Na zateplovací systém stačí štuková omítka s nátěrem, ušetříš

Na zateplenou fasádu ti stačí obyčejná štuková omítka s fasádním nátěrem. Nemusíš používat drahé moderní fasádní omítky. PRAVDA, NEBO DALŠÍ ČASTÁ CHYBA?

Obrázek 1 pro článek Na zateplovací systém stačí štuková omítka s nátěrem, ušetříš

Velmi častá chyba. Na kontaktní zateplovací systém s polystyrenem nebo fasádní vatou rozhodně toto řešení nedoporučujeme. Na finální ochranou vrstvu zateplovacího systému je štuková omítka naprosto nevhodná.

Řada zákazníků pravě takto řeší finální úpravu. Důvody jsou pochopitelné. Jedním z důvodů je požadavek na co nejhladší povrch fasády s nízkou zrnitostí a samozřejmě nižší cena za materiál. Ano rozdíl mezi pytlem štukové omítky a jedním balením fasádní pastovité omítky je výrazný, ale je důležité rozklíčovat celý proces nanesení štukové omítky a klasické fasádní pastovité omítky. A zde může být kámen úrazu.

Proces vytvoření finální úpravy štukovou omítkou zahrnuje důkladné napenetrování, nanesení štukové omítky, další penetrační nátěr a následně 2 vrstvy probarveného fasádního nátěru. Klasické pastovité fasádní omítky jsou už předem promíchané do daného odstínu a připravené k natažení na fasádu. Stačí tedy napenetrovat podkladní stěrkovací vrstvu a natáhnout omítku.

To znamená o 3 pracovní kroky méně. Méně času = méně peněz. A když ke štukové omítce připočítáte ještě vrstvu penetrace navíc a 2 vrstvy nátěru, je výsledná finanční úspora opravdu malá až žádná.

Dále je si dobré uvědomit, že štuková omítka je na minerální bázi, a tyto omítky nedokáží po nanesení na fasádu přenést všechny tlaky, tahy a další pohyby kontaktního zateplovacího systému. Následkem toho vznikají viditelné praskliny na povrchu fasády, nejčastěji pak v oblastech oken dveří a dalších detailech. Dále pak v ploše fasády vznikají svislé praskliny. Tyto vady výrazně ovlivňují funkčnost a životnost zateplovacího systému.

Montážní pravidla ETICS předepisují pro certifikované zateplovací systémy minimální zrnitost omítky 1,5 mm. Tuto zrnitost splňují všechny moderní druhy omítek.

V případě, že zákazník požaduje hladší povrchovou úpravu, lze do této 1,5 mm omítky vtlačit další vrstvu jemnější omítky (0,5 mm - 1 mm) a tak docílit téměř hladkého povrchu fasády. Je to sice vykoupeno vyšší cenou, ale za to má zákazník jistotu, že má fasádu provedenou dle předepsaných montážních pravidel ETICS.

Doporučení závěrem: Na finální povrchovou úpravu kontaktního zateplení není štuková omítka vhodná, a proto vždy vybírejte z materiálů, které jsou systémově určené pro toto použití.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše