Zateplení fasády starého domu s dekorativními prvky

REPORT ZE STAVBY č. 181027 | Zateplení fasády starého domu ŠEDÝM GRAFITOVÝM POLYSTYRENEM StyrothermPLUS 70 tl. 160 mm | KRALUPY NAD VLTAVOU

Obrázek 1 pro článek Zateplení fasády starého domu s dekorativními prvky

Termín realizace: 8/2017 - 9/2018
Zateplovací systém: Ceretherm Classic, Styrotherm PLUS70 tl.160mm
Adresa stavby: Kralupy nad Vltavou
Typ domu: starý zděný dům
Typ zdiva: plná cihla tl.300, 450mm


Popis obchodního případu:

Byli jsme panem Kuchaříkem osloveni k zpracování nabídky a finálního řešení zateplení fasády starého domu s grafickým ztvárněním. Požádali jsme o dodání podkladů původní projektové dokumentace a fotek stávající stavby. Na základě podkladů jsme vyhotovili cenovou nabídku. V průběhu nabídkového řízení proběhla na stavbě obhlídka se zaměřením fasády a upřesnění řady detailů týkající se např. zateplení soklové části a stanovení její výšky, klempířské práce, řešení finálního vzhledu domu pomocí fasádních prvků firmy Decora stuck, napojení fasády na střešní konstrukci, zateplení ostění, prostupy pro ventilace a odvodnění ze střechy, kotvení nosných prvků střešních svodů přes zateplení fasády a dalších detailů.

 

V rámci nabídkového řízení jsme zákazníkovi poskytli info o možnosti čerpání dotace na zateplení domu z programu Nová zelená úsporám, kterou také využil. Vypracovali jsme energetickou studii a navrhli jednotlivé tloušťky zateplení pro izolované konstrukce.

Jelikož se jednalo o 100 let starý dům s původní fasádou s členitými fasádními prvky, byla tato stavba pro nás další výzvou. Zákazník si přál mít novou zateplenou fasádu ve stejném vzhledu jako před zateplením.

 

Projekt, navržená řešení materiálů a postup provádění prací:

Pro čerpání dotace Nová zelená úsporám jsme vyhotovili projektovou dokumentaci s energetickým výpočtem, který stanovil pro zateplení fasády šedý polystyren Styrotherm PLUS70 tl.160mm. Dům je hodně členitý a sousedí s vstupním vjezdovým portálem na který se aplikovalo nové omítkové souvrství. Ze zadní strany domu byla přistavena zimní zahrada, která se zateplovala také.

Před začátkem realizace jsme společně s naší nabídkou dodali investorovi několik variant grafických návrhů finálního ztvárnění domu.


Zkoušky - odtrhová podkladu nebo lepidla, hmoždinky, vlhkost podkladu:

Před lepením EPS izolace na původní omítku a zdivo jsme osekali všechny ozdobné prvky a zvětralou omítku. Před osekáním prvků se nejdříve původní fasáda detailně nafotila a zaměřila včetně všech dekorativních prvků, které se po nalepení polystyrenu zpětně lepily z EPS izolace a na zakázku vyrobených obloukových prvků firmy Decora stuck.

Pro kotvení tepelné EPS izolace byly vybrány závrtné hmoždinky Fischer ECOTWIST s kovovým šroubem v počtu 6ks/m2, které v železobetonovém zdivu velmi dobře drží a jsou cenově velmi příznivé.

Zařízení staveniště:

Po převzetí staveniště na základě přejímacího protokolu jsme postavili rámové lešení a celou plochu lešení zasíťovali lešenářskou sítí a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí stavby je také mobilní TOI TOI WC, dále určení místa na skladování a odvoz odpadu z fasádnických prací. Prostor pro složení drobných materiálů a šatnu pro pracovníky nám poskytl majitel v domě.


Izolant:

Pro zateplení fasády bylo energetickým výpočtem navržen šedý polystyren Styrotherm PLUS70 tl.160mm, který tvořil finální tepelně izolační vrstvu fasády. V soklové oblasti se použila soklová deska z perimetrického polystyrenu Styro SD200 tl. 80-100mm.


ETICS skladba:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali Ceretherm Classic s lepící a stěrkovou hmotou s výztužnými vlákny Ceresit CT85, penetrací pod omítku Ceresit CT16, silikonovou omítku Ceresit CT74 1,5mm hlazená struktura (IC2 CERESIT). Pro dekorativní prvky jsme použili tenkovrstvou 0,5 mm omítku Ceresit CT60 (WHITE), která se aplikovala stříkací metodou. V soklové části jsme omítku Ceresit CT60 visage (SANTORINI6) stříkali do nalepených šablon (BOSTON BRICK), které imitují cihelné zdivo.

 

Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita závrtná hmoždinka Fischer ECOTWIST v počtu kotev 6ks/m2. Výhodou této hmoždinky je její vysoká přídržnost v jakémkoliv podkladu, příznivá cena a také jednoduchá montáž, kdy díky závrtné montáži odpadají 2 kroky (oproti zápustné montáži talířovými hmoždinkami, tj. frézování a osazování zátek a jejich plošné broušení).

Lepení:

Všechny druhy EPS jsme lepili lepidlem Ceresit CT85 a nanášeli ho na rámeček a 2-3 buchty do středu desky. V ostění a detailech jsme lepili pěnou Ceresit CT84. 

 

Spáry mezi izolací:

Všechny spáry mezi deskami izolace pěníme pěnou Ceresit WHITETEQ, která má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako šedý polystyren.

 

Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu Vertex R131 s lepidlem Ceresit CT85, které obsahuje výztužná vlákna, které zvyšují pevnost a pružnost výztužné armovací vrstvy omítkového souvrství.
Toto lepidlo je vhodné používat do teplot v rozmezí 0-30°C, má vynikající přilnavost ke grafitovému polystyrenu a sníženou schopnost rychle vysychat.


Fasádní armovací profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Okna a parapety:

Na domě jsou osazena plastová okna 2 sklo. Před nástupem na fasádnické práce jsme na rámy oken osadili začišťovací okenní EKO lišty a okna zalepili PVC ochrannou folií.

Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°. Parapety byly vyrobeny z Al plechu. Všechny klempířské prvky zajišťoval dodavatel investora. Spodní část fasády pod parapetem a bočnice parapetu jsme vytmelily polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.

 

Finální úprava fasády a lepení dekoračních fasádních prvků:
Po provedení armovací vrstvy následovala instalace EPS dekorativních fasádních prvků se speciální povrchovou úpravou. Fasádní EPS prvky jsme na armovací vrstvu lepili lepící hmotou Ceresit CT85, která se nanášela po celé ploše prvku na hřeben 6mm. Spoje prvků se lepily speciální polyuretanovou hmotou.

Před lepením prvků byly všechny jejich pozice na fasádě velmi pečlivě vyměřeny a rozvrženy dle 3D grafického řešení Zofi fasády a detailních výkresů, které společně s prvky dodala firma Decorastuck.

 

Fasádní prvky jsme dodávali na tyto části:
  • podstřešní - oblouková římsa
  • vrchní a boční okenní šambrány
  • podparapetní bosáže

Po nalepení fasádních prvků byla provedena retuše všech spojů s vyrovnáním a zabroušením, tak aby byl spoj prvků neviditelný. Tady jsme použili metodu armování spoje tkaninou Vertex R131 s flexi stěrkovým lepidlem Ceresit CT85. Všechny spoje prvků s okolní fasádou se tmelily polyuretanovým tmelem. Spoj musí být trvale pružný a vodě odolný.

Na takto aplikované prvky jsme provedli penetraci Ceresit CT16 a následně nástřik omítkou Ceresit CT60, 0,5mm ve vybraném odstínu (WHITE). Stříkaná metoda omítky krásně zalila všechny spoje prvků a vytvořila jednotný hladký až lehce zrnitý dokonalý finální povrch.

Následně jsem provedli penetraci podkladu ostatních ploch fasády materiálem Ceresit CT16 a po 48hodinách natáhli finální silikonovou omítku Ceresit CT74, 1,5mm, hlazená struktura.

Výsledný efekt rozdílných zrnitostí a aplikací omítek na povrchu prvků a fasády je nádherný.


Závěr a poděkování:

Děkujeme panu Kuchaříkovi za projevenou důvěru a věříme, že z finálního vzhledu domu má radost. Finální vzhled domu se velmi povedl.

Odpovědný technik za vedení stavby: Karel Fic a Roman Studený
Grafický návrh: Stanislav Hlobilek
Výrobce a dodavatel fasádních prvků: Decora stuck s.r.o.

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.
Dne: 9.9.2018

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše