Report z realizace zateplení moderní novostavby RD polystyrenem

REPORT ZE STAVY č. 181022 | Zateplení fasády novostavby rodinného domu ŠEDÝM GRAFITOVÝM POLYSTYRENEM | MODŘANY

Obrázek 1 pro článek Report z realizace zateplení moderní novostavby RD polystyrenem

Termín realizace: 10/2018 - 11/2018
Zateplovací systém: Ceretherm Classic
Adresa domu: Modřany
Typ domu: Novostavba
Typ zdiva: Porotherm 30 Profi tl.300 mm

Byli jsme kontaktováni pomocí poptávkového formuláře s prosbou o vypracování předběžné cenové nabídky. Pro doplnění informací jsme požádali o odeslání výkresové dokumentace a reálných fotografií stavby. Investora jsme telefonicky kontaktovali a probrali obecné informace a požadavky týkající se projektu. Stavba byla ve fázi výstavby a bylo zhotoveno pouze první nadzemní podlaží ze tří plánovaných. Protože se jednalo o poměrně velký projekt, bylo nabídnuto vypracování předběžné nabídky, poté schůzka na stavbě a postupné monitorování výstavby domu až do finální fáze hrubé stavby.

Byla odeslána předběžná cenová nabídka a proběhla prvotní schůzka na stavbě, postupně probíhalo monitorování výstavby hrubé stavby pomocí fotografií odeslaných investorem a zároveň probíhaly časté telefonické konzultace. Toto poskytnutí nadstandardních služeb investorovi vedlo k vypracování finální cenové nabídky, kde byla vyřešena většina problémových části novostavby.

 

Projekt a navržená řešení materiálů a prací:

Novostavba je velmi členitá a byla použita široká škála rozměrů izolačních materiálů. Investor nám poskytl obsáhlou výkresovou dokumentaci, kde projektant navrhl tloušťky izolačních materiálů různých konstrukcí.

Pro uvedení příkladu zde byly zhotoveny stropní konstrukce - pomocí stropních panelů Spiroll. Projektant navrhoval vytvoření podhledu tloušťky 500 a 250 mm, pod přesahujícími stropními panely. Podhled tloušťky 250 mm zhotovený pomocí polystyrenu není technický problém, protože výrobci kotevních prvků nabízí hmoždinky pro izolant tloušťky až 400 mm.

Technický problém nastal při provádění stropního podhledu tloušťky 500 mm, kde výrobci izolačních materiálů nenabízí izolant požadované tloušťky, proto jsme navrhli první vrstvu podhledu zhotoveného z bílého polystyrenu tloušťky 300 mm, kde jsme nad-dimenzovali kotvení polystyrenu. Druhou vrstvu zhotovenou pomocí bílého polystyrenu tloušťky 200 mm jsme přilepili pomocí lepící pěny Ceresit CT 84, poté jsme celé souvrství pečlivě armovali pomocí armovací tkaniny Vertex R131.

 

Zařízení staveniště:

Po převzetí staveniště na základě přejímacího protokolu jsme postavili rámové lešení a celou plochu lešení zasíťovali lešenářskou sítí. Dále jsme označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI bannerem firmy. Nezbytnou součástí stavby je také mobilní TOI TOI WC, dále určení místa na skladování a odvoz odpadu z fasádních a bouracích prací.

 

Izolant:

Pro zateplení fasády na hlavní části novostavby byl energetickým výpočtem navržen šedý polystyren STYROTHERM PLUS 70 tloušťky 200 mm. Na vyčnívající konstrukce a přední pohledy stropních podhledů byl použit šedý polystyren tloušťky 100 mm.

Přední stranu kastlíků skrytých žaluzií jsme museli dorovnat do líce zateplení pomocí šedého polystyrenu tloušťky 60 mm.

Na ostění byl použit šedý polystyren tloušťky 30 mm, pro soklové části 1PP, 1NP, 2 NP nenasákavý polystyren STYRO SD 200 tloušťky 160 mm a v lokálních místech odstřikující srážkové vody tloušťky 200 a 100 mm.

Stropní podhled 1 PP byl složen ze souvrství bílého polystyrenu 300 a 200 mm, stropní podhledy 1 NP a střešní podhled 2 NP izolovány bílým polystyrenem tloušťky 250 mm.

Dále byl použit speciální izolační materiál Aerogel pod kastlíky skrytých žaluzií o tloušťce 30 mm.


ETICS skladba:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali Ceretherm Classic s lepicí a stěrkovací hmotou s výztužnými vlákny Ceresit CT85, penetraci pod omítku Ceresit CT16, silikonovou omítku Ceresit CT74 1,5mm hlazená struktura.


Lepení:

Pro lepení tepelné izolace byl použit lepicí a stěrkovací tmel ceresit CT85 vyztužený vlákny, spotřeba lepidla zhruba 5kg/m2. Pro lepení lokálních míst a lepení druhé vrstvy stropního podhledu byla použita polyuretanová lepící pěna Ceresit CT 84 Express.

 

Kotvení:

Pro kotvení izolantu byly použity dva druhy kotevních hmoždinek.

Na kotvení hlavní plochy domu a soklové části byla použita hmoždinka Fischer termoz SV II ecotwist 0-10 v počtu kotev 6ks/m2. Výhoda této hmoždinky spočívá v rychlo-montáži bez zapuštění a opatření fasádní zátkou, jeden rozměr hmoždinky jde použít na polystyren od 100 do 400 mm, pro tloušťku izolantu nad 150 mm je nulový prostup tepla.

Stejný typ hmoždinky byl použit také na kotvení stropního a střešního podhledu, ale v rozdílném počtu kotev 8ks/m2.

V 1 NP ze strany garáže byla provedena příprava pod budoucí fasádní obklad, navrhli jsme hmoždinku s ocelovým šroubem Fischer termoz CS8 ve dvou vrstvách v počtu hmoždinek 8ks/m2. První vrstva byla kotvena hmoždinkou délky 270 mm a byla zde provedena zápustná montáž opatřená EPS zátkou průměru 62 mm. Druhá vrstva byla kotvena přes armovací tkaninu po provedení první vrstvy stěrky, délka hmoždinky 250 mm.


Spáry mezi izolací:

Spáry mezi tepelněizolačními deskami jsme se snažili eliminovat na minimum. Spáry mezi deskami izolace STYROTHEMR PLUS a v soklové části jsme vyplnili pěnou Ceresit WHITETEQ, která má podobné tepelněizolační vlastnosti jako šedý polystyren.


Fasádní armovací profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Parapety:

Byly použity AL tažené parapety tloušťky 1,5 mm, barvy stříbrné, včetně AL krytek. Lepeno polyuretanovým univerzálním lepidlem Ceresit CX10.


Venkovní rolety:

Na domě jsou osazeny na oknech venkovní rolety. Jejich montáž byla provedena před realizací fasády a proto jsme KZS dotahovali k prvkům rolet. Snažili jsme se zateplení v ostění a nadpraží udělat tak, aby v budoucnu byla možná oprava a servis rolet. Vše je systémově řešeno s patřičným detailem. Kastlíky a pojezdy žaluzií jsou zapuštěny do fasády a oblepeny tepelnou izolací.

 

Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu Vertex R131 s lepidlem ceresit CT85, které obsahuje výztužná vlákna, které zvyšují pevnost a pružnost výztužné armovací vrstvy omítkového souvrství. Toto lepidlo je vhodné používat do teplot v rozmezí 0-30°C, má vynikající přilnavost ke grafitovému polystyrenu a sníženou schopnost rychle vysychat.

V místech přípravy pod obklad jsme použili vyztuženou armovací tkaninu Vertex R267, jedná se o nejlepší armovací tkaninu na trhu.Ostatní práce:

Před zahájením projektu, jsme dojeli zrealizovat vylepení nenasákavým polystyrenem soklové části na terasách, prvního a druhého nadzemního podlaží. Následně subdodavatelská firma zhotovila hydroizolační fólie Fatrafol.

Na domě byly téměř nad všemi otvory plánovány žaluziové boxy skryté pod izolant. Tyto boxy je potřeba ze zadní strany u zdiva zaizolovat. Protože byly použity speciální boxy z OSB desek, které měly atypický rozměr, bylo místo na zaizolování pouhých 30 mm. Aby bylo zachováno dostatečné zateplení pod boxy a nevznikaly tepelné mosty, rozhodli jsme se použít speciální izolant Aerogel tloušťky 30 mm.

Po zaizolování těchto míst zhotovila dodavatelská firma žaluziové boxy. Ty jsme následně během realizace zapracovali do zateplení domu a z přední strany boxu vylepili šedým polystyrenem TLOUŠŤKY 60 mm, aby došlo k dorovnání fasády do líce. Tyto místa standardně armujeme dvakrát.

Po vyhotovení všech ostění domu opět dojela dodavatelská firma žaluziových boxů a vložila vyřezáním do ostění vodící lišty žaluzií, které jsme následně pečlivě zapravili.

Našim zákazníkům vždy poskytujeme zdarma grafické návrhy finálního vzhledu zateplení, které pomáhají ve výběru barevných kombinací dle přání zákazníka. Stejně tomu bylo i v tomto případě:

Děkujeme panu Králíkovi za projevenou důvěru a věříme, že z finálního vzhledu domu má radost.

Odpovědný technik za vedení stavby: Karel Fic a Radek Pěnica.

Autor: Radek Pěnica, obchodně-technický zástupce ZOFI fasády s.r.o. Dne: 26.2.2019

 

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše