by byla opravdu nákladná záležitost. Není nutné nenasákavým polystyrenem zateplovat celou tuto plochu, ale opravdu hlavně těch zmíněných 30 cm v oblasti nad terénem a dalších místech, kde se voda může odrážet na fasádu.

Perimetrické, extrudované a xps polystyreny mají sníženou nasákavost, zvýšenou pevnost, lepší odolnost proti mechanickému poškození a zatížení. V těchto oblastech je dobré použít i odolnější omítky se sníženou nasákavostí. Ideální omítky jsou mozaikové, které jsou přímo na tyto plochy určené a mají vlastnosti, které mají dobrý předpoklad k tomu, aby byla zaručena dlouhodobá životnost systému. Mozoikové omítky (marmolit) obsahují pryskyřice a přírodního kamínky, které snižují nasákavost, a proto jsou ideální. Další možností je použití obkladového betonového kamene nebo keramických obkladů.

Na trhu je tedy mnoho materiálů, které jsou určené pro soklovou oblast a jejich použití má smysl a své opodstatnění. Běžný levnější polystyren EPS 70 F svými vlastnostmi opravdu extrudované polystyreny nenahradí, a jeho použitím v těchto oblastech si zaděláte na budoucí problémy.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše