Zateplení fasády nízkoenergetické novostavby RD

REPORT ZE STAVBY č. 181006 | Zateplení fasády nízkoenergetické novostavby RD ŠEDÝM GRAFITOVÝM POLYSTYRENEM Styrotherm PLUS 70 tl. 200 a 220 mm | BRADLEC

Obrázek 1 pro článek Zateplení fasády nízkoenergetické novostavby RD

Termín realizace: 3/2017 - 5/2018
Zateplovací systém: EPS70F tl.300,350mm, Styrotherm PLUS70 tl.200, 220mm
Adresa domu: Bradlec, okr. Mladá Boleslav
Typ domu: novostavba RD
Typ zdiva: železobetonový monolit tl. 200mm, vyzdívka z vápenopískové cihly tl.175mm

Popis obchodního případu:

Byli jsme panem Ing.Šimáněm osloveni k zpracování nabídky a finálního řešení zateplení fasády novostavby nízkoenergetického domu v obci Bradlec, okr. Mladá Boleslav. Požádali jsme o dodání podkladů projektové dokumentace a fotek stávající hrubé stavby. Na základě podkladů jsme vyhotovili cenovou nabídku. V průběhu nabídkového řízení proběhla na stavbě obhlídka se zaměřením fasády a upřesnění řady detailů týkající se fasády např. zateplení soklové části a stanovení její výšky, překrytí hydroizolace u suterénního zdiva a základové desky, výběr plechů na lemování, římsy a parapetů a řešení jejich montáže, řešení finálního vzhledu fasády s lemovacími římsami, napojení fasády na střešní konstrukci, zateplení ostění, řešení fasády kolem před-okenních žaluzií, prostupy pro ventilace, mnoho dalších detailů.

Novostavba rodinného domu je postavena jako monolit nosného železobetonového skeletu a stěn tl.200mm s vyzdívkou z vápenopískového zdiva tl. 170mm. Na takto připravenou hrubou stavbu jsme byli požádání o návrh a finální řešení zateplené fasády s barevným řešením finálního vzhledu, který byl ve finále jednoduchý moderní v kombinaci bílé barvy omítky, černých oken a oplechování. V jednoduchosti je prostě krása a síla.

Projekt, navržená řešení materiálů a postup provádění prací:

Realizace zateplení fasády celého domu byla náročnějším projektem, kde se kombinovalo 8 tlouštěk EPS (polystyrenových izolací) a 4 typy polystyrenu.

Bílý Styro EPS 70F:

tl. 300 a 350mm na podhledy a boční lemy na fasádě 1PP
tl.250mm na podhled fasády 1NP
tl.150mm lem u garážového stání
tl.100mm vnitřní strana atik střecha, 2NP u delší strany na místnostmi
tl.50mm zdivo a podhledy garážového stání, vnitřní strany a vrchy atik

 

Šedý Styrotherm PLUS70:

kombinace tl. 200 a 220mm pro zateplení všech obvodových stěn domu.

 

Soklový Styro SD200:

tl.200 a 220mm v místech odstřikující vody nad terasami, římsami a balkony.

 

XPS polystyren:

tl.200mm, zateplení suterénního zdiva, které bude zahrnuto terénem


Zkoušky - odtrhová podkladu nebo lepidla, hmoždinky, vlhkost podkladu:

Před lepením EPS izolace na železobetonové stěny domu nebylo nutné provádět odtrhové zkoušky na únosnost podkladu ani výtažné zkoušky na talířové hmoždinky. Toto zdivo je ideálním podkladem pro další postup zateplení fasády a to jak tuhostí a pevností podkladu, rovinatostí, ne-nasákavostí. Stěny nebylo třeba před lepením EPS desek penetrovat.


Pro kotvení tepelné EPS izolace byly vybrány závrtné hmoždinky Fischer ECOTWIST s kovovým šroubem v počtu 6ks/m2, které v železobetonovém zdivu velmi dobře drží a jsou cenově velmi příznivé.


Zařízení staveniště:

Po převzetí staveniště na základě přejímacího protokolu jsme postavili rámové lešení a celou plochu lešení zasíťovali lešenářskou sítí a označili stavbu BOZP prvky s reklamním ZOFI banerem firmy. Nezbytnou součástí stavby je také mobilní TOI TOI WC, dále určení místa na skladování a odvoz odpadu z fasádnických prací. Prostor pro složení drobných materiálů a šatnu pro pracovníky nám poskytl majitel v domě.


Izolant:

Pro zateplení fasády bylo projektem navrženo řešení zateplení EPS izolanty:

bílým polystyren Bílý Styro EPS 70F 50, 100, 150, 300, 350mm pro zateplení konstrukcí atik, lemů, říms, podhledů, zdí na balkonech.
šedým polystyrenem Šedý Styrotherm PLUS70: tl.200,220mm, který vytvořil finální tepelně izolační vrstvu fasády.

V soklové oblasti se použila soklová deska z perimetrického polystyrenu Soklový Styro SD200 tl. 200mm, lepící pěnou Ceresit CT84.


ETICS skladba a omítkové souvrství:

Jako ucelený zateplovací systém jsme dodali Ceretherm Classic s lepící a stěrkovou hmotou s výztužnými vlákny Ceresit CT85, penetrací pod omítku Ceresit CT16, silikonovou omítku Ceresit CT74 1,5mm hlazená struktura v odstínu bílá základní báze omítky (bělost 74%).

Na soklové části stavby se bude po finálních povrchových úpravách natahovat mozaiková omítka Ceresit CT77 v bílé barvě kamínku.

Lepení:

Všechny druhy EPS jsme lepili lepidlem Ceresit CT85 a nanášeli ho na rámeček a 2-3 buchty do středu desky. V ostění a detailech jsme lepili pěnou Ceresit CT84. Pěna se nanášela na rámeček se svislými pruhy. Výhodou je i rychlá montáž lepení pěnou a možnost dokonale vyplnit nedostupná místa ve výřezech kolem konstrukcí rámů oken a kastlíků žaluzií pěnou.


Kotvení:

Pro kotvení izolace byla použita závrtná hmoždinka Fischer ECOTWIST v počtu kotev 6ks/m2. Výhodou této hmoždinky je její vysoká přídržnost v jakémkoliv podkladu, příznivá cena a také jednoduchá montáž, kdy díky závrtné montáži odpadají 2 kroky (oproti zápustné montáži talířovými hmoždinkami, tj. frézování a osazování zátek a jejich plošné broušení).


Spáry mezi izolací:

Všechny spáry mezi deskami izolace pěníme pěnou Ceresit WHITETEQ, která má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako šedý polystyren.


Armovací vrstva:

Pro vytvoření armovací vrstvy jsme použili armovací tkaninu Vertex R131 s lepidlem Ceresit CT85, které obsahuje výztužná vlákna, které zvyšují pevnost a pružnost výztužné armovací vrstvy omítkového souvrství.
Toto lepidlo je vhodné používat do teplot v rozmezí 0-30°C, má vynikající přilnavost ke grafitovému polystyrenu a sníženou schopnost rychle vysychat.


Fasádní armovací profily:

Dále byly použity fasádní profily firmy LIKOV - okenní začišťovacírohovýokenní okapový, omítkový ukončovací profil s armovací tkaninou.


Příprava podkladu pod lepení izolace:

Z důvodu nového železobetonového zdiva nebylo nutné použít plošnou hloubkovou penetraci zdiva.


Ostatní přípravné práce:

Po nalepení EPS 70F izolace na konstrukce atik, balkonových stěn a lemů, se na vodorovné plochy aplikovala OSB deska tl.15mm, na kterou se provádělo a do které se kotvilo oplechování těchto konstrukcí se spádem od domu do fasády. Styk fasádní omítky a plechu přemosťoval ukončovací omítkový profil 3mm. Ten zajistil trvalé spoje bez praskání a následného zatékání vody z fasády za oplechování. Tmelení těchto spojů je problematické a dlouho nevydrží být funkční. Ukončovací omítkový profil s tkaninou je ideálním řešením.


Okna a parapety:

Na domě jsou osazena předsazenou montáží na ocelové kotvy a purenitové podstavní profily luxusní dřevohliníková okna s trojskly. Nad okny jsou hliníkové kastlíky pro před-okenní žaluzie s vestavěnými bočními pojezdy.
Fasádnické práce kolem těchto otvorových a žaluziových prvků vyžadují odbornou montáž se smyslem pro detail a funkčnost. Tady se naši pracovníci museli vypořádat s řadou nových detailů a jejich řešením.

Okna byly ve spoji zdivo a rám okna opatřeny krycí difuzní páskou.

Před nástupem na fasádnické práce jsme na rámy oken osadili začišťovací okenní EKO lišty a okna zalepili PVC ochrannou folií. Zateplení ostění vždy provádíme do pravého úhlu 90°.

Parapety byly vyrobeny z Al lakovaného plechu a byly montovány společně s lemy a oplechováním atik jako falcovaná konstrukce složená ze segmentů 1-2m.
Plechové parapety jsme na připravené lůžka lepili speciálním lepidlem ENCOLIT.

Spodní část fasády pod parapetem a bočnice parapetu jsme vytmelily polyuretanovým tmelem Ceresit FT101.


Závěr a poděkování:

Děkujeme panu Ing. Šimáněmu za projevenou důvěru a věříme, že z finálního vzhledu domu má velkou radost.

Odpovědný technik za vedení stavby: Karel Fic

Autor článku: Roman Studený, konzultační technik ZOFI fasády s.r.o.
Dne: 8.9.2018

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše