Spáry při lepení izolantu nejsou problém, vše se pak zapění

Při lepení tepelné izolace u kontaktního zateplení fasády, nemusíš dbát na to, jak izolant nalepíš a jaké máš spáry. Všechno nakonec vypěníš pěnou, která to srovná, zatmelí a vše bude v pořádku. JAK JE TO ALE V PRAXI?

Obrázek 1 pro článek Spáry při lepení izolantu nejsou problém, vše se pak zapění

V praxi se s touto chybou často setkáváme a jedná se o špatný postup práce při realizaci kontaktního zateplení. Lepení izolace na fasádu je první a zásadní část celé realizace, a vždy musí být dodržená svislá i vodorovná rovinatost. Když už v této části uděláte chybu a budete spoléhat na to, že "se to pak vypění a zabrousí" , většinou je opak pravdou a nedbalé provedení na začátku realizace se podepíše i do dalších vrstev systému.

Montážní postup ETICS jasně definuje, čím a jak lze správně vypěňovat spáry mezi izolanty a jaké jsou povolené velikosti spáry. Maximální tloušťka spáry, do které můžete vtlačit dodatečný izolační materiál v podobě montážní pěny je 5 mm. Všechno co je nad 5 mm by mělo být vyplněno dodatečným přířezem izolačního materiálu a až následně zapěněno. Správně by tedy měl být izolant nalepen tak, ať spáry mezi izolanty vůbec nevznikají, a když už tak max do 5 mm.

Montážní pěna má skvělé izolační vlastnosti, ale oproti např. pěnovému polystyrenu má rozdílnou nasákavost a roztažnost a celkově není určená na větší plochy. Nadměrné použití pěny a nedodržování maximální povolené spáry, může vést k problémům při následné armovací vrstvě. Desky se mohou vyboulit a tvořit další nerovnosti a prasklinky. Větší použití pěny má taky špatný vliv na sání větru a při větších plochách zateplení to může být opravdu problém.

Dalším problémem jsou tepelné mosty. Při větší tloušťce spáry a velkých tloušťkách izolantu se nemusí podařit dostat pěnu všude po celé ploše hrany izolantu a následně vznikne vzduchová mezera. Vzduchová mezera znamená další problémové místo, kde může kondenzovat voda a následně vznikat plísně. V zimních obdobích se pak takto špatně nalepené izolační desky často vykreslují na fasádě.

Dbejte tedy na správný postup lepení izolačních desek v předepsané rovinatosti, a s co nejmenší spárou mezi izolanty, max 5 mm. Pro dodatečné vypěnění těchto spár používejte vždy certifikovanou pěnu, která je na to určená. Často se stává, že fasádníci vypěňují tyto spáry pěnou na lepení, což je další z častých chyb, o kterých v našem blogu bude ještě řeč.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše